W bieżącym roku przypada trzeci i ostatni rok cyklu 2021-2023, którego tematem przewodnim ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną jest dostęp do opieki diabetologicznej. Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków tegoroczna kampania koncentruje się na znaczeniu świadomości czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, aby pomóc w opóźnieniu lub zapobieganiu chorobie. Ważne jest też podkreślenie wpływu powikłań cukrzycowych oraz dostępu do edukacji i opieki medycznej celem zapewnienia właściwego leczenia i zarządzania chorobą. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny.
Obecnie już 1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana. W wielu przypadkach cukrzycę typu 2 i jej powikłania można opóźnić lub im zapobiegać poprzez wdrożenie zdrowych nawyków. Jeśli cukrzyca nie zostanie wcześnie wykryta i leczona, może prowadzić do poważnych i zagrażających życiu powikłań. Dla osób narażonych na zachorowanie, wiedza o ryzyku i o tym, co z nim zrobić, jest ważna dla profilaktyki, wczesnej diagnozy i właściwego leczenia.
Dla osób z cukrzycą świadomość i dostęp do właściwej edukacji oraz najlepszych leków i narzędzi wspierających opiekę ma kluczowe znaczenie dla opóźnienia lub zapobiegania powikłaniom. Dla pracowników ochrony zdrowia dostęp do odpowiednich szkoleń i zasobów jest niezbędny celem wczesnego wykrywania cukrzycy i jej powikłań oraz zapewnienia pacjentom najlepszej możliwej opieki.