Fundacja zorganizowała dzień otwarty dla swoich podopiecznych oraz uroczystą galę, na której podsumowała swoje dokonania, nagrodziła tych, którzy najdłużej ja wspierają oraz nominowała nowych ambasadorów. - Jeszcze nigdy w jednym miejscu nie spotkało się tyle osób, z tylu różnych światów, których łączy jedno - chęć pomagania, wspierania i doradzenia osobom, które zmagają się z cukrzycą - mówi Dagmara Staniszewska, prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Nagrodę dostał też twórca portalu mojacukrzyca.org. - Tego to się nie spodziewałem - mówi Jerzy Magiera.
Fundacja wspiera dzieci i dorosłych chorujących na cukrzycę typu 1 (CT1), a w efekcie całe ich rodziny. Pokazuje, że można żyć zdrowo, aktywnie, z pasją, przyjaciółmi, przełamując ograniczenia. - W sumie przez 30 lat zorganizowaliśmy ponad 100 wyjazdów dla ponad 6000 dzieci, 6285 godzin szkoleń diabetologicznych, dietetycznych, psychologicznych, z nowych technologii i terapii laserem, przeszkoliliśmy 450 szkół i przedszkoli - mówi Dagmara Staniszewska.
Dobra dieta i nowoczesne technologie to podstawa
Podczas uroczystości z okazji 30-lecia wykład o odżywianiu w cukrzycy wygłosiła prof. Agnieszka Szypowska, mazowiecki wojewódzki konsultant diabetologii, kierownik zespołu diabetologicznego w Pododdziale Klinicznym Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ale też członek Rady Fundacji.- Coraz więcej dzieci, i w coraz młodszym wieku, jest przyjmowanych w stanie ciężkim na oddziały diabetologiczne. To choroba autoimmunologiczna. Jej podłożem jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego dziecka, który niszczy komórki produkujące insulinę. Tym samym doprowadza do jej kompletnego braku - tłumaczy prof. Szypowska. To nie słodycze zatem powodują chorobę, jednak najnowsze badania pokazują, że otyłość wczesnodziecięca sprzyja aktywacji układu immunologicznego typu 1, ale też przewlekły stres.
- Jednocześnie prowadzimy badania, w którym dzieciom ryzykiem zachorowania na cukrzycę podajemy probiotyk, który ma zapobiec aktywacji. Wciąż jednak nie znamy jej przyczyn i nie mamy skutecznego lekarstwa, choć wiemy coraz więcej. W końcu dojdziemy do tego, co stoi za cukrzycą typy 1, ale póki nie wiemy pozostaje insulinoterapia, nowoczesne technologie, dobra dieta i aktywność fizyczna. Cieszę się, że Fundacja jest aktywna na każdym z tych pól - podkreśla prof. Szypowska.
Od 2015 roku Fundacja mocno zachęca swoich podopiecznych do korzystania z nowych technologii, organizując szkolenia z różnych dostępnych systemów, pokazując nowości. Wzięło w nich udział już ponad półtora tysiąca osób.
Sport pomaga diabetykom, Fundację wspierają ambasadorzy
Dobrym cukrom sprzyja też aktywność fizyczna. W 2023 r. Fundacja, która nie zatrudnia nikogo na etacie, zorganizowała po raz pierwszy w Polsce 11. Mistrzostwa Europy Diabetyków w Futsalu "DiaEuro 2023" w piłce halowej. Udało się, bo Fundacja od pięciu lat organizuje też Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków "IOB 2023" (Insulin on Board Cup). Nie udało by się to bez wparcia Polskiego Związku Piłki Nożnej, a Fundacja ma plany na kolejne imprezy.Dlatego nowym ambasadorem Fundacji został Przemysław Prętkiewicz, dyrektor Departamentu Piłki Amatorskiej PZPN, który jednak Fundację zna od... 24 lat. Był jej wychowankiem, opiekunem na wyjazdach, a teraz wspiera ją w organizacji sportowych imprez tych na dużych na europejskim poziomie, i tych mniejszych krajowych. - Czuję, że i tak nie jestem w stanie oddać tego, co dała mi Fundacja dawniej, gdy szefował pan Sylwester i cieszę się, że teraz możemy wspólnie robić wiele rzeczy dla dzieci chorych na cukrzycę typu 1. Między innymi dzięki Fundacji dzisiaj jestem tu, gdzie jestem i robię to, co lubię, ale także poznałem wielu fantastycznych przyjaciół, a dzięki jednemu z nich również moją żonę - podkreśla Prętkiewicz.
Fundacja organizuje też dla podopiecznych treningi koszykówki, zajęcia na basenie czy zachęca do udziału w maratonach, ostatnio w 33. Bieg Niepodległości. By zachęcić dzieci i młodzież do sportu nową ambasadorką Fundacji została Maja Makowska, znana jako Sugar Women, triatlonistka, która prawdopodobnie jako pierwsza kobieta z cukrzycą T1 ukończyła zawody Double Ironman.
