Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Większa skuteczność połączenia systemu FreeStyle Libre i analogów GLP-1 u chorych na cukrzycę typu 2

źródło: ExpertPR, dodano: 23 kwietnia 2024 r.

Analizy danych pokazują, że u osób chorych na cukrzycę typu 2 stosujących leki z grupy analogów receptora dla GLP-1 zaobserwowano znaczną poprawę wartości HbA1c po dodaniu do schematu leczenia systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy FreeStyle Libre. Lepsze wyniki HbA1c uzyskano niezależnie od czasu trwania terapii GLP-1, typu leku GLP- 1 czy też modelu insulinoterapii.

Firma Abbott ogłosiła wyniki z dwóch nowych analiz danych z codziennej praktyki lekarskiej, pokazujących, że osoby chore na cukrzycę typu 2 stosujące łącznie leki GLP-1 i system FreeStyle Libre odnotowały większą poprawę wartości HbA1c w porównaniu do osób leczonych wyłącznie lekami GLP-1 [1,2]. HbA1c to parametr pozwalający na ocenę średniego poziomu glukozy we krwi danej osoby w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wyniki te zostały zaprezentowane podczas 17. Międzynarodowej Konferencji Advance Technology & Treatment in Diabetes (ATTD), która odbyła się 6-9 marca 2024 r. we Florencji we Włoszech.

Leki GLP-1- znane również jako agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA) - są coraz częściej stosowane u osób chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ zapewniają korzyści glikemiczne i wspomagają utratę masy ciała. Kiedy po spożyciu posiłku poziom cukru we krwi zaczyna rosnąć, leki te stymulują organizm do wydzielania większej ilości insuliny, co pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Ponadto, leki te zmniejszają apetyt, co prowadzi do mniejszego spożycia pokarmu i utraty masy ciała. Badania pokazują, że osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała może ułatwić kontrolę cukrzycy [3].

Dwie analizy oparte o dane z codziennej praktyki lekarskiej zaprezentowane w ATTD wykazały, że:
  • U osób chorych na cukrzycę typu 2, z wartością HbA1c ≥8% stosujących leki GLP-1 zaobserwowano znaczną poprawę w ocenie HbA1c (-1,5%) w ciągu 6 miesięcy po dodaniu do kontroli cukrzycy systemu FreeStyle Libre. Uzyskana poprawa była niezależna od czasu trwania terapii GLP-1, typu leku GLP-1 i modelu insulinoterapiiv [1].

  • U osób stosujących łącznie analogi GLP-1 i system FreeStyle Libre zaobserwowano większą redukcję wartości HbA1c (-2,4%) w porównaniu do stosowania samego analogu GLP-1 (-1,7%). W badaniu przeanalizowano dane pochodzące z grupy osób stosujących wyłącznie GLP-1 oraz osób stosujących jednoczasowo analog GLP-1 i system FreeStyle Libre [2].
"Analizy danych potwierdzają, że osoby stosujące leki GLP-1 w terapii cukrzycy mogą osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, stosując je w połączeniu z systemem ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre" - powiedział dr Mahmood Kazemi, dyrektor medyczny firmy Abbott. - Ten rodzaj komplementarnej relacji nie jest niczym niezwykłym w leczeniu cukrzycy. Podobnie jak w przypadku łączenia z insulinoterapią, system FreeStyle Libre jest korzystnym uzupełnieniem terapii GLP-1, zapewniając dane w czasie rzeczywistym, które osoby chore na cukrzycę mogą wykorzystać do pozytywnej zmiany zachowań i bezpiecznego korzystania z GLP-1".

"Leki GLP-1 mogą być bardzo skuteczne w obniżaniu HbA1c u osób chorych na cukrzycę typu 2, które wymagają intensywnego leczenia" - stwierdziła dr Eden Miller, diabetolog i specjalista medycyny otyłości w Diabetes and Obesity Care w Bend w stanie Oregon. "Podczas leczenia moich pacjentów zaobserwowałem, że po dodaniu CGM, takiego jak FreeStyle Libre, do terapii GLP-1, obserwujemy jeszcze lepszą kontrolę glikemii. Aby zmaksymalizować korzyści ze stosowania leków GLP-1, warto rozważyć jednoczasowe stosowanie CGM w celu wsparcia osób chorych na cukrzycę typu 2".

Niekontrolowana cukrzyca typu 2 może prowadzić do poważnych powikłań ze strony serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i układu nerwowego [4]. Technologie, takie jak system FreeStyle Libre, umożliwiają osobom z cukrzycą obserwowanie w czasie rzeczywistym zmian poziomu glukozy, co może pomóc im utrzymać wartość glikemii na oczekiwanym zakresie, a także odpowiednio dostosować terapię i styl życia.

