Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca a depresja - niewidoczna walka ze współistniejącymi wyzwaniami

źródło: oprac. własne oraz PAP - Nauka w Polsce, dodano: 23 lutego 2024 r.

W 2023 roku zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u około 109 tys. osób, z czego 74 proc. u kobiet poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Cukrzyca i depresja, choć na pierwszy rzut oka wydają się być odmiennymi problemami zdrowotnymi, często idą ze sobą w parze, tworząc wyzwania zdrowotne, z którymi muszą zmierzyć się pacjenci.

Według danych NFZ przedstawionych w najnowszym raporcie (za rok 2023) zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u ponad 109 tys. osób (74 proc. u kobiet). Raport prezentuje min. informacje o udzielonych świadczeniach, hospitalizacjach i lekach refundowanych.

NFZ przypomina, że depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

"Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać" - wskazuje NFZ.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone. Są to m.in. smutek towarzyszący niemal codziennie przez większą część dnia; brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności; uczucie zmęczenia i zaburzenia snu; trudności ze skupieniem uwagi; poczucie winy; mała wiara w siebie; myśli o śmierci, samobójstwie.

Fundusz podkreśla, że nie należy lekceważyć tych objawów, bo nieleczona depresja może się nasilać, a wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia.


Foto: https://depositphotos.com/pl/

Cukrzyca a depresja

Osoby z cukrzycą mają większe ryzyko rozwoju depresji niż ogólna populacja. Ciężko jest prowadzić codzienne życie z tą chorobą, która wymaga stałej uwagi i samodyscypliny. Konieczność regularnego monitorowania poziomu cukru we krwi, zastosowanie diety i leczenie farmakologiczne mogą prowadzić do chronicznego stresu i obciążenia psychicznego. Dodatkowo, obawa przed powikłaniami cukrzycy, takimi jak problemy z sercem, nerwami czy oczami, może pogłębiać uczucie bezradności i smutku.

Z drugiej strony, depresja może również zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy poprzez wpływ na styl życia. Ludzie z depresją często zmaga się z problemami związanymi ze zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną i regularnymi wizytami u lekarza, co może prowadzić do otyłości, braku aktywności fizycznej i innych czynników ryzyka związanych z cukrzycą.

Walka z obiema tymi chorobami jednocześnie może być ogromnym wyzwaniem dla pacjentów. Dlatego kluczowe jest, aby lekarze oraz opiekunowie zdrowia zdawali sobie sprawę z powiązania cukrzycy i depresji oraz podejmowali odpowiednie kroki w celu zapewnienia kompleksowej opieki pacjentom. Regularne oceny stanu psychicznego pacjenta, wsparcie psychologiczne oraz edukacja na temat zdrowego stylu życia i radzenie sobie ze stresem mogą znacząco poprawić zarówno kontrolę nad cukrzycą, jak i jakość życia osób zmagających się z depresją.

Wreszcie, ważne jest także, aby społeczeństwo zrozumiało i zaakceptowało te wzajemne zależności między cukrzycą a depresją. Eliminacja stygmatyzacji i zapewnienie wsparcia dla osób zmagających się z obiema tymi chorobami może przyczynić się do poprawy opieki zdrowotnej oraz jakości życia ogółu społeczeństwa.

Gdzie szukać pomocy: wskazówki od ekspertów

Czym jest smutek, a czym depresja? Jakie są przyczyny depresji? Jak pomóc osobie z depresją? Na pytania w materiale filmowym odpowiadają dr n. med. Maciej Żerdziński - psychiatra oraz mgr Justyna Soroka - psycholog, psycholog dziecięcy.


Artykuł powstał na podstawie tekstu autorstwa Agaty Zbieg pt. "NFZ: w 2023 r. epizod depresyjny wystąpił u około 109 tys. osób" z Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce oraz opracowania własnego dot. depresji i cukrzycy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~depresjA  IP: 95.49.168.xxx(2024-02-27 09:03:03)
Depresję to ja mam jak idę z receptą do apteki bo nie chcą mi sprzedawać leków bo lekarz nie umie poprawnie wypisać recepty. Czy ktoś chciałby nauczyć lekarzy wypisywania recept tak żeby apteka mogłaby mi je sprzedać ????


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca a depresja - niewidoczna walka ze współistniejącymi wyzwaniami
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line