Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Bądź aktywny! 5 jesiennych sportów dla cukrzyków

Artykuł sponsorowany, dodano: 19 września 2023 r.

Jesień zbliża się wielkimi krokami, co wcale nie musi oznaczać rezygnacji z uprawiania sportu. Również osoby z cukrzycą mogą dalej pracować nad swoją kondycją fizyczną. Stają oni jednak przed dylematem: jaka aktywność będzie najbezpieczniejsza dla utrzymania dobrego poziomu cukru?

Jazda rowerem

Jazda na rowerze jest doskonałym wyborem dla diabetyka, gdyż pozwala zapanować nad cukrem. Jednostajne pedałowanie może pomóc go obniżyć. Regularne przerwy w trakcie pokonywania trasy, umożliwiają natomiast systematyczne badanie sprawdzanie jego poziomu we krwi, dzięki czemu nie ma obaw o nagły wzrost glukozy.

Jeżeli aura za oknem nie sprzyja, można ćwiczyć w domu. Dobrym wyborem jest wówczas rowerek stacjonarny. Alternatywą jest trenażer, do którego podpinamy klasyczny rower – osobom z cukrzycą poleca się umiarkowane ćwiczenia wytrzymałościowe, a to urządzenie jest do tego idealne. Dzisiaj jego zakup nie powinien sprawić problemu. Trenażery można znaleźć choćby w popularnym sklepie CentrumRowerowe.pl pod adresem https://www.centrumrowerowe.pl/akcesoria/trenazery-rowerowe/.

Spacery i nordic walking

Ostatnie miesiące roku bywają obfite w opady, ale nierzadko zdarzają się też piękne, ciepłe dni. Kiedy wychodzi słońce warto korzystać ze spacerów. Jest to kolejna fantastyczna propozycja dla cukrzyków, gdyż nie powoduje nagłych zmian w glikemii, a przy okazji korzystnie wpływa na samopoczucie. W dodatku nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Diabetycy, którzy nudzą się w trakcie klasycznych wędrówek, mogą spróbować nordic walkingu. Jest to bardziej zaawansowana technika chodzenia, która polega na marszu przy użyciu kijków. Każdy sport uprawiany regularnie pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na insulinę.

Pływanie na basenie

Pływanie jest jedną z najczęściej polecanych aktywności fizycznych. Ten sport wodny niesie ze sobą dużo korzyści zdrowotnych: angażuje wiele mięśni, pomaga wyrobić kondycję fizyczną, zwiększa pojemność płuc oraz wspomaga układ krążenia. To świetna opcja dla większości chorych. Wyjątek stanowią osoby korzystające z pompy insulinowej, ponieważ nie powinni oni moczyć urządzenia w wodzie, a bez niego nie są w stanie podać sobie insuliny. Jeżeli problem dotyczy również Ciebie i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, to przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem.

Fitness

Kolejną aktywnością, którą można polecić diabetykom na popołudnia w październiku czy listopadzie, są zajęcia na sali. Regularne uczęszczanie na fitness oraz zumbę pozwala wysmuklić sylwetkę i poprawić humor. Przy tym jest to dość bezpiecznie dla stężenia glukozy we krwi, gdyż przez całe zajęcia intensywność wysiłku jest podobna. Dzięki temu można zawczasu zadbać o cukier, a nawet przewidzieć jego ewentualne zmiany. Ponadto, ćwiczenie w pomieszczeniu umożliwia robienie przerw w każdej chwili, gdy glikemia osiągnie za niski poziom.

O co musi zadbać cukrzyk, gdy chce rozpocząć aktywność fizyczną?

W zdrowym ciele zdrowy duch! Każdy cukrzyk może cieszyć się satysfakcją z dobrze wykonanego, jesiennego treningu, musi jedynie nieco lepiej się przygotować. Zadbanie o kilka kwestii może uchronić przed zrobieniem sobie krzywdy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Kontrola poziomu cukru i ćwiczenie po zjedzeniu posiłku

Przed treningiem niezbędne jest skontrolowanie stężenia glukozy we krwi. Poleca się zaczynać trening z nieco wyższym poziomem cukru niż prawidłowy, gdyż ruch spowoduje jego obniżenie. Jeśli trening będzie bardzo intensywny, to pół godziny wcześniej warto zjeść większy posiłek zawierający węglowodany, aby zapobiec nadmiernym spadkom cukru. Przygotowując się natomiast na lekkie ćwiczenia należy zjeść mniej, ale również zadbać o dostarczenie sobie cukrów. Najważniejsze, aby nie ćwiczyć na czczo, gdyż grozi to hipoglikemią.

Redukcja insuliny

Diabetycy stosujący tzw. pena, czyli wielorazową strzykawkę do podawania insuliny, powinni obniżyć dawkę insuliny podawaną w okolicach 2h przed treningiem, aby nie doprowadzić do hipoglikemii. Cukrzycy używający pompy insulinowej mogą też tymczasowo zmienić wysokość podawanej bazy. Warto to zrobić szczególnie przed treningiem siłowym.

Zaleca się ograniczenie dawki o kilkanaście procent, jednak nie należy zmniejszać jej do zera. Zatrzymanie podawania insuliny bazowej może przyczynić się do nagłej hiperglikemii kilka minut po treningu, czy już w jego trakcie. Spowodowane jest to zmianami poziomu adrenaliny i kortyzolu, których wydzielanie zwiększa się wraz z intensywnym wysiłkiem.

Zaopatrzenie się w ratunkową przekąskę

Diabetyk uprawiający sport jest zmuszony uważać na nagłe spadki cukru. Organizm potrafi zaskoczyć cukrem poniżej 90 mg/dL nawet podczas delikatnych ćwiczeń. Z tego powodu cukrzyk powinien zawsze mieć przy sobie coś słodkiego, a już szczególnie, gdy wybiera się na trening. W roli awaryjnej przekąski doskonale sprawdzą się między innymi sok pomarańczowy, cola czy batonik.

Unikanie wysiłku podczas choroby

Stanowczo odradza się aktywności fizycznej podczas infekcji czy złego samopoczucia. Może ona dodatkowo zaburzać poziom cukru, który w czasie stanów chorobowych diabetyka, jest zwykle bardzo niestabilny.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Bądź aktywny! 5 jesiennych sportów dla cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line