Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Znaczenie higieny w codziennej pracy placówek medycznych

Artykuł sponsorowany, dodano: 26 kwietnia 2024 r.

Utrzymanie wysokiego poziomu higieny w placówkach medycznych i gabinetach kosmetycznych jest bardzo ważne. Pozwala zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi. W takich miejscach pomocne są płyny do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, a także duże plastry z opatrunkiem. Pozwalają one przede wszystkim pozbyć się drobnoustrojów patogennych i zabezpieczać rany przed zakażeniem.

Jak prawidłowo dezynfekować narzędzia chirurgiczne?

Pierwszym krokiem w prawidłowej dezynfekcji narzędzi chirurgicznych jest ich dokładne oczyszczenie z pozostałości biologicznych i innych zanieczyszczeń. Wszystkie artykuły wielokrotnego użytku, takie jak:
 • pęsety,
 • nożyczki,
 • kleszcze,
 • separatory tkankowe
muszą być czyszczone po każdym użyciu.

Następnie akcesoria te powinny być zanurzone w odpowiednim środku dezynfekującym. Może to być na przykład płyn do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, który zabija zarazki i nie uszkadza przy tym samych akcesoriów. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących czasu i sposobu stosowania takiego środka, aby zapewnić maksymalną skuteczność jego działania.

Jak wybrać odpowiedni płyn do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych?

Wybór odpowiedniego płynu do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych jest bardzo ważny podczas bezpiecznego i skutecznego odkażania. Przy podejmowaniu decyzji należy upewnić się, że wybrany środek ma potwierdzoną skuteczność przeciwko szerokiemu spektrum mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów i grzybów. Ważne jest także, aby preparat miał odpowiednie certyfikaty i spełniał najważniejsze normy.

Wybierz taki płyn do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, który jest bezpieczny w użytkowaniu i nie powoduje podrażnień ani alergii u personelu medycznego lub pacjentów. Upewnij się także, czy środek odkażający jest kompatybilny z materiałami, z których wykonano narzędzia chirurgiczne. To pozwoli uniknąć ich uszkodzeń lub korozji.

Prawidłowa higiena ran pacjentów

Szczególną ostrożność personel medyczny musi zachować także, opatrując rany pacjentów. Niezależnie od tego, czy jest to niewielkie skaleczenie, czy poważna rana wymagająca szycia, poziom higieny musi być wysoki.

W zachowaniu sterylnych i bezpiecznych warunków pomaga stosowanie dużych plastrów z opatrunkiem. Wspomagają i przyspieszają przede wszystkim proces gojenia, zapewniając skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami.

Regularna zmiana opatrunku oraz utrzymanie go w czystości są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zapobiegać infekcjom i sprzyjają szybkiemu powrotowi pacjenta do zdrowia. Ponadto doskonała chłonność dużych plastrów z opatrunkiem pozwala na absorpcję wysięku. Ich materiał nie przywiera do rany, co zapewnia komfort użytkowania.

Jakie są dostępne rodzaje plastrów?

Współcześnie na rynku są dostępne różne rodzaje dużych plastrów z opatrunkiem, takie jak:
 • tradycyjne plastry na rany,
 • plastry na rolce,
 • sterylne plastry z centralnym opatrunkiem,
plastry specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych rodzajów ran.

Plastry tradycyjne charakteryzują się łatwością aplikacji. Mogą być stosowane praktycznie na każdej części ciała. Zwykle składają się z warstwy z opatrunkiem oraz zewnętrznej części, która zapewnia ochronę i utrzymuje plaster na miejscu.

Plastry na rolce są ekonomicznym wyborem, ponieważ można je przyciąć do odpowiedniej długości, co zapobiega marnowaniu materiału. Są elastyczne i pozwalają dopasować wielkość opatrunku do potrzeb. Sterylne plastry z centralnym opatrunkiem i te specjalistyczne są przeznaczone głównie do zabezpieczania większych ran, w tym pooperacyjnych. Składają się z centralnej części, która bezpośrednio pokrywa ranę oraz z obszernej warstwy zewnętrznej zapewniającej dodatkową ochronę i stabilność.

Jak poprawnie stosować plastry z opatrunkiem?

Poprawne używanie dużych plastrów z opatrunkiem pozwala zapobiegać zakażeniom. Pierwszy krok podczas ich zakładania to upewnienie się, że rana jest oczyszczona i osuszona. Następnie należy wybrać odpowiedni rozmiar plastra, który będzie przylegać do całej jej szerokości. Jeśli z rany sączą się płyny ustrojowe, warto wybrać plaster hydrofobowy, aby zapobiec przyklejaniu się gazy.

Plaster nie powinien uciskać rany ani być zbyt luźny. Przestrzeganie tych zasad zapewni skórze swobodne oddychanie. Warto przed jego przyklejeniem zawsze sprawdzić, czy u pacjenta nie pojawia się reakcja alergiczna. Ryzyko jej wystąpienia zmniejsza zastosowanie dużych plastrów z opatrunkiem z klejem hipoalergicznym. W hurtowni medycznej Mercant znajdziesz produkty od renomowanych producentów, które powstają na bazie delikatnych materiałów. Są to przede wszystkim duże plastry z opatrunkiem Noviplast i Fabriplast. Pamiętaj, że ich prawidłowe użycie może przyspieszyć proces gojenia się rany i zapobiec zakażeniom.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Znaczenie higieny w codziennej pracy placówek medycznych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line