Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

IQ Biozoom - pomiar cukru w domowych warunkach ze... śliny?

źródło: informacja prasowa, dodano: 18 października 2023 r.

Większość współczesnych glukometrów wymaga nakłucia palca i zwykle wiąże się to z dyskomfortem pacjentów. Technologia IQ Biozoom umożliwia badanie poziomu biomarkerów z laboratoryjną dokładnością na podstawie analizy śliny, co sprawia, że jest to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Już wkrótce każdy z nas będzie miał możliwość monitorowania przebiegu chorób z laboratoryjną dokładnością, w warunkach domowych, na podstawie analizy śliny.

IQ BIOZOOM sp. z o.o. rozwija technologię do nieinwazyjnej diagnostyki domowej. Spółka pracuje nad innowacyjnymi urządzeniami do pomiaru stężenia substancji biochemicznych w płynnych analitach takich jak ślina, pot, mocz, łzy. Obecnie, w ramach prac nad technologią, opracowywane są nieinwazyjne testy domowe, mierzące poziom glukozy oraz mleczanów w ślinie, a w niedalekiej przyszłości - również hormonów czy białek CRP. Rozwiązanie umożliwi osobom z zaburzeniami np. metabolicznymi i hormonalnymi, monitorowanie stanu zdrowia i zarządzanie swoją chorobą, a także stosowanie odpowiedniej profilaktyki.

Technologia IQ Biozoom jest innowacją o charakterze globalnym. Urządzenia tworzone w oparciu o technologię IQ Biozoom mają być przeznaczone do samodzielnej, nieinwazyjnej diagnostyki domowej, umożliwiającej uzyskanie dokładnego wyniku - jak w laboratorium.


Kontrola optyczna półprzewodników wytwarzanych w technologii IQ Biozoom

Monitorowanie biomarkerów - pozyskanie finansowania od VC Link

Najczęściej do monitorowania poziomu glukozy w organizmie stosuje się inwazyjne glukometry, które określają stężenie glukozy na podstawie pomiaru z krwi włośniczkowej. Według raportu "Polska Rodzina z cukrzycą" - wydanego przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED - 84% osób z cukrzycą typu 1 chce korzystać z nieinwazyjnych metod monitorowania poziomu glukozy, zaś 60% z nich pomija część codziennych badań ze względu na konieczność nakłuwania opuszków palców. Dodatkowo, poza odczuwanym dyskomfortem, przerwanie ciągłości skóry powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zakażeń.

W 2021 roku IQ Biozoom rozpoczęło prace nad rozwojem innowacyjnej technologii, która służy do nieinwazyjnego monitorowania poziomu glukozy oraz innych biomarkerów, takich jak mleczany, cholesterol, hormony lub białka CRP w organizmie. W oparciu o technologię IQ Biozoom powstaje urządzenie, którego sercem jest biosensor, wytwarzany z użyciem druku strumieniowego, bazujący na autorskiej konstrukcji zaawansowanych przyrządach półprzewodnikowych, takich jak m.in. tranzystory cienkowarstwowe. Technologia nie jest jeszcze stosowana komercyjnie.

- Rozwijane urządzenie pozwala określać stężenie wybranego biomarkera w oparciu o kontakt jednorazowego paska testowego z płynem ustrojowym, takim jak ślina, pot, mocz lub łzy. Według analiz, w przypadku pomiaru stężenia glukozy w ślinie, technologię IQ Biozoom cechuje pomiar nawet dziesięć razy dokładniejszy niż obecne standardy rynkowe. Oznacza to, że możliwe jest oznaczanie z laboratoryjną dokładnością nawet bardzo niskich stężeń wybranych biomarkerów w analicie. Może to mieć szczególne zastosowanie w tych przypadkach, gdy fizjologiczne stężenie wybranej substancji jest bardzo niskie lub gdy sama obecność biomarkera w danym analicie świadczy o zaburzeniach zdrowotnych. Nasza technologia zwiększa dostępność do badań diagnostycznych w warunkach domowych i stanowi ważny krok w stronę medycyny spersonalizowanej. Ponadto, retrospektywne analizy informacji medycznych pochodzących od wielu osób w istotny sposób przyczynią się do rozwoju diagnostyki medycznej - zapewnia dr inż. Jakub Kaczmarski, współzałożyciel i Chief Technology Officer w IQ Biozoom.

W trzecim kwartale 2023 roku spółka IQ Biozoom pozyskała finansowanie od funduszu VC Link, który wspiera polskie firmy, rozwijające przełomowe technologie o globalnym potencjale. W swoim portfolio fundusz posiada głównie podmioty opracowujące wysoko zaawansowane innowacje dla sektora przemysłowego. Jego specjalnością są technologie dotyczące inżynierii materiałowej.

- Technologia IQ Biozoom ma bardzo duży potencjał rynkowy. Nieinwazyjna diagnostyka i monitoring zaburzeń zdrowotnych - w szczególności monitoring glikemii - są dzisiaj przedmiotem wielu poszukiwań przemysłowych. Opracowywana przez firmę IQ Biozoom technologia to nie tylko szansa na większy komfort milionów pacjentów, ale również inwestycja w przyszłość nowoczesnej medycyny. Doceniamy także komplementarność i doświadczenie zespołu IQ Biozoom: stanowią one ważny czynnik potencjalnego sukcesu spółki - mówi Grzegorz Putynkowski, prezes VC Link.


Weryfikacja właściwości przyrządów wytwarzanych w procesie technologicznym IQ Biozoom

Nowocześnie i uniwersalnie

Atutem technologii IQ Biozoom jest przystępny cenowo proces produkcyjny oraz jej matrycowy charakter. W założeniu - za pomocą jednego urządzenia oraz jednorazowych pasków testowych przeznaczonych poszczególnym biomarkerom - pacjent, lekarz lub ratownik medyczny będzie mógł wykonać pomiar określonych parametrów organizmu. Paski testowe, stosowane do oznaczania poziomu glukozy, po modyfikacji w zaledwie jednym aspekcie technologicznym, mogą służyć do oznaczania poziomu innej substancji biochemicznej, np. białka CRP, kortyzolu lub mleczanów. Idea jaka stoi za produktem to jedno urządzenie pomiarowe oraz wiele różnych typów pasków testowych - każdy dla innego typu substancji biochemicznej. Taki kierunek rozwoju sprawia, że bariera wejścia w dodatkowe obszary diagnostyki i możliwość poszerzenia portfolio monitorowanych biomarkerów jest niska.


- Technologia IQ Biozoom to światowa awangarda nowoczesnej medycyny. Dysponujemy świetnym zespołem B+R, a dodatkowo mamy możliwość współpracy z naukowcami m.in. z University of Cambridge, University of Surrey, Kochi University of Technology. Na współpracę z nami otwarte są także jednostki kliniczne, takie jak "Instytut - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie czy Addenbrooke’s Hospital w Cambridge. Technologia została zgłoszona do ochrony patentowej na terenie Europy, Chin i USA. Spółka jest obecnie w trakcie pierwszej rundy inwestycyjnej. Zamierzamy rozwijać prace nad detekcją kolejnych substancji biochemicznych i wdrażać rozwiązania z partnerami medycznymi - podkreśla Dorota Dardzińska, dyrektor generalny i współzałożyciel IQ Biozoom.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: IQ Biozoom - pomiar cukru w domowych warunkach ze... śliny?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line