Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Słodkie finanse, czyli budżet każdego diabetyka

źródło: oprac. własne we współpracy z Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą, dodano: 13 marca 2024 r.

Pojawiające się innowacje, postęp technologii w samokontroli cukrzycy, nie tylko rewolucjonizują opiekę nad najmłodszymi pacjentami, ale również przynoszą nieocenione korzyści dla dorosłych osób z cukrzycą, niezależnie od jej typu. Niektórzy mogą cieszyć się ulgami i nowoczesnymi urządzeniami, podczas gdy inni muszą dostosować swoje wydatki do finansowych możliwości. Niemniej jednak, istnieje cała grupa diabetyków, nawet tych z długą historią choroby, którzy nie wykorzystują w pełni wszystkich dostępnych opcji, aby zarządzać budżetem domowym z większą swobodą. Jak więc możemy pomóc w złagodzeniu finansowych obciążeń związanych z cukrzycą?

Z ogromnym wsparciem przychodzą organizacje propacjenckie, które w wielu obszarach starają się pomóc, jak istniejąca już od 30 lat, Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą. Pod opieką tej organizacji jest już trzy tysiące rodzin na terenie całej Polski.

Przed każdym diabetykiem stoi ogrom codziennych wyzwań do pokonania, zaczynając od zdrowej, urozmaiconej diety, monitorowania poziomu cukru we krwi czy wizyt u różnych lekarzy specjalistów, bo cukrzycy bardzo często towarzyszą inne choroby jak np. celiakia, przy cukrzyca typu 1, czy nadciśnienie u osób dorosłych, z cukrzycą typu 2. Ważne jednak jest to, żeby w chorobie nie być samemu, dlatego Fundacja proponuje wsparcie w tak wielu tematach i nieustająco angażuje swoich Podopiecznych.

Co to jest subkonto i czy warto z niego korzystać?

To najprostsze co można zrobić. Niczym konto w banku, podpisując umowę z Fundacją, stajemy się właścicielami tzw. Subkonta, na które trafiają pieniądze, z których możemy pokryć wszystkie wydatki związane z cukrzycą.

Czy rzeczywiście warto założyć subkonto? Właśnie teraz, na przełomie zimy i wiosny, przed końcem kwietnia, zaczynają pojawiać się prośby o przekazanie 1,5%. Mając subkonto, możemy przekazać ten ważny procent podatku na wybraną osobę, na siebie lub na Fundację. To ustawowa kwota - jeśli pozostawimy puste okienko w formularzu PIT, nie wpisując numeru KRS oraz numeru subkonta, kwota zostanie automatycznie przekazana do Skarbu Państwa. Nie warto z niej rezygnować!

Subkontowiczem Fundacji może być osoba z każdym typem cukrzycy (typ 1, typ 2 i inne), a także w każdym wieku, również osoby dorosłe!

Sprawdź, jak to zrobić i uzyskaj pomoc już teraz!

Pieniądze z 1,5% to mało, czy dużo?

Wielu rodziców małoletnich diabetyków, czy też samych osób z cukrzycą, nie zdaje sobie sprawy, że pieniądze można gromadzić i korzystać z nich przez całe życie. Średnia kwota uzyskana wyłącznie z wpływu z 1,5 procent to około 4 tysiące złotych, pochodzące wyłącznie od rozliczeń PIT wśród najbliższych osób. Diabetycy, którzy są zdeterminowani, mocno zaangażowani w organizowanie zbiórek (np. internetowych), darowizn i 1,5% podatku, mają na swoim koncie nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych, np. 50 000!

Jedno subkonto, a tak wiele możliwości

Mając już subkonto, możemy sfinansować wiele potrzeb, ale warunek - muszą być one związane z cukrzycą, a nawet szerzej - ze zdrowiem. Wachlarz możliwości jest bardzo duży, a jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy zrefinansować jakiś ważny dla nas wydatek z pieniędzy zgromadzonych na subkoncie, zawsze warto upewnić się w Fundacji.

Zaopatrzenie medyczne, czyli sensory CGM i pompy oraz telefony

Na popularności w ostatnich latach zyskały systemy do ciągłego monitorowania glikemii, które są tylko częściowo refundowane przez NFZ. Również zakup pompy insulinowej wiąże się z ogromnym wydatkiem, szczególnie po 26 roku życia, kiedy to nie ma już wsparcia refundacyjnego. Zakup sprzętu elektronicznego, jak komputer i smartfon, które są już koniecznością w cukrzycy, wiąże się z obciążeniem domowego budżetu. Te stałe wydatki na osprzęt, jak i nagłe, przy awarii pompy, możemy sfinansować właśnie z subkonta.

