Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Wielki RAPORT Diabeciaków o Edukatorach Zdrowotnych

źródło: na podstawie info. z Fundacji Diabeciaki, dodano: 18 grudnia 2023 r.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem o Edukatorach Zdrowotnych pt. "Podstawy programowe i mapa kompetencji dla zawodu Edukator zdrowotny w opiece otwartej" przygotowanym przez mgr Barbarę Kucharską z Fundacji Diabeciaki. W Fundacji "Diabeciaki" opracowano specjalny program Studiów Podyplomowych dla Edukatorów Zdrowotnych z zakresu promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej oraz profilaktyki cukrzycy u dzieci i młodzieży. Celem tych studiów podyplomowych jest poszerzenie wiedzy na temat chorób przewlekłych poprzez zastosowanie nowych form nauczania, łączących wiedzę teoretyczną z doświadczaniem chorych, w oparciu o konkretne oczekiwania wyrażone przez podopiecznych fundacji.

W Polsce projekt zawodu edukatora zdrowotnego powstał w 2011 roku, jako osoby odpowiednio przygotowanej do pomocy przede wszystkim uczniom chorym na cukrzycę typu 1 oraz nauczycielom w celu podejmowania odpowiednich działań w wypracowaniu metod sprzyjających współżyciu w jednej grupie szkolnej. Głównym zadaniem edukatora zdrowotnego, oprócz bezpośredniego, osobistego wsparcia osoby chorej jest także podejmowanie działań profilaktycznych i edukacyjnych, pomagającym osobom przewlekle chorym, które takiej pomocy, osoby trzeciej, wymagają. Edukator Zdrowotny to dyplomowany specjalista w zakresie chorób przewlekłych oraz zachowań prozdrowotnych, redukujących lęk, budujących motywację do podjęcia leczenia i prawidłowego postępowania w chorobie.

Celem niniejszego opracowania jest stworzenie podstaw programowych i mapy kompetencji dla zawodu Edukator Zdrowotny w opiece otwartej. Stosowane już formy edukacji zdrowotnej w lecznictwie zamkniętym czy szkoleniowe w placówkach oświatowych i wychowawczych w Polsce dowodzą konieczności podjęcia działań ukierunkowanych na profesjonalizację zawodową Edukatora Zdrowotnego w celu osiągnięcia dobrej jakości w prowadzonych działaniach i większą skuteczność edukacji zdrowotnej. Według słowników języka polskiego termin "profesjonalizacja" oznacza: proces wyodrębniania się nowych awodów lub specjalności w danej dziedzinie, termin "profesjonalista" odnosi się do zawodowego uprawiania jakiejś specjalności, dużych umiejętności i wysokiej jakości wykonywanej pracy.

Dokument w formacie PDF jest dostępny tutaj - kliknij.

Więcej o rekrutacji na II edycję studiów podyplomowych "Edukator zdrowotny w zakresie cukrzycy, otyłości i ich powikłań" znajdziesz tutaj.

Zamówienie na potrzeby realizacji prac Rady ds. Kompetencji - podbranża Opieka Zdrowotna. Wynagrodzenie wykonawcy jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dokument opracowany przez Wykonawcę wyłonionego zgodnie z zasadą konkurencyjności przez Uczelnię Łazarskiego (Partnera projektu) w ramach projektu nr POWR.02.12.00-00-0007/16 pn. "Sektorowa Rada ds. Kompetencji - Opieka Zdrowotna i Pomoc Społeczna". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Wielki RAPORT Diabeciaków o Edukatorach Zdrowotnych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line