Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, wrzesień 2023, nr 9 (332)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 7 września 2023 r.

Diabetyk

Czas ucieka niemiłosiernie... Dopiero co szykowano artykuły do letnich numerów, a tu już jesień w kalendarzu, a wraz z nią numer 9 "Diabetyka", który właśnie trafił do obiegu. Nadchodzące miesiące niosą ze sobą nowe wyzwania. Np. mniej codziennej naturalnej aktywności, cięższa dieta, wpływające na wyrównanie cukrzycy i zdrowie w ogóle. Tylko że wcale nie musimy się poddawać trendom jesieni (czy potem zimy). Zawsze możemy się "zbuntować" i zamiast siedzieć w domu (bo np. pogoda średnia), wyjść na spacer, zabierając parasol.

Zamiast tradycyjnego obiadu z mielonym i ziemniakami, można przygotować gulasz warzywny z dodatkiem indyka. O tym, jak duże znaczenie dla zdrowia ma dieta, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego my nie przekonujemy, tylko podpowiadamy, jak np. zwiększyć udział błonnika w diecie, który pozytywnie wpływa na poziom glukozy i insulinowrażliwość.

W nr 9 pojawia się też temat zdrowia wątroby, które w dużej mierze również zależy od tego, jak się odżywiamy.... A choroby wątroby, np. niealkoholowe stłuszczenie bardzo często występuje u osób z cukrzycą (zwłaszcza z nadwagą/otyłością). Z tego powodu, a także ze względu na fakt, że nie ma leków na marskość wątroby, do której mogą prowadzić jej schorzenia, w zaleceniach diabetologicznych mocno zwraca się uwagę na konieczność monitorowania stanu zdrowia wątroby i wdrożenia odpowiednich interwencji powstrzymujących jej zwłóknienie i cofających stłuszczenie. Ten i wiele innych ciekawych tematów znajdziecie w numerze wrześniowym.

DiabetykPOCZYTALNIA
Empagliflozyna w leczeniu przewlekłej choroby nerek
Awokado jak zastrzyki odchudzające?
Wegovy nie tylko odchudza
Główny powód występowania cukrzycy typu 2
TEMAT NUMERU
Cukrzyca a zdrowie wątroby - zalecenia
Wskazówki żywieniowe w chorobie stłuszczeniowej wątroby
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Aktywność i insulinoterapia w praktyce
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 16) - Rola nawyków w procesie zmiany w cukrzycy
POD LUPĄ
Farmakoterapia bólu (cz. 1)
Węglowodany obniżające glikemię
Zwiększamy ilość błonnika w diecie
LEKARZ ODPOWIADA
Przecukrzenia w nocy
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Zdrowie z dzikich owoców
Przepisy kulinarne
BLIŻEJ NATURY
Niezłe ziółko... Ogórecznik lekarski
WARTO WIEDZIEĆ
Czy zatorowość płucna jest groźna?
TEMAT NUMERU
Cukrzyca a zdrowie wątroby - zalecenia
Istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia stłuszczeniowego zapalenia wątroby NASH, jej rozwoju i gorszych wyników wątrobowych jest cukrzyca. Ostatnie badania przeprowadzone wśród dorosłych w Stanach Zjednoczonych wskazują, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) występuje u ponad 70% osob z cukrzycą typu 2, co jest zgodne także z badaniami z innych krajów.

Szacuje się, że stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH) dotyka ponad połowę osób z cukrzycą typu 2 i NAFLD. Wydaje się być czynnikiem przyspieszającym rozwój zwłóknienia. Ze względu na tak dużą częstość występowania niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby u osób z cukrzycą, w zaleceniach dotyczących opieki diabetologicznej bardzo mocno podkreśla się potrzebę kontrolowania stanu wątroby.

Celem badań przesiewowych w kierunku niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD) jest identyfikacja pacjentów zagrożonych niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi rozwoju tej choroby (m.in. marskość wątroby).

Ryzyko to jest wyższe u osób z otyłością centralną (trzewną, brzuszną) i kardiometabolicznymi czynnikami ryzyka lub insulinoopornością, w wieku >50 lat i/lub z utrzymującym się podwyższonym poziomem aminotransferaz (enzymów wątrobowych) w osoczu (AST i/lub ALT ).

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Aktywność i insulinoterapia w praktyce
W przypadku kontroli glikemii podczas wysiłku fizycznego bardzo istotny jest rodzaj insuliny, którą przyjmujemy. To bowiem od charakterystyki działania danego preparatu zależeć będzie nasze postępowanie mające na celu utrzymanie równowagi w organizmie.

