Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Do jakiego lekarza z cukrzycą?

Artykuł sponsorowany, dodano: 29 grudnia 2023 r.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą choruje coraz więcej pacjentów. Niezwykle istotne jest wczesne wykrycie choroby, wdrożenie leczenia i zmiana trybu życia. Jaki lekarz zajmuje się cukrzycą i jak ją leczyć? Tego dowiesz się z naszego wpisu blogowego.

Jak się nazywa lekarz od cukrzycy?

Wielu pacjentów kojarzy cukrzycę z endokrynologiem. Cukrzyca jest po części obszarem badań endokrynologii, ale to diabetolog jest specjalistą od rozpoznawania i leczenia tej choroby. Diabetolog to lekarz, który ukończył studia lekarskie i 5-letnią specjalizację z diabetologii. Po zakończeniu specjalizacji każdy lekarz musi zdać Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Warto podkreślić, że zadaniem diabetologa jest terapia oraz profilaktyka cukrzycy.

Diabetolog diagnozuje i leczy:
 • cukrzycę typu 1,
 • cukrzycę typu 2,
 • cukrzycę ciążową,
 • hipoglikemię i hiperglikemię,
 • powikłania spowodowane cukrzycą.
W czasie pierwszej wizyty diabetolog skupi się na diagnostyce schorzenia i zaplanuje leczenie. Niezbędne w tym celu będzie przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, czyli omówienie objawów i momentu ich wystąpienia. Bardzo istotne jest przeprowadzenie badań pozwalających jasno określić cukrzycę i poziom zaawansowania choroby. Najczęściej diabetolog zleca następujące badania: poziom glukozy i insuliny we krwi, krzywa cukrowa i insulinowa.

Kiedy zgłosić się do diabetologa?

Pacjenci zgłaszają się do diabetologa w przypadku podwyższonego poziomu cukru we krwi. Laboratoryjne normy wskazują, że prawidłowy poziom glukozy na czczo wynosi 70–99 mg/dl. Jeśli poziom cukru jest podwyższony, należy powtórzyć badanie za kilka dni. W przypadku podejrzenia cukrzycy konieczna okaże się konsultacja z diabetologiem. Lekarze podkreślają, że istnieją również inne objawy, które mogą sugerować rozwój cukrzycy u pacjenta. Zaliczymy do nich: nagłe napady apetytu, mocne uczucie pragnienia, senność, apatię, suchość w ustach, osłabienie, zmęczenie, problemy ze wzrokiem czy częstą potrzebę oddawania moczu.

Jak wygląda leczenie cukrzycy?

Terapia cukrzycy przebiega w sposób długoterminowy oraz obejmuje wiele płaszczyzn. Istotną częścią leczenia są regularne wizyty u diabetologa. Diabetolog dobierze odpowiednią dawkę metforminy lub insuliny i innych leków. Zadaniem specjalisty jest analiza wyników pacjenta i zaplanowanie leczenia. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 2-4 miesiące. Podczas wizyty diabetolog ocenia skuteczność leczenia, wypisuje recepty, zleca wykonanie badań oraz w razie potrzeby modyfikuje prowadzone leczenie. Cukrzyca to choroba obarczona sporym ryzykiem powikłań, dlatego dość często konieczne są wizyty u innych specjalistów. Chorzy na cukrzycę powinni dostosować się do zaleceń lekarza i zmienić tryb życia na zdrowszy.

Kto może wspomóc diabetologa w leczeniu cukrzycy?

"Warto podkreślić, że leczenie cukrzycy to nie tylko regularne przyjmowanie leków. Niezwykle istotna jest zmiana trybu życia, czyli wprowadzenie aktywności fizycznej, zmiana diety i pozytywne nastawienie pacjenta. Bardzo ważne jest także regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru" - mówi nam Pan Jacek z kliniki Royal Clinic z Warszawy - https://royal-clinic.pl/

W skutecznym leczeniu cukrzycy mogą być pomocni:

Endokrynolog: wsparcie tego specjalisty jest szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami endokrynologicznymi, np. Hashimoto, chorobami tarczycy czy PCOS.

Kardiolog: u pacjentów z cukrzycą występuje od 3 do 5 razy większe ryzyko rozwoju chorób serca.

Okulista: specjaliści podkreślają, że okulistyczne powikłania cukrzycy mogą rozwijać się bezobjawowo. Niezwykle istotne są zatem regularne specjalistyczne badania wzroku.

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk: pacjenci z cukrzycą muszą zadbać o prawidłową i zbilansowaną dietę. Ułożenie dobrego jadłospisu oraz kontrola masy ciała i BMI to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie interesowały się zdrowym trybem życia. Pacjenci doceniają wówczas wsparcie dietetyka i psychodietetyka.

Psychoterapeuta: diagnoza cukrzycy może być dla niektórych pacjentów bardzo stresującym wydarzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą pracującym z osobami chorymi przewlekle.

Trener personalny: niektórzy pacjenci potrzebują silniejszej motywacji do podjęcia aktywności fizycznej. Zadaniem profesjonalnego trenera jest nie tylko motywacja pacjenta, ale także dobranie ćwiczenia uwzględniających jego możliwości i choroby.

Specjalistą od cukrzycy jest diabetolog, który zajmuje się rozpoznaniem choroby, leczeniem i profilaktyką. Leczenie cukrzycy dość często obejmuje konsultacje z innymi specjalistami: endokrynologiem, kardiologiem, okulistą, dietetykiem klinicznym, psychoterapeutą czy trenerem personalnym.


Źródło zdjęć: Freepik


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Do jakiego lekarza z cukrzycą?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line