Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Podanie glukagonu w przedszkolu i szkole - podpisz petycję do Ministra Zdrowia

źródło: Federacja Diabetyków, dodano: 3 października 2023 r.

Federacja Diabetyków opublikowała w Internecie petycję do Ministra Zdrowia dotyczącej podania glukagonu w placówkach oświatowych. Zachęcamy do podpisania i udostępniania petycji. W listopadzie 2022 ukazało się obwieszczenie wskazujące jak należy postępować w przypadku alergii i anafilaksji u uczniów. W obwieszczeniu potwierdzono, że adrenalinę może podać nauczyciel. Ciężka hipoglikemia z utratą przytomności to także zagrożenie życia, a podanie glukagonu to działania ratujące życie. Dlatego Federacja Diabetyków zabiega o przygotowanie i publikację stosownego obwieszczenia.

Hipoglikemia to najczęstsze ostre powikłanie cukrzycy. Szczególnie niebezpieczna jest ciężka hipoglikemia z utratą świadomości, która bez podjęcia natychmiastowego działania może prowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia lub zgonu pacjenta. Według Zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prawidłowe postępowanie przy ciężkiej hipoglikemii z utratą przytomności to ułożenie chorego w pozycji bocznej bezpiecznej, niezwłoczne wstrzyknięcie glukagonu i wezwanie pomocy medycznej.

Jednocześnie brak jest jednoznacznych regulacji prawnych, które zobowiązywałyby nauczycieli i pracowników placówek oświatowych do podania zastrzyku ratującego życie - glukagonu, co sprawia, że dzieci i młodzież z cukrzycą typu 1 podczas pobytu w przedszkolach i szkołach nie są w pełni bezpieczne.


Federacja Diabetyków oraz rodzice dzieci z cukrzycą typu 1 zwracają się do Ministra Zdrowia z prośbą o opracowanie i opublikowanie obwieszczenia regulującego podanie glukagonu, wzorem istniejącego obwieszczenia regulującego podanie adrenaliny (Obwieszczenie z dnia 3 listopada 2022 r. w sprawie zaleceń postępowania dotyczących opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką w szkole).

Do tej pory petycję podpisało 2870 osób. Zachęcamy do podpisania petycji!

Podpisz teraz i udostępnij dalej!Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Podanie glukagonu w przedszkolu i szkole - podpisz petycję do Ministra Zdrowia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line