Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Wsparcie psychologiczne w cukrzycy - polska mapa psychodiabetologiczna

źródło: oprac. własne, dodano: 11 marca 2024 r.

Cukrzyca wymaga ciągłej uwagi i wsparcia psychologicznego. Chociaż leczenie farmakologiczne i zmiany stylu życia są kluczowe, to jednak aspekt psychologiczny może mieć ogromny wpływ na zarządzanie tą chorobą. Dlatego też coraz większą wagę przywiązuje się do zapewnienia pacjentom z cukrzycą odpowiedniego wsparcia psychologicznego. W ostatnim czasie Sekcja Psychodiabetologii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przygotowała i opublikowała "Polską mapę psychodiabetologiczną", na której można znaleźć kontakty do specjalistów z tego zakresu i uzyskać stosowną pomoc.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna prowadząca do nadmiernego stężenia cukru we krwi. Wielu pacjentów boryka się z codziennymi wyzwaniami związanymi z kontrolą poziomu cukru we krwi, dostosowywaniem diety, regularnym wykonywaniem pomiarów glukozy, a także koniecznością podawania insuliny lub stosowania innych leków. W takich warunkach wsparcie psychologiczne staje się nieodłącznym elementem kompleksowej opieki nad pacjentami z cukrzycą.

Po pierwsze, wsparcie psychologiczne może pomóc pacjentom w radzeniu sobie z silnymi emocjami związanymi z diagnozą cukrzycy. Wiele osób odczuwa szok, strach, złość czy smutek po usłyszeniu diagnozy, a także może doświadczać depresji lub lęku związanego z koniecznością zmiany stylu życia i codziennego zarządzania chorobą. Psychoterapeuci lub specjaliści ds. zdrowia psychicznego mogą pomóc pacjentom w radzeniu sobie z tymi emocjami i nauczyć ich zdrowych strategii radzenia sobie.

Po drugie, wsparcie psychologiczne może pomóc pacjentom w utrzymaniu motywacji do stosowania się do zaleceń lekarskich i prowadzenia zdrowego stylu życia. Często pacjenci z cukrzycą mogą odczuwać frustrację lub zmęczenie z powodu konieczności ciągłego monitorowania swojego stanu zdrowia i wprowadzania zmian w swoim życiu. Długotrwała zmiana nawyków może być trudna i wymaga wsparcia, aby utrzymać motywację i zaangażowanie.

Po trzecie, wsparcie psychologiczne może pomóc pacjentom w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z kontrolą cukru we krwi, dietą i aktywnością fizyczną. Specjaliści mogą nauczyć pacjentów technik radzenia sobie ze stresem, skutecznego planowania posiłków, zarządzania czasem i negocjacji z otoczeniem w celu zapewnienia sobie wsparcia w codziennym zarządzaniu chorobą.

Wreszcie, wsparcie psychologiczne może pomóc pacjentom w radzeniu sobie z ewentualnymi powikłaniami cukrzycy i poprawie jakości życia. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać depresji, lęku, zaburzeń snu lub problemów z samooceną związanych z ich stanem zdrowia. Wsparcie psychologiczne może pomóc im w radzeniu sobie z tymi problemami i nauczyć ich skutecznych strategii radzenia sobie.

Polska mapa psychodiabetologiczna

W odpowiedzi na liczne zapytania i prośby dotyczące specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego (opieka psychodiabetologiczna) Sekcja Psychodiabetologii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego po kilku miesiącach spotkań i szkoleń opracowała listę specjalistów, którzy wyrazili pisemną zgodę i potwierdzoną kompetencji gotowość do udzielania tego typu specjalistycznej opieki pacjentom chorującym na cukrzycę.

W ramach działalności Sekcji Psychodiabetologii PTD lista specjalistów w zakresie psychodiabetologii będzie poszerzana w miarę toczących się w tym zakresie szkoleń. Na stronie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego można znaleźć dane kontaktowe do poszczególnych specjalistów.

Wsparcie psychologiczne odgrywa kluczową rolę w kompleksowym zarządzaniu cukrzycą. Pacjenci z cukrzycą powinni mieć dostęp do specjalistów ds. zdrowia psychicznego, którzy mogą pomóc im w radzeniu sobie z emocjami, utrzymaniu motywacji, radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami i poprawie jakości życia. Wsparcie to nie tylko pomaga pacjentom w lepszym zarządzaniu chorobą, ale także może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań i poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.


Foto: https://depositphotos.com/pl/


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Wsparcie psychologiczne w cukrzycy - polska mapa psychodiabetologiczna
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line