Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

NFZ przypomina o bezpiecznym przyjmowaniu leków

źródło: PAP - Nauka w Polsce, dodano: 11 grudnia 2023 r.

Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie. Polipragmazja zwana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest ona groźna dla każdego - przypomniał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak podkreślił Narodowy Fundusz Zdrowia, polipragmazja występuje gdy dana osoba przyjmuje 5 lub więcej różnych rodzajów leków, w tym leki bez recepty; przyjmuje leki przez dłuższy czas; leki o wykluczającym się działaniu; niewłaściwe leki.

NFZ zaznaczył, że ryzyko polipragmazji zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków oraz zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. W komunikacie eksperci podkreślili, że starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

By bezpiecznie przyjmować leki należy na wizytach u lekarza mieć przy sobie aktualny spis zażywanych leków oraz suplementów diety wraz z określonymi dawkami. Ponadto należy informować lekarza rodzinnego oraz farmaceutę o poradach i zaleceniach otrzymanych od innych specjalistów.

NFZ przypomina, że nie należy stosować leków i suplementów z polecenia znajomego, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ pokazał jak należy prawidłowo przechowywać leki. Zawsze należy trzymać leki w miejscach niedostępnych dla dzieci. Większość leków należy trzymać w temperaturze pokojowej (tzn. 15-25 st. C). Jeśli producent zaleca przechowywanie leku w lodówce, najlepiej trzymać go na dolnej lub środkowej półce. By zapobiegać przenikaniu promieni słonecznych, syropy i krople do oczu należy przechowywać w oryginalnych kartonowych opakowaniach. Przed użyciem leku należy sprawdzać datę ważności oraz termin przydatności leku po otwarciu.


Wśród wskazówek w przyjmowaniu leków znalazły się m.in. zażywanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, popijanie leków wodą, niepopijanie leków mlekiem ani sokami, nieprzyjmowanie leków razem z alkoholem bądź energetykami, przestrzeganie wskazówek dotyczących pory przyjmowania leków oraz unikanie przyjmowania preparatów witaminowo-mineralnych w tym samym czasie, co leki zalecone przez lekarza. (PAP)

Iga Leszczyńska

Ulotka PDF

Pobierz ulotkę PDF - Polipragmazja. Bezpieczne przyjmowanie lekówJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: NFZ przypomina o bezpiecznym przyjmowaniu leków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line