Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

W jaki sposób narzędzie AI pomaga w diagnozowaniu zawału serca?

źródło: informacja prasowa, dodano: 25 lipca 2023 r.

Coraz częściej sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Obecnie, rozpowszechniana jest aparatura do zdalnej diagnostyki, mierząca pracę serca przez całą dobę. Algorytmy są w stanie usprawnić pracę lekarzy, wykonując całkowity odczyt EKG. Algorytm o nazwie CoDE-ACS przetestowany na 10 286 pacjentach w sześciu krajach, był w stanie wykluczyć zawał serca u ponad dwukrotnie większej liczby pacjentów z dokładnością 99,6%. Narzędzie AI może pomóc w zlikwidowaniu nierówności w diagnozowaniu choroby. Algorytm jest skuteczny, niezależnie od płci, wieku i wcześniejszych problemów zdrowotnych.

Ogromny potencjał algorytmów w kardiologii

Analiza badania EKG, czyli jednego z najbardziej znanych badań, odbywa się obecnie manualnie. Wymaga dużej ekspertyzy i doświadczenia lekarza, który intepretuje wyniki. Rozpoznanie sygnałów EKG jest żmudne i czasochłonne, a czas oczekiwania pacjenta na wyniki może potrwać nawet kilka dni. W przypadku chorób sercowo-naczyniowych profilaktyka i wczesna diagnoza są bardzo istotne. Obecnie, dostępna technologia umożliwia nieustannie monitorowanie pacjentów, zarówno w szpitalu jak i w domu. Algorytmy sztucznej inteligencji potrafią zautomatyzować analizę sygnałów EKG i uczynić ją bardziej precyzyjną. Dzięki sztucznej inteligencji, sygnały z przeprowadzonego badania nie są rozpatrywane przez człowieka, ale za pomocą algorytmów opracowanych na podstawie danych pochodzących z uderzeń serca. Pozwalają one w krótkim czasie sporządzić przejrzysty raport, który jest gotowy do interpretacji przez lekarza i postawienia końcowej diagnozy.

"Są to bardzo obiecujące badania, które pokazują nam potencjał zastosowania algorytmów w kardiologii. Sądzę, że sztuczna inteligencja będzie odgrywała istotną rolę w kardiologii obrazowej. Dla pacjentów z ostrym bólem w klatce piersiowej spowodowanym zawałem serca, wczesna diagnoza i leczenie ratują życie. Niestety, wiele stanów powoduje te powszechne objawy, a diagnoza nie zawsze jest prosta. Wykorzystanie danych i sztucznej inteligencji do wspierania decyzji klinicznych ma ogromny potencjał w zakresie poprawy opieki nad pacjentami i wydajności w naszych przepełnionych oddziałach ratunkowych. Tego typu rozwiązania umożliwią przyspieszenie selekcji pacjentów do konkretnego typu leczenia. Natomiast, myślę, że pomimo jej coraz częstszego wykorzystania, sztuczna intelegencja nie będzie w stanie zastąpić człowieka" - podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, ekspert kampanii "Akcja Kardioprotekcja", Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP w Warszawie.

Sztuczna inteligencja szansą dla lekarzy i pacjentów

Korzyści z zastosowania sztucznej inteligencji w kardiologii można wymienić wiele. Wśród tych, które mogą mieć bezpośredni wpływ na pracę lekarzy można wyróżnić skrócony czas poświęcony na analizę badań EKG oraz większą precyzję diagnostyczną. Pozwala to na możliwość diagnostyki większej liczby pacjentów. Ponadto, sztuczna inteligencja ma podpowiadać, standaryzować i być dodatkowym źródłem informacji dla lekarza.

"Sztuczna inteligencja będzie wspomagać lekarzy w pracy, ale to nie algorytm podejmie za nas decyzję. Będzie analizować dane w czasie realnym, dostarczać informacje a także monitorować stan pacjenta, zwłaszcza poza szpitalem" - dodaje prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski.

Ze względu na rosnącą liczbę osób wymagających diagnostyki kardiologicznej, sztuczna inteligencja przyczyni się do zwiększenia korzyści również dla pacjentów. Wśród nich wymienić można skrócenie kolejek do kardiologów, objęcie profilaktyką i leczeniem szerszej grupy pacjentów, precyzyjne i wczesne wykrywanie nieprawidłowości rytmu serca, ograniczenie biurokracji i zwiększenie czasu na kontakt lekarza z pacjentem. Niewątpliwie, długoterminowo przyczyni się to do zwiększenia satysfakcji z usług służby zdrowia.

Kardiotest - nowoczesne narzędzie wspierające profilaktykę kardiologiczną

W trosce o poprawę jakości życia polskich pacjentów eksperci kampanii "Akcja Kardioprotekcja" stworzyli specjalne narzędzie - KardioTest, które ułatwia zbadanie kondycji własnego serca. Jest on skierowany zarówno do osób przed incydentem sercowo-naczyniowym jak i po przebytym zawale lub udarze. Eksperci opracowując to narzędzie postawili sobie za cel edukowanie nawyków kardioprotekcyjnych Polaków. KardioTest wskazuje obszary w zakresie profilaktyki kardiologicznej oraz rehabilitacji kardiologicznej, o które pacjent powinien zadbać w pierwszej kolejności. Test diagnozując złe nawyki, indywidualizuje zalecenia i zachęca pacjentów do wdrożenia dobrych praktyk kardioprotekcyjnych.

Ogólnopolska kampania "Akcja Kardioprotekcja" ma na celu poprawę świadomości dotyczącej prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Działania edukacyjne obejmują upowszechnianie wiedzy na temat stosowania kardioprotekcji oraz rehabilitacji kardioprotekcyjnej w społeczeństwie, jako skutecznego zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Dane GUS z 2020 wskazywały, że choroby układu krążenia w Polsce przewodzą stawce przyczyn umieralności, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego. W 2019 r. łącznie odpowiadały one za 73 proc. wszystkich zgonów. W skład Rady Ekspertów kampanii wchodzą: prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz oraz dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka. Więcej informacji na stronie www.kardioprotekcja.pl, gdzie znajdują się materiały poradnikowe i webinary oraz test kardioprotekcji, który ma na celu sprawdzenie stanu serca Polaków i zalecenie dobrych praktyk kardioprotekcyjnych. Inicjatorem kampanii jest Zentiva, właściciel leku Polocard.


Image by wayhomestudio on Freepik


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: W jaki sposób narzędzie AI pomaga w diagnozowaniu zawału serca?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line