Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Kompleksowe leczenie cukrzycy typu 2 - jak powinno wyglądać?

Artykuł sponsorowany, dodano: 20 grudnia 2023 r.

Cukrzyca typu 2 to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że dotyczy aż 425 mln ludzi na całym świecie. Dlatego jej leczenie zostało już starannie ustalone i dobrze, aby wszyscy chorzy mieli tego świadomość. Jak powinno ono wyglądać?

Na wystąpienie cukrzycy typu 2 ogromny wpływ ma współczesny styl życia, dlatego leczenie tej choroby w dużej mierze opiera się na zmianie nawyków, np. spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. Poznasz je na https://wylecz.to/zywnosc/produkty-o-niskim-indeksie-glikemicznym/. Co warto wiedzieć o leczeniu cukrzycy typu 2? Przeczytaj poniższy artykuł!

Dieta przy cukrzycy typu 2

Dieta przy cukrzycy typu 2 ma na celu nie tylko utrzymanie stabilnej glikemii, ale i normalizację masy ciała, jeśli u pacjenta stwierdzono nadwagę lub otyłość. To czynniki pogarszające rokowania chorego. Ważne jest regularne spożywanie posiłków w określonych odstępach czasowych, nie przekraczając dziennego zapotrzebowania kalorycznego i bazując głównie na produktach posiadających niski bądź średni indeks glikemiczny. Jakie owoce może jeść diabetyk? Przeczytaj o tym na https://wylecz.to/diety/owoce-dla-cukrzyka-jakie-sa-dozwolone-a-jakich-unikac/. Dobrym pomysłem początkowo jest współpraca z dietetykiem klinicznym.

Nawyki dnia codziennego

Do nawyków dnia codziennego niezbędnych w leczeniu cukrzycy typu 2 należą m.in.:
 • regularna, umiarkowana aktywność fizyczna;
 • rezygnacja z napojów alkoholowych i palenia papierosów;
 • systematyczne kontrole okulistyczne ze względu na ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej, a także systematyczna morfologia krwi;
 • suplementacja związków takich jak Omega-3, kompleks witamin z grupy B, cynk czy selen (po konsultacji z lekarzem prowadzącym);
 • unikanie stresu i prowadzenie zbilansowanego trybu życia, nie pomijając codziennej chwili relaksu.
Trzeba pamiętać, że leczenie cukrzycy typu 2 trwa przez całe życie i nie ma sposobów na całkowite jej wyeliminowanie. Można jednak utrzymywać ją na stabilnym poziomie.

Sprawdź także: Zioła na odporność - po które warto sięgnąć?

Farmakoterapia

W farmakoterapii cukrzycy typu 2 do niedawna wykorzystywano preparaty należące do 5 grup leków: biguanidy, pochodne sulfonylomocznika, glinidy, tiazolidinediony i inhibitory α-glukozydazy. Współcześnie jednak wprowadzane są nowe grupy, w tym leki inkretynowe, a także inhibitory SGLT2, tzw. flozyny. Jeśli doustne leki przeciwcukrzycowe przestają działać, pojawia się konieczność podawania choremu insuliny. Farmakoterapia zawsze dobierana jest przez lekarza diabetologa.

Kontrola glikemii

Samokontrola glikemii jest integralną częścią leczenia cukrzycy każdego typu. Chorzy leczeni metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny lub przy użyciu ciągłego podskórnego wlewu insuliny powinni na co dzień wykonywać dobowy profil glikemii, obejmujący oznaczenia stężenia glukozy: rano na czczo, przed każdym głównym posiłkiem i 60-120 minut po nim oraz przed snem.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Kompleksowe leczenie cukrzycy typu 2 - jak powinno wyglądać?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line