Specjaliści, rehabilitacja zabiegi

Regularne wizyty u diabetologa, dietetyka, endokrynologa, kardiologa oraz innych specjalistów, które są kluczowe dla prawidłowego zarządzania cukrzycą są kosztowne, dlatego bardzo często Podopieczni Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, właśnie tę formę pomocy regularnie pokrywają z subkonta. Wielu diabetyków boryka się z chorobami współistniejącymi, które kontrolują podczas specjalistycznych porad. Coraz częściej pojawiają się osoby, które odliczają koszty diety wykluczeniowej np. bezglutenowej, która jest bardzo kosztowna, więc dobrze jest znaleźć źródło finansowania tych specjalnych produktów. Z subkonta można pokryć również koszty związane z leczeniem stomatologicznym, ortodontycznych, czy wsparciem psychologicznym.

Wakacje i ferie z Fundacją

Ze środków zgromadzonych na subkoncie można sfinansować między innymi udział w turnusach rehabilitacyjnych, obozach sportowych, które co roku są organizowane przez Fundację i cieszą się ogromną popularnością. Docenianą wartością tych wyjazdów jest bogaty program, ale także udział nie tylko wychowawców, instruktorów i trenerów, ale przede wszystkim 24-godzinna obecność kadry medycznej, czyli lekarza diabetologa, pielęgniarki diabetologicznej, edukatorów diabetologicznych. Każdy uczestnik ma możliwość skorzystania z bezpłatnych systemów CGM dzięki wsparciu firmy Proglikemia, (dystrybutora Dexcom w Polsce) oraz Abbott (producent FreeStyle Libre).

Czy mogę odliczyć karnet na siłownię? - czyli moje osobiste wydatki

Nie tylko karnet na siłownię, basen, ale również aparat ortodontyczny czy okulary mogą być sfinansowane właśnie z subkonta.

Integracja, czyli fundacyjna rodzina

Warto podkreślić, że posiadając subkonto w Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą można uczestniczyć, a nawet mieć pierwszeństwo, we wszystkich aktywnościach przygotowanych przez Fundację. W ciągu roku wiele się dzieje, nie tylko dla samych dzieci, młodzieży i ich rodziców, ale również dla osób dorosłych.

W ciągu roku Fundacja przeprowadza liczne aktywności edukacyjne, organizując otwarte szkolenia, webinary, warsztaty dla osób z cukrzycą oraz regularne szkolenia z nowoczesnych technologii stosowanych obecnie w cukrzycy. Równie ważne miejsce wśród działań Fundacji zajmuje integracja. Nieustannie organizowane są warsztaty plastyczne, kreatywne, zabawy karnawałowe i bale andrzejkowe oraz specjalne aktywności dla miłośników footballu - wyjścia na mecze piłkarskie, spotkania z piłkarzami, itp.

Nie wahaj się, zapisz się już teraz! Poniżej szczegółowe informacje dotyczące założenia subkonta w Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.

Jak założyć subkonto w Fundacji?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego. Do wniosku trzeba dołączyć informację od lekarza prowadzącego lub wypis ze szpitala potwierdzający diagnozę cukrzycy. Można także załączyć skan orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie jest to konieczne. Po dopełnieniu tych formalności i podjęciu przez Zarząd pozytywnej decyzji otrzymasz umowę porozumienia. Trzeba ją podpisać i odesłać na adres Fundacji. W umowie znajdziesz numer swojego subkonta, na które będziesz mógł zbierać środki pieniężne.

Prowadzenie subkonta jest bezpłatne

Za prowadzenie subkonta i obsługi księgowej Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą nie pobiera żadnej prowizji ani też wynagrodzenia innego rodzaju. Z tytułu udostępnienia subkonta, Fundacja pobiera jednorazową opłatę w wysokości 50,00 PLN (pięćdziesiąt złotych), związaną z kosztami założenia wydzielonego rachunku bankowego. 100% wpływów na subkonto Podopiecznego pozostaje do jego dyspozycji.

Subkonto umożliwia także gromadzenie wpływów z 1,5% podatku. Środki pochodzące z tego źródła są dzielone pomiędzy Podopiecznego i Fundację. Na subkonto Podopiecznego przekazywana jest część środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast pozostała część środków pochodzących z 1,5% przeznaczana jest na prowadzenie działalności pożytku publicznego przez Fundację. W I roku rozliczeniowym Podopieczny otrzymuje 70% zgromadzonych środków, w II roku rozliczeniowym Podopieczny otrzymuje 80% zgromadzonych środków, a od III roku rozliczeniowego do Podopiecznego trafia 90% zgromadzonych środków. Dotyczy to jedynie wpływów z 1,5%, pozostałe wpływy, np.: darowizny, zbiórki nie są objęte powyższym podziałem.

Pamiętaj, że wsparcie finansowe, świadome wybory i regularna opieka medyczna mogą pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia bez nadmiernego obciążenia finansowego.

Zadbaj o swoje finanse już teraz!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Słodkie finanse, czyli budżet każdego diabetyka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line