Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Dłuższe życie z Cukrzycą

Masz cukrzycę? Chroń nerki!

źródło: info. własne, dodano: 16 marca 2024 r.

Dłuższe życie z cukrzycą

Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyka około 850 milionów osób na całym świecie, co stanowi ponad 10% populacji. Ten stan wynika z postępującego uszkodzenia nerek, które uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie. Ponieważ choroba ta często przebiega bezobjawowo aż do późnych stadiów, wielu chorych pozostaje nierozpoznanych, co skutkuje przedwczesnymi zgonami z powodu PChN i jej powikłań.

Corocznie, w drugi czwartek marca, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego oraz Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek, obchodzony jest Światowy Dzień Nerek. Wydarzenia organizowane w tym dniu mają na celu podniesienie świadomości o znaczeniu nerek w funkcjonowaniu organizmu oraz edukację na temat zapobiegania chorobom nerek.

Cukrzyca a zdrowie nerek

Wysoki poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą może negatywnie wpływać na różne narządy w organizmie, zwiększając ryzyko wystąpienia dodatkowych chorób. Jednym z nich jest przewlekła choroba nerek (PChN), która obejmuje zarówno zmiany morfologiczne, jak i funkcjonalne w nerkach. Choroba ta może przez długi czas przebiegać bezobjawowo, a do jej rozwoju przyczynia się nefropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerek wywołane przez wysoki poziom glukozy we krwi.

Wczesna interwencja

W wielu przypadkach do zdiagnozowania choroby nerek wystarczają proste badania krwi i moczu. Osoby z cukrzycą lub nadciśnieniem powinny regularnie monitorować stan swoich nerek poprzez wykonywanie takich badań jak GFR (filtracja kłębuszkowa) i ACR (stężenie albumin w moczu). Te wskaźniki pozwalają na ocenę funkcji nerek. Wczesne wykrycie potencjalnych powikłań pozwala na szybsze wdrożenie leczenia i może pomóc w ograniczeniu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Obejrzyj spotJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~boi  IP: 95.49.134.xxx(2024-03-19 12:43:15)
Ciekawe, że współczesna "medycyna" mówi tylko jak badać, a nie mówi jak WYLECZYĆ.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Dłuższe życie z Cukrzycą: Masz cukrzycę? Chroń nerki!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line