Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, grudzień 2023, nr 12 (335)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 6 grudnia 2023 r.

Diabetyk

W grudniowym numerze Diabetyka temat, którym żyje większość z nas, czyli przygotowania do świąt. Świąteczne biesiady mogą mieć (i zazwyczaj mają) wpływ na nasze samopoczucie i glikemię. O tym, jak radzić sobie z cukrzycą i co można zrobić, aby bożonarodzeniowe świętowanie przy stole nie skończyło się bardzo wysoką glikemią, podpowiadamy w artykułach w numerze 12, który już trafił na rynek. Mamy nadzieję, że będą one pomocne i gdy weźmiecie sobie do serca nasze wskazówki, uda się Wam uniknąć przecukrzeń. Po prostu zadbajcie o siebie. O siebie i o innych. Dbajmy o siebie nawzajem. I niech będzie przepięknie, i niech będzie wspaniale.

DiabetykPOCZYTALNIA
Dieta roślinna w cukrzycy typu 1
Styl życia, dieta, geny...
Complex wspierający zdrowie
Nadciśnienie a flora bakteryjna
TEMAT NUMERU
Mikroangiopatia - problem w małych naczyniach
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Cukrzyca a proces starzenia
Dzięki CGM nie nakłuwam palców
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 18) - Jak zapobiegać byciu ofiarą?
POD LUPĄ
Co to jest cholesterol nie-HDL?
Bardzo skuteczny duet witamin
Świąteczna kontrola glikemii
LEKARZ ODPOWIADA
Hiperandrogenizm a cukrzyca
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Biesiadowanie w zdrowszej wersji
Przepisy kulinarne
BLIŻEJ NATURY
Niezłe ziółko... Kozłek lekarski
WARTO WIEDZIEĆ
Problem nie tylko estetyczny
TEMAT NUMERU
Mikroangiopatia - problem w małych naczyniach
Układ krążenia składa się z serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych. W przebiegu cukrzycy mogą pojawić się zmiany w naczyniach krwionośnych całego organizmu, obejmujące wszystkie - od największych do najmniejszych. Zmiany w naczyniach krwionośnych o kalibrze poniżej 100 nanometrów (czyli jednej milionowej milimetra) określamy mianem mikroangiopatii.

W przypadku tego powikłania dochodzi do zmian w obrębie naczyń siatkówki (retinopatia cukrzycowa), nerek (nefropatia cukrzycowa), układu nerwowego (neuropatia) oraz serca (kardiomiopatia). O tym, czy pojawią się zmiany w najmniejszych naczyniach krwionośnych, decyduje wiele okoliczności, z których najważniejsza jest kontrola glikemii, a także współistnienie innych czynników rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych.

Zmiany w naczyniach polegają na gromadzeniu się w ich ściankach szkodliwych substancji, których obecność zaburza prawidłowe funkcjonowanie mikrokrążenia. Dochodzi do takich następstw, jak nadciśnienie w mikrokrążeniu, zwiększenie przepuszczalności ścianek naczyniowych, zaburzenia czynności śródbłonka naczyniowego, skłonność do powstawania stanów zapalnych.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Cukrzyca a proces starzenia
Wraz z wiekiem przybywa nam chorób, stajemy się słabsi fizycznie, zmienia się przebieg procesów zachodzących w organizmie. To niesie spore wyzwania w zarządzaniu cukrzycą. Na upływające lata nic nie poradzimy, ale możemy podjąć odpowiednie działania, aby uniknąć niepowodzeń w kontroli cukrzycy związanych ze starzeniem się organizmu.

W ciągu ostatnich kilku dekad, osoby z cukrzycą żyją dłużej i zdrowiej. Nowoczesne technologie i leki, rozwój medycyny, mają w tym swój ogromny udział. Jednak jest też szereg strategii, niezwiązanych z technologią i postępem nauki, które stosowane na co dzień, mogą ułatwić życie osób w starszym wieku chorujących na cukrzycę.

