Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Co jeść przy podwyższonym cukrze?

Artykuł sponsorowany, dodano: 24 stycznia 2024 r.

Współczesny tryb życia, bogaty w przetworzoną żywność i wysoką zawartość cukrów prostych, jest jednym z głównych czynników, który przyczynia się do wzrostu problemu podwyższonego poziomu cukru we krwi. Dlaczego wysoki poziom cukru to problem? Co jeść, aby go obniżyć? Podpowiadamy.

Dlaczego wysoki poziom cukru jest szkodliwy?

Wysoki poziom cukru może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, czy problemy z układem nerwowym.

Odpowiednia dieta może odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu poziomu cukru na właściwym poziomie. Tylko, co jeść przy podwyższonym cukrze?

Dieta przy podwyższonym poziomie cukru

Dieta przy podwyższonym cukrze powinna skupiać się na zdrowych, nieprzetworzonych produktach, które pomogą kontrolować poziom glukozy we krwi. Ważne jest, aby wybierać żywność bogatą w błonnik, zdrowe tłuszcze i białko, a jednocześnie ograniczać spożycie prostych cukrów i węglowodanów szybko przyswajalnych.

W diecie osób zmagających się z wysokim cukrem powinny znaleźć się:
  • warzywa o niskim indeksie glikemicznym (IG), takie jak brokuły, szpinak, cukinia, kalafior czy jarmuż. Mają one niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi i dostarczają cennych składników odżywczych, w tym błonnika, witamin i minerałów.
  • źródła białka, takie jak chude mięso, drób, ryby, jaja, tofu i inne roślinne białko. Białko pomaga kontrolować apetyt i zapobiega gwałtownym skokom poziomu cukru po posiłku.
  • niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak jogurt naturalny czy chude mleko, mogą być dobrym źródłem białka i wapnia . Unikaj jednak słodzonych jogurtów i innych produktów mlecznych zawierających dużo cukru.
  • produkty pełnoziarniste, takie jak chleb, makaron z pełnego ziarna, brązowy ryż i inne mają niższy indeks glikemiczny niż ich odpowiedniki z białej mąki. Dostarczają one dłuższe uczucie sytości i pomagają kontrolować poziom cukru we krwi.
  • owoce o niskim IG, takie jak truskawki, maliny, jagody i jabłka, zawierają mniej cukru niż niektóre inne owoce. Możesz jeść je z umiarem jako zdrową przekąskę lub dodatek do posiłków.
  • orzechy i nasiona, takie jak migdały, orzechy włoskie, nasiona chia i lniane, są bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik i białko. Pomagają one kontrolować apetyt i utrzymywać stabilny poziom cukru we krwi.
Zioła i suplementy diety

Jeśli zmagasz się z wysokim poziomem glukozy, warto wprowadzić do swojej diety także zioła, takie jak cynamon, kurkuma, imbir, a także berberyna, które cenione są za właściwości wspomagające obniżenie poziomu cukru. Nie musisz dodawać ich do każdego dania - obecnie znajdziesz je w formie wygodnych do połknięcia kapsułek, np. u polskiego producenta suplementów na yango.pl.

Co jeszcze warto wprowadzić do diety przy wysokim cukrze?

Odpowiednia dieta jest kluczowym elementem w kontroli poziomu cukru we krwi. Wybierając żywność o niskim indeksie glikemicznym, bogatą w białko i błonnik oraz unikając produktów wysokocukrowych, możesz pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru. Dietę warto wzbogacić także o zioła na obniżenie cukru od YANGO takie jak kurkuma, czy imbir.



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~janek  IP: 95.49.173.xxx(2024-02-01 09:06:42)
Wystarczy węglowodany zastąpić tłuszczami i cukier spada. Stosuję dietę "optymalną" doktora Kwaśniewskiego. Cukrzyca typu 2 jest CAŁKOWICIE ULECZALNA.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Co jeść przy podwyższonym cukrze?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 9 września 2024 r.

Zadaj pytanie on-line