Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Sytuacja polskich placówek oświatowych wobec małoletnich osób z chorobami przewlekłymi, w tym: z cukrzycą typu 1

źródło: Fundacja Diabeciaki, dodano: 2 lutego 2024 r.

Los osoby małoletniej ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 w polskich placówkach oświatowych, na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od losu przeciętnego dziecka, wepchniętego w tryby systemu edukacji: przeładowany program, przeładowany plecak, góra obowiązków pozalekcyjnych i walka o przetrwanie i jak najlepsze noty - zamiast nauki, samodoskonalenia i rozwoju myślenia twórczego. Jednak brak różnic jest tylko pozorny. Zapoznaj się z raportem przygotowanym przez mgr Barbarę Kucharską, edukatora zdrowotnego, fundatora założyciela Fundacji Diabeciaki.

Małoletni, zdrowy uczeń może uczestniczyć we wszystkich zajęciach, w życiu społeczności szkolnej, klasy (oddziału), we wszelkiego rodzaju aktywnościach szkolnych i pozaszkolnych. Przeszkodami mogą być: zwykłe szkolne zmęczenie, niechęć typu "nie lubię matematyki", "historia jest nudna", "nie rozumiem chemii" itp. Uczniowie zdrowi napotykają zazwyczaj przeszkody intelektualne, ekonomiczne (np. własny zapas pomocy szkolnych), problemy emocjonalne, trudności z koncentracją, problemy relacyjne, lęk i obawy przed złymi stopniami, niedobór snu, nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, presja rówieśnicza.

Ilość i jakość problemów i przeszkód szkolno-edukacyjnych gwałtownie wzrasta u uczniów chorujących na cukrzycę typu 1. Do zwykłych trudności i przeszkód, charakterystycznych dla uczniów zdrowych, dochodzą jeszcze problemy związane bezpośrednio i pośrednio z samą chorobą. Aby zrozumieć sytuację dziecka z cukrzycą w polskich placówkach oświatowych, najpierw koniczne jest zrozumienie samej choroby.

Osoby małoletnie, zaraz po rozpoznaniu cukrzycy typu 1, mają przed sobą ogromne wyzwania. Oprócz zwykłej, codziennej roli ucznia i licznych obowiązków szkolnych, małoletni diabetyk staje przed największym wyzwaniem swojego życia: ciągłej edukacji w zakresie własnej choroby, ciągłego jej monitorowania i nauki radzenia sobie z chorobą w sytuacjach, które dla przeciętnego, zdrowego ucznia nie stanowią nic nadzwyczajnego: np. szkolna aktywność psycho-fizyczna włącznie z sytuacjami stresowymi (sprawdziany, testy, konflikty rówieśnicze i z pedagogami), lekcje wychowania fizycznego, czy też wycieczki (wyjścia do kina, lub kilkudniowe do innych miejscowości). Dopóki małoletni uczeń-diabetyk nie nabierze odpowiednich nawyków, nie nauczy się samokontroli cukrzycy, bardzo często musi polegać na pomocy zewnętrznej: grona pedagogicznego, kolegów i koleżanek z klasy-oddziału, pielęgniarki lub higienistce szkolnej lub najczęściej - rodzica.

Autorka raportu:
mgr Barbara Kucharska
Edukator Zdrowotny, Fundator Założyciel Fundacji Diabeciaki

Cały raport można pobrać tutaj.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Sytuacja polskich placówek oświatowych wobec małoletnich osób z chorobami przewlekłymi, w tym: z cukrzycą typu 1
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line