Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Prof. Wszoła: Wydrukowana bioniczna trzustka gotowa. Wkrótce pierwszy przeszczep?

źródło: oprac. własne, dodano: 27 lutego 2024 r.

Artykuł na portalu wprost.pl przedstawia rewolucyjny projekt profesora Michała Wszoły oraz jego zespołu dotyczący wydrukowania trzustki, która będzie w stanie produkować insulinę. Profesor Wszoła, będąc chirurgiem transplantologiem, zainspirowany trudnościami związanymi z przeszczepami trzustek oraz wysp trzustkowych, postanowił opracować nowatorskie rozwiązanie - bioniczną trzustkę.

Wspólnie z zespołem naukowców, prof. Wszoła opracował metodę biodrukowania, która umożliwiła wytworzenie trzustki z komórek pacjenta oraz biomateriałów. Prace badawcze były prowadzone od lat 2008-09, a pomysł na bioniczną trzustkę powstał około 2012 roku.

Technologia biodrukowania pozwoliła na odwzorowanie struktury trzustki oraz stworzenie układu naczyniowego, co stanowiło klucz do sukcesu projektu. Istotnym etapem było także połączenie wydrukowanej trzustki z organizmem pacjenta, co wymagało precyzji i innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Prace nad projektem były finansowane przez prywatnych inwestorów oraz otrzymane granty, jednak konieczne są dalsze inwestycje infrastrukturalne, aby umożliwić przeprowadzenie badań klinicznych i ewentualne przeszczepy bionicznych trzustek.


Foto: fundacjabirn.pl

Choć istnieją inne projekty badawcze na świecie związane z biodrukiem tkanki trzustkowej, projekt prof. Wszoły jest zaawansowany i posiada potencjał do realizacji przeszczepów bionicznej trzustki. Profesor podkreśla jednak konieczność zachowania ostrożności oraz kontynuacji badań naukowych, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność rozwiązania.

"Są dwie grupy pacjentów, dla których pomocą mogłaby być bioniczna trzustka: osoby z ciężką powikłaną cukrzycą typu 1 oraz pacjenci z przewlekłym zapaleniem trzustki, dla których nie ma innej formy leczenia. U pacjentów z przewlekłym zapaleniem trzustki możemy w 100 procentach korzystać z ich własnych komórek wysp trzustkowych, fibroblastów, komórek śródbłonka. W przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 - komórki śródbłonka i fibroblasty będą pochodziły od pacjentów, natomiast wyspy trzustkowe - nie, dlatego że cechą charakterystyczną cukrzycy typu 1 jest niszczenie własnych wysp trzustkowych pacjenta." - powiedział prof. Wszoła w wywiadzie z redaktor Katarzyną Pinkosz.

Ostatecznie, rozwój bionicznej trzustki może stanowić ogromny krok naprzód dla medycyny, otwierając nowe możliwości leczenia dla osób z cukrzycą typu 1 oraz przewlekłym zapaleniem trzustki. Pomimo pewnych wyzwań i niepewności, projekt ten reprezentuje polski wkład w światową naukę i medycynę oraz nadzieję dla pacjentów dotkniętych ciężkimi schorzeniami trzustki.

Cała rozmowa redaktorki Katarzyny Pinkosz z prof. Michałem Wszołą dostępna jest na stronie www.wprost.pl. Zachęcamy do lektury!Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Prof. Wszoła: Wydrukowana bioniczna trzustka gotowa. Wkrótce pierwszy przeszczep?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line