Jedną z podstawowych kwestii jest obserwowanie swojego organizmu, aby szybko wyłapywać pojawiające się nieprawidłowości (np. wysokie ciśnienie mimo stosowania leków hipotensyjnych, częste hipo- lub hiperglikemie itd.) i na bieżąco korygować terapię z lekarzem. Pamiętajmy też, że nigdy nie jest za późno na zmianę diety na zdrowszą i codzienne spacery, które łącznie stosowane mają duży potencjał terapeutyczny.

POD LUPĄ
Bardzo skuteczny duet witamin
Okres większej zachorowalności na infekcje (od jesieni do wiosny) wiele osób słusznie łączy z suplementacją witamin, w szczególności witaminy D3 (najlepiej w połączeniu z witaminą K2). Witaminy te kryją w sobie niezmierzoną moc i wykazują wielokierunkowe działanie w organizmie.

Witamina D, której przez długi czas przypisywano jedynie wpływ na metabolizm kości i gospodarkę wapniową, coraz bardziej zaskakuje i jak się okazuje, odgrywa kluczową rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Działa antykancerogennie (przeciwnowotworowo), a ponadto wspiera układ odpornościowy. Najlepiej jednak prezentuje się w parze z menachinonem (wit. K2), któremu zawdzięcza wzmocnione działanie i niezawodną efektywność. Jednym słowem duet witamin D3 i K2 może więcej niż każda z tych witamin przyjmowana oddzielne.

LEKARZ ODPOWIADA
Hiperandrogenizm a cukrzyca
Hormony żeńskie mają pochodzenie albo jajnikowe, albo nadnerczowe. Ich wydzielanie podlega skomplikowanej regulacji. Co ciekawe, hormony te mogą być wzajemnie przekształcane - androgeny w estrogeny i na odwrót. Istnieje ponadto zjawisko jakby miejscowego wzrostu aktywności androgenów, przy jego prawidłowym stężeniu we krwi. Może to objawić się nadmiernym owłosieniem przy braku innych uchwytnych przyczyn.

Hiperandrogenizmowi mogą - poza nadmiernym owłosieniem - towarzyszyć także: łysienie typu męskiego na skroniach, trądzik na skórze, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie tonu głosu. Jak widać z tego zarysu, w przypadku zaburzeń, które sugerują nadmierną aktywność androgenów, jest potrzebne badanie kliniczne przeprowadzone przez endokrynologa oraz badania obrazowe dla oceny jajników i nadnerczy (np. badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa) oraz badania hormonalne (z uwzględnieniem testosteronu).

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Biesiadowanie w zdrowszej wersji
Nie będziemy namawiać do "bycia na diecie" w czasie świąt. Natomiast zachęcamy do zwrócenia uwagi na kilka aspektów związanych z przygotowywaniem jedzenia. Stosując się do naszych wskazówek, potrawy świąteczne będą w mniejszym stopniu podnosić glikemię, co jest nie bez znaczenia dla zdrowia i samopoczucia.

Stężenie glukozy we krwi po jedzeniu zależy od wielu czynników, m.in. od: glikemii przed posiłkiem, rodzaju spożywanego pokarmu, zawartości węglowodanów, białek i tłuszczów, czynności mechanicznej żołądka, ale także czynników hormonalnych. Warto też pamiętać, że czas wchłaniania się poszczególnych składników pokarmowych jest inny, co warto mieć na uwadze przy planowaniu świątecznych posiłków i korygujących dawek insuliny.

Węglowodany, tłuszcze i białka stanowią podstawowe substancje odżywcze, które ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym, a następnie są w nim wchłaniane do krwi (lub limfy). Po posiłku bogatym w węglowodany czas ich wchłaniania wynosi około 2-3 godziny, podaniu o składzie mieszanym około 3-5 godzin, a po jedzeniu bogatym w tłuszcze nawet około 8-10 godzin.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, grudzień 2023, nr 12 (335)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line