Większe możliwości działania mamy, gdy stosujemy analogi insuliny - szybko- i długodziałające (podawane wstrzykiwaczami) albo pompę insulinową (z analogiem szybkodziałającym). Mniejsze pole manewru dają klasyczne insuliny ludzkie - właściwie możemy jedynie więcej jeść (nieco większe posiłki, większe przekąski między głównymi posiłkami).

Bez względu na to, czy zredukowaliśmy dawkę insuliny, czy nie, zawsze musimy mieć przy sobie dodatkowe węglowodany proste (na wszelki wypadek). Dobrze jest także łączyć metody, np. nieco zredukować dawkę insuliny do posiłku, ale jeśli wynik pomiaru przed posiłkiem był w okolicach 100 mg/dl, to i tak co jakiś czas trzeba dojadać niewielką

ilość węglowodanów prostych. Nie chodzi tu o zjedzenie kanapki czy batona, tylko o jak najbardziej proste i intensywnie działające węglowodany, np. glukozę (prasowaną, w tabletkach), glukozę w żelu lub napoje izotoniczne (ewentualnie sok).

POD LUPĄ
Farmakoterapia bólu (cz. 1)
Kluczem w sprawnej analgezji (znoszeniu uczucia bólu) jest ustalenie przyczyny i zrozumienie patomechanizmu bólu. Dzięki temu wybór odpowiedniego leku znieczulającego będzie dużo prostszy, np. wiedza o charakterze bólu zęba zawęzi wybór analgetyku do takiego z komponentą przeciwzapalną (ketoprofen), a w przypadku krwawienia miesiączkowego - do leku uśmierzającego z efektem rozkurczowym (metamizol).

Terapię łagodzącą ból zawsze należy rozpocząć od najmniejszej skutecznej dawki z uwzględnieniem wieku chorego oraz wydolności jego nerek i wątroby.

Istotne jest również określenie dawki jednorazowej i maksymalnej dobowej, aby uniknąć przedawkowania oraz ustalić odstępy czasowe między dozami podstawowymi i, jeżeli zajdzie taka potrzeba, dodatkowymi.

Po zastosowaniu leku po raz pierwszy warto obserwować reakcję organizmu i w momencie braku zadowalającego efektu zmienić go lub rozważyć leczenie skojarzone. Polega ono na tym, że dodaje się do już stosowanych analgetyków kolejny lek (np. z innej grupy terapeutycznej).

POD LUPĄ
Węglowodany obniżające glikemię
Produkty zawierające błonnik są trudniej strawne i wolniej ulegają rozkładowi. Dlatego glukoza z nich pochodząca przenika do krwiobiegu powoli i równomiernie. W efekcie tego poziom glukozy we krwi nie rośnie gwałtownie, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stabilnej glikemii po posiłku. Produkty bogate w błonnik w mniejszym stopniu podnoszą stężenie glukozy we krwi niż posiłki o niewielkiej jego zawartości. Dlatego, więcej błonnika w diecie oznacza niższe glikemie.

W jednym z badań, osoby z cukrzycą typu 2 najpierw przez 6 tygodni stosowały dietę dostarczającą 25 g błonnika na dzień, a przez kolejne 6 tygodni - 50 g błonnika. Zauważono, że dieta z większą zawartością błonnika przyczynia się do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi o około 10%.

Ponadto, okazało się, że spożycie błonnika wiąże się z wyższym stężeniem adiponektyny we krwi u osób z cukrzycą, która wywiera korzystny wpływ na metabolizm glukozy. W efekcie działania adiponektyny zwiększa się wrażliwość organizmu na insulinę.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Zdrowie z dzikich owoców
Wśród jadalnych skarbów jesieni powinniśmy sięgnąć po różnego typu jagody, które pozostały jeszcze na krzewach: pomarańczowe korale rokitnika, czerwone głogu, jarzębiny, dzikiej róży, berberysu czy granatowo-czarne kulki dzikiego bzu. Przetwory z tych owoców są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością oraz aptekach, ale możemy też sami wyczarować z nich domowe medykamenty. Z dzikich owoców możemy przygotować lecznicze soki, syropy, powidełka, octy, odwary, nalewki, winka, napary, miody i maceraty. Na ich bazie lub z ich dodatkiem można w kuchni wyczarować oryginalne potrawy (np. sosy owocowe) lub herbaty. Dostarczą nam witamin oraz całej gamy związków czynnych chroniących przed cukrzycą, jej powikłaniami, ale też przed przeziębieniem i dolegliwościami bólowymi. Dzikie owoce to najlepsze źródła związków antyoksydacyjnych, jakie tylko możemy wyszukać.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, wrzesień 2023, nr 9 (332)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line