Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ozempic jak działa i ile kosztuje?

Artykuł sponsorowany, dodano: 25 kwietnia 2024 r.

Współczesne podejście do leczenia cukrzycy typu 2 oraz otyłości stale ewoluuje, prowadząc do odkrycia coraz skuteczniejszych terapii. W tym kontekście, Ozempic, wyróżnia się jako obiecujący lek, który nie tylko pomaga w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, ale także może przyczyniać się do redukcji masy ciała. Jego rosnąca popularność jako terapii wspomagającej przeciwdziałanie obu tym schorzeniom wskazuje na potencjał, jaki niesie dla milionów pacjentów na całym świecie. W tym artykule przyjrzyjmy się temu, jak działa ten lek, kiedy należy go stosować i ile kosztuje terapia lekiem Ozempic.

Czym jest Ozempic (semaglutyd)?

Ozempic, którego substancją czynną jest semaglutyd, to preparat należący do grupy agonistów receptora GLP-1, stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych. Jest to lek, który wspomaga kontrolę poziomu glukozy we krwi oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań związanych z tą chorobą. W niektórych krajach europejskich Ozempic jest także wykorzystywany w terapii otyłości.

Jak działa Ozempic?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, Ozempic należy do grupy leków analogów GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu 1). Jest to syntetyczna forma peptydu, który normalnie wydzielany jest przez jelito cienkie w odpowiedzi na spożywanie pokarmu. Jego działanie opiera się między innymi na dwóch głównych mechanizmach. Po pierwsze, stymuluje wydzielanie insuliny przez trzustkę, co pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Insulina jest kluczowym hormonem, umożliwiającym przenoszenie glukozy z krwi do komórek, gdzie może być wykorzystana jako źródło energii. Po drugie, hamuje uwalnianie glukagonu, hormonu, który zwiększa poziom cukru we krwi poprzez uwalnianie glukozy z wątroby. Ponadto GLP-1 wpływa również na opóźnienie opróżniania żołądka, co reguluje tempo wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego do krwi, skutecznie stabilizując poziom cukru we krwi, co przekłada się na poprawę kontroli metabolicznej i jakość życia pacjentów. Dodatkowo efektem stosowania Ozempicu jest zmniejszone uczucie głodu, wyższa sytość i - co za tym idzie - zmniejszone spożycie kalorii.

Kiedy stosować Ozempic?

W Polsce Ozempic jest zarejestrowany jedynie do terapii cukrzycy typu II. Z tego powodu jego stosowanie u pacjentów z otyłością, którzy nie mają rozpoznanej cukrzycy typu II, będzie uznane za interwencję off-label (poza wskazaniami medycznymi).

Zgodnie z zaleceniami rejestracyjnymi, Ozempic sprawdza się głównie w terapii pacjentów z cukrzycą typu II. Warto jednak pamiętać, że duża część osób z nadwagą lub otyłością może mieć zaburzenia w gospodarce węglowodanowej i być dotknięta cukrzycą. W takich przypadkach stosowanie leku umożliwia kontrolę poziomu glukozy we krwi, a jednocześnie może korzystnie wpłynąć na redukcję masy ciała, co jest ważne dla ich zdrowia.

Decyzję o rozpoczęciu terapii zawsze podejmuje lekarz, uwzględniając potencjalne korzyści oraz ryzyko związane z zastosowaniem Ozempicu u konkretnego pacjenta. Dla osób, którym lek nie byłby zalecany, należy pamiętać, że sama farmakoterapia może nie wystarczyć do osiągnięcia trwałych efektów. Istotna jest również zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie zdrowego stylu życia, który obejmuje odpowiednią ilość snu i regularną aktywność fizyczną. Dlatego też podczas terapii lekiem Ozempic zalecana jest stała współpraca nie tylko z lekarzem, ale również z dietetykiem, który może pomóc w zmianie nawyków żywieniowych. Szukasz takiego miejsca, gdzie jest zarówno opieka lekarza jak i dietetyka? Wejdź na https://www.klinikaholi.pl/ i zapoznaj się z ofertą!

Ozempic - cena i dostępność w aptekach

Ozempic jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Ceny tego leku są bardzo zróżnicowane i są między innymi zależne od regionu oraz konkretnej apteki. Szukając w przeglądarce po frazie "Ozempic gdzie po lek", możemy znaleźć portal monitorujący stany apteczne, a także szacunkową cenę Ozempic. Na ten moment ceny leków, w zależności od dawki, kształtują się od 739 zł do nawet 1875 zł. Wysokie ceny są niestety związane z utrudnioną dostępnością Ozempic, która jest zależna od dostaw leku do Polski. Polecamy również bezpośredni kontakt z aptekami w celu sprawdzenia, czy lek jest dostępny i jaka jest jego cena.

A jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat leku Ozempic - co dokładnie wchodzi w skład tego leku, jakie jest jego dawkowanie, a także jak długo stosować Ozempic - wejdź na stronę: https://www.klinikaholi.pl/blogpost/ozempic-zastosowanie-dzialanie-dawkowanie-i-skutki-uboczne.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Ozempic jak działa i ile kosztuje?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line