Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Podsumowanie 4 lat zmian w opiece diabetologicznej - wyzwania na przyszłość

źródło: Wprost Zdrowie, dodano: 22 września 2023 r.

Na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu, które odbyło się od 5 do 7 września, eksperci ds. cukrzycy oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków postanowili podsumować i ocenić, w jaki sposób opieka nad pacjentami z cukrzycą uległa zmianie w ciągu ostatnich czterech lat, a także wyróżnić tych, którzy mieli istotny wpływ na pozytywne przekształcenia w tej dziedzinie.

"Jako Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i członek Forum Ekspertów ds. Cukrzycy mogę zdecydowanie przyznać, że ostatnie lata są bardziej łaskawe dla pacjentów z cukrzycą w Polsce. Znacząco poprawił się m.in. dostęp do nowoczesnych opcji leczenia cukrzycy - tak leków, jak i wyrobów medycznych, czy też systemów monitorowania glikemii. Widzimy znaczące zmiany na poziomie organizacyjnym, czego przykładem jest opieka koordynowana, czy ważne rozwiązania systemowe, jak np. opłata cukrowa" - wskazywała w prezentacji otwierającej Anna Śliwińska.

Praca zespołowa gwarancją sukcesów

Jak wielokrotnie podkreślano podczas wydarzenia, te zmiany nie mogłyby zaistnieć bez długoletniego wysiłku i zaangażowania wielu różnych grup ludzi, w tym decydentów, ekspertów medycznych i parlamentarzystów. Dlatego głównym celem tego wydarzenia było wyrażenie wdzięczności dla tych osób, które w ostatnich latach szczególnie przejęły się losem osób cierpiących na cukrzycę.

Wyróżniony został wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski za dostrzeżenie, jak ważnym wyzwaniem zdrowotnym jest cukrzyca i zaangażowanie w udostępnianie polskim pacjentom kolejnych nowoczesnych terapii i wyrobów medycznych - w tym poprzez otwartość na negocjacje z firmami farmaceutycznymi oraz szereg pozytywnych decyzji refundacyjnych "Nigdy nie było takiego dobrego czasu dla pacjentów chorych na cukrzycę, jak wtedy kiedy minister był za sterem polityki lekowej" - podkreślił w laudacji prof. Marcin Czech, były wiceminister zdrowia i członek Forum Ekspertów ds. Cukrzycy cytowany przez Wprost Zdrowie.

Ważne wyróżnienia

Forum wyraziło uznanie dla osiągnięć środowiska klinicystów, które od dawna angażuje się w doskonalenie opieki nad pacjentami z cukrzycą oraz wspiera głos i potrzeby organizacji pacjentów. Wśród tych wybitnych osobistości, wyrażono wdzięczność wobec ekspertów, którzy odgrywali kluczową rolę w kształtowaniu diabetologii w Polsce. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, która przez lata pełniła funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, oraz prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, który od kilku lat aktywnie działał na rzecz rozwiązania istotnego problemu polskiej diabetologii, czyli opieki nad pacjentami cierpiącymi na zespół stopy cukrzycowej, zostali wyróżnieni szczególnymi podziękowaniami.

Dodatkowo, wyrazy uznania otrzymały także prof. Małgorzata Myśliwiec, jedna z najważniejszych postaci w polskiej diabetologii dziecięcej, oraz prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, która odegrała kluczową rolę w wdrażaniu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej, co znacząco zmieniło życie osób z cukrzycą.


Anna Śliwińska zauważyła, że obecna kadencja była niezwykła także ze względu na częstotliwość, z jaką kwestie związane z diabetologią i opieką nad pacjentami cierpiącymi na cukrzycę były omawiane w polskim Parlamencie. W związku z tym, w duchu uznania wyróżniono trzech parlamentarzystów: Tomasza Latosa, przewodniczącego Komisji Zdrowia Sejmu RP, Marka Hoka, przewodniczącego Podkomisji ds. Zdrowia Publicznego, oraz Ewę Kołodziej, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Dziękowano także wszystkim posłom i senatorom, którzy w ciągu ostatnich 4 lat podejmowali temat cukrzycy w swojej pracy parlamentarnej. Wyrażono nadzieję, że ta istotna i często omawiana kwestia pozostanie ważnym tematem w przyszłości.


Jak więc eksperci wskazują, gdzie nadal są obszary wymagające dalszych ulepszeń? Według ich opinii, priorytetem na nadchodzące lata jest eliminowanie ograniczeń w refundacji leków i sprzętu medycznego, zwłaszcza pomp insulinowych, poprawa opieki nad pacjentami cierpiącymi na chorobę, która wciąż stanowi wyzwanie dla polskiej diabetologii, a także bardziej efektywne wykorzystanie dochodów z opłaty cukrowej.

Niemniej jednak, niezależnie od ilości wprowadzonych zmian i naszej zdolności do skutecznego leczenia pacjentów z cukrzycą, priorytetem i kluczowym zadaniem nadal pozostaje profilaktyka i edukacja w zakresie tej choroby.

Na podstawie materiałów z Wprost Zdrowie.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Podsumowanie 4 lat zmian w opiece diabetologicznej - wyzwania na przyszłość
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line