Ponadto do grona ambasadorów dołączyli: Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego, szef redakcji lokalnych Gazety Wyborczej, Łukasz Deńca, prezes ED Invest SA, Artur Fusiek, zastępca gospodarza w Ochotniczej Straży Pożarnej Ursus, Adrian Tomczak, menadżer ds. sprzedaży w McCain Foods, były członek piłkarskiej Polskiej Reprezentacji Diabetyków oraz Dominik Wardzichowski, dziennikarz w portalu sport.pl.
- Gdy rodzic po raz pierwszy słyszy od lekarza diagnozę "dziecko ma cukrzycę typu 1", chorobę, która jest nieuleczalna, przez głowę przelatują setki pytań i tysiące obaw. Z czasem okazuje się, że wiele z tych lęków było na wyrost, a cukrzyca wcale nie musi wywrócić dotychczasowego życia do góry nogami. Dużo dobrego w zakresie informacyjnym robią media (także u nas, w "Wyborczej", regularnie od lat piszemy o cukrzycy). Wielką pomocą na tej drodze są także organizacje, w których rodzice mogą wymienić się doświadczeniami, a dla dzieci są organizowane aktywności, rozgrywki sportowe. Warto takie podmioty wspierać, bo niestety problem cukrzycy dotyczy w Polsce coraz większej liczby ludzi - mówi Mikołaj Chrzan.
W sumie Fundację dla Dzieci z Cukrzycą wspiera już aktywnie 16 ambasadorów.
Bez nich nie byłoby Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą
W roku 1993 Fundację założyły: dr Alicja Symonides-Ławecka, która przez trzydzieści lat kierowała Oddziałem Diabetologii w II Katedrze Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie przy ul. Działdowskiej i Wanda Jakubowska, mama dziecka chorego na cukrzycę typu 1. Pani Wanda wraz z Sylwestrem Manowskim prowadzili ją przez dwadzieścia dwa lata. W sobotę Pani Wanda odebrała specjalną nagrodę.W 2015 roku do Fundacji dołączyła jako prezes Dagmara Staniszewska. W 2019 roku pana Sylwestra zastąpiła Marta Ośmiańska. W 2021 roku do zarządu dołączył Dariusz Jakuć. Fundacja nie zatrudnia nikogo na etacie. W działalności pomaga im wiele osób, lekarzy, wolontariuszy, firm, instytucji publicznych i innych organizacji pozarządowych. Podczas uroczystej gali Fundacja w sumie wyróżniła 28 osób i firm, najbardziej zaangażowanych, w tym przyznała 12 nagród specjalnych za wieloletnie wsparcie.
- Nie da się wszystkich wymienić, ale wszystkim bardzo dziękujemy, bez nich nie zaszlibyśmy tak daleko, a chcemy jeszcze dalej, bo chcemy działać w całym kraju, łączyć diabetyków z całej Polski i... Europy - kwituje Dagmara Staniszewska.
Specjalne nagrody Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą otrzymali:
Firmy:- Proglikemia, oficjalny dystrybutor w Polsce systemu do ciągłego monitorowania glikemii Dexcom;
- ROCHE Diabetes Care Polska, producent m.in. pomp insulinowych;
- Diabetyk24, czyli sklep on-line, który zrewolucjonizował dostęp do zakupów sprzętu dla diabetyków;
- ASCENSIA Diabetes Care, producent systemów monitorowania stężenia glukozy;
- Abbott Laboratories Poland, producent FreeStyle Libre 2;
- Medtronic Poland, producent pomp insulinowych i penów.
- prof. Agnieszka Szypowska, mazowiecki wojewódzki konsultant diabetologii, kierownik zespołu diabetologicznego w Pododdziale Klinicznym Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ale też członek Rady Fundacji;
- Ewa Kołodziej, poseł na Sejm, członek sejmowej Komisji zdrowia, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy;
- Anna Śliwińska, honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków,
- Łukasz Wachowski, sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej, ambasador Fundacji;
- Jerzy Magiera, założyciel pierwszego portalu dla diabetyków mojacukrzyca.org;
- Tomasz Kiljan, założyciel grupy na FB Technologie Diabetyka, która wspiera swoją wiedzą, każdego, kto chce w nowoczesny sposób kontrolować cukrzycę.
- Prof. Barbara Głowińska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
- Dr Lidia Groele z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Fundacji,
- Prof. Ewa Pańkowska z Instytutu Diabetologii,
- Alicja Szewczyk, prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii,
- Dr Małgorzata Wajda-Cuszlag z Centrum Zdrowia Dziecka.