Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

4 marca - Światowy Dzień Otyłości. Lekarz: Otyłość to choroba, a nie wybór czy zaniedbanie chorego

źródło: materiał prasowy, dodano: 4 marca 2024 r.

Według najnowszych szacunków, do 2035 roku ponad połowa ludzi na świecie będzie miała nadwagę lub otyłość. W Polsce z otyłością mierzy się już ponad 8 mln dorosłych. Co więcej, polskie dzieci przybierają na masie ciała najszybciej w Europie. Światowy Dzień Otyłości to międzynarodowa inicjatywa przypominająca, że otyłość to dla całego współczesnego świata wyzwanie medyczne, społeczne i systemowe. Ale przede wszystkim to szansa, by głośno podkreślić, że otyłość jest chorobą, a chorym należy się taki sam szacunek i poszanowanie godności, jak wszystkim innym.

Czym tak naprawdę jest otyłość?

Najbardziej uproszczona definicja otyłości zakłada, że to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które stwarza zagrożenie dla zdrowia. Od lat winą za chorobę niesprawiedliwie obarcza się chorych, zarzucając im lenistwo, czy zaniedbanie. Tymczasem, jak dowodzą specjaliści, współczesna medycyna potwierdza, że etiologia tej choroby jest znacznie bardziej złożona:

- Otyłość to nie kwestia wyglądu, to choroba. Pod względem biologicznym należy na nią patrzeć identycznie jak na nowotwór czy cukrzycę, gdzie mamy zaburzenie w funkcji organizmu lub uszkodzenie jego struktury. W przypadku otyłości zaburzona zostaje homeostaza energetyczna. Chory organizm nie potrafi "wyczuć", że pobiera zbyt dużo energii i nie potrafi tego zablokować, korzystając z mechanizmów neurohormonalnych - to właśnie one ulegają "zepsuciu". Otyłość jest chorobą przewlekłą, trudną do terapii, z zaostrzeniami i bez tendencji do samoustępowania. Istotnie obniża jakość życia i skraca je. Żyjemy w środowisku obesogennym, czyli sprzyjającym rozwijaniu się otyłości. Jesteśmy otoczeni obfitością: pokarmów, napojów, które zawierają uzależniające wzmacniacze smaku. Minimalizujemy aktywność fizyczną, zaburzamy dobowy rytm odpoczynku. Zbyt mało osób wie, że także każda godzina snu mniej, każdy stres, powodujący wyrzut kortyzolu, to zwiększone ryzyko otyłości - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański z Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Uderzenie w godność chorych

Wg badań opinii publicznej osoby z otyłością są w Polsce jedną z grup najbardziej narażonych na stygmatyzację: aż 69% Polaków potwierdza, że było świadkami przemocy słownej wobec osoby z otyłością. Chorzy na co dzień słyszą pod swoim adresem takie określenia jak: "grubas/ grubaska" (56%), "świnia"/ "wieprz"/ "locha"/ "maciora"/ "tucznik"/"knur" (27%).

- Wstrząsające jest to, że chorych porównuje się do zwierząt, bo to już forma dehumanizacji. Jednym okrutnym słowem odbiera się komuś podmiotowość, prawo do uczuć. Tak silne odium społeczne jest rzeczywistą barierą do podejmowania przez chorych walki o zdrowie: nie szukają fachowej pomocy, a choroba pustoszy zdrowie coraz bardziej. Dlatego konsekwentna edukacja społeczna na ten temat jest tak ważna - podkreśla prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański z Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Praktyczne narzędzia edukacyjne są dostępne

Aby budować w przestrzeni publicznej lepsze zrozumienie choroby otyłościowej, we współpracy z najlepszymi specjalistami, w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" (www.ootylosci.pl) powstały już dwa praktyczne narzędzia, która stanowią rzetelne źródło wiedzy:
  • Karta Praw Chorego na Otyłość - dokument porządkujący podstawowe prawa osób chorych na otyłość w oparciu o obowiązujące w Polsce przepisy oraz Deklarację Praw Pacjenta Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jej celem jest wskazanie na istniejące regulacje prawne, które zapewniają chorym na otyłość opiekę medyczną zgodną ze współczesną wiedzą medyczną i z przestrzeganiem równego dostępu do informacji, należytej diagnostyki i leczenia. Karta jest również pomocnym narzędziem w prowadzeniu świadomych i wspierających rozmów na temat otyłości w gabinetach lekarskich. Dokument powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

  • Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej. Praktyczny słownik - praktyczny poradnik, który pokazuje jak w łatwy sposób zmienić zwroty negatywne na zgodne z aktualną wiedzą medyczną i wyrażające szacunek do chorych. Słownik zawiera także badanie opinii publicznej, które ujawniło skalę werbalnej stygmatyzacji oraz jej wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne osób z otyłością. Zawiera ponadto rekomendacje interdyscyplinarnego grona ekspertów - przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości: dr hab. n. med. Pawła Bogdańskiego i dr hab. n. med. Mariusza Wyleżoła, a także psycholożki zdrowia Adrianny Sobol, dziennikarki i specjalistki w komunikacji medialnej: Beaty Tadli oraz samych pacjentek: Emilii Modrzyńskiej - ambasadorki kampanii Porozmawiajmy szczerze o otyłości oraz Katarzyny Głowińskiej, prezeski FLO - Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.

Foto: https://depositphotos.com/pl/


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: 4 marca - Światowy Dzień Otyłości. Lekarz: Otyłość to choroba, a nie wybór czy zaniedbanie chorego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line