System ciągłego monitorowania glikemii (CGM) FreeStyle Libre składa się z sensora, umieszczanego na tylnej części ramienia, oraz czytnika lub bezpłatnej aplikacji na kompatybilne smartfony wyświetlającej odczyty poziomu glukozy. Freestyle Libre to najpopularniejszy na świecie system CGM, który pomaga ponad 5,5 milionom ludzi mieszkających w ponad 60 krajach w łatwym monitorowaniu poziomu glukozy.

Analizy w oparciu o dane z codziennej praktyki lekarskiej [1,2]:

W pierwszym badaniu, zatytułowanym "FreeStyle Libre poprawia HbA1c u osób otrzymujących terapię GLP-1 w leczeniu cukrzycy typu 2", wykorzystano zdeidentyfikowane dane rynkowe firmy Optum - bazę danych świadczeń w postaci elektronicznej dokumentacji zdrowotnej (EHR) - i uwzględniono dane z USA dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i podwyższoną wartością HbA1c (≥8%), które po raz pierwszy nabyły system FreeStyle Libre w latach 2018–2022. Przed rozpoczęciem stosowania FreeStyle Libre pacjenci musieli przyjmować GLP-1 - posiadać co najmniej jedną receptę na leki z grupy analogów GLP-1 w ciągu 180 dni poprzedzających zastosowanie FreeStyle. Inicjację GLP-1 zdefiniowano jako najwcześniejszą receptę na GLP-1 począwszy od 2017 roku. Zmiany wartości HbA1c oceniano po sześciu miesiącach od początkowego zastosowania systemu FreeStyle Libre. Badana grupa obejmowała 1781 dorosłych osób z cukrzycą typu 2 (wiek 55±10 lat, 52% mężczyzn, 38% otrzymujących insulinę w doposiłkową (bolus), średni czas od rozpoczęcia GLP-1 do zastosowania systemu FreeStyle Libre wyniósł 499 dni a wyjściowa wartość HbA1c 9,8±1,5%.

W drugim badaniu, zatytułowanym "Rozpoczęcie terapii GLP-1 w połączeniu z FreeStyle Libre zapewnia większe korzyści w porównaniu z samą terapią GLP-1", również wykorzystano zdeidentyfikowane dane rynkowe firmy Optum. Analizą objęto osoby dorosłe chore na cukrzycę typu 2 i z HbA1c ≥8%, które nabyły swój pierwszy lek z grupy analogów GLP-1 w latach 2018–2022. Pacjenci z grup GLP-1 i FreeStyle Libre nabyli swój pierwszy sensor FreeStyle Libre w ciągu ± 30 dni od pierwszego zastosowania leku GLP-1. Kohorty dobierano pod względem wyjściowej insulinoterapii, wieku, płci, wyjściowej wartości HbA1c i typu leku GLP-1. Porównano zmianę HbA1c pomiędzy grupami pacjentów po sześciu miesiącach. Do badania włączono 24 246 dorosłych w grupie stosującej wyłącznie GLP-1 (wiek 58±12 lat, 51% mężczyzn) i 478 dorosłych w grupie stosującej GLP-1 i FreeStyle Libre (wiek 54±11 lat, 58% mężczyzn).

Informacje na temat firmy Abbott:

Abbott jest globalnym liderem opieki zdrowotnej, który pomaga ludziom wieść pełniejsze życie na każdym jego etapie. Oferta technologii zmieniających ludzkie życie obejmuje całe spektrum opieki zdrowotnej, począwszy od czołowych przedsięwzięć i produktów związanych z diagnostyką po wyroby medyczne, produkty odżywcze i markowe leki generyczne. 114 000 pracowników firmy służy pacjentom w ponad 160 krajach.

Źródła:
[1] Miller E et al. FreeStyle Libre improves HbA1c in people receiving GLP-1 therapy for type 2 diabetes. Presented at ATTD 202
[2] Wright E et al. Initiating GLP-1 therapy in combination with FreeStyle Libre provides greater benefit compared to GLP-1 therapy alone. Presented at ATTD 2024
[3] https://www.cdc.gov/diabetes/managing/healthy-weight.html
[4] Denicolò S, Perco P, Thöni S, Mayer G. Non-adherence to antidiabetic and cardiovascular drugs in type 2 diabetes mellitus and its association with renal and cardiovascular outcomes: A narrative review. J Diabetes Complicat 2021;35:107931. https://doi.org/10.1016/j.jdiacomp.2021.107931Foto: https://depositphotos.com/pl/


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~slawkas  IP: 5.173.212.xxx(2024-04-23 16:35:54)
Jedyna wada libry to częste przypadki sensorów które nie chcą zastartować choć nie ma problemów z ich reklamacją To jest trochę uciążliwe


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Większa skuteczność połączenia systemu FreeStyle Libre i analogów GLP-1 u chorych na cukrzycę typu 2
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line