Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowoczesne leczenie cukrzycy w POZ. Opieka koordynowana dedykowana diabetykom

źródło: informacja prasowa, dodano: 26 czerwca 2023 r.

Atakuje podstępnie. Może prowadzić do groźnych, nawet śmiertelnych powikłań. Z nazwy brzmi niewinnie, ale jest niełatwym przeciwnikiem. Cukrzyca to wielonarządowa choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że w Polsce cierpi z powodu cukrzycy ponad 3 mln osób, ale kolejny milion nawet nie wie, że choroba już niszczy ich organizm. Leczenie cukrzycy bez współpracy z pacjentem jest praktycznie niemożliwe. Do tej pory było to trudne, ale odkąd w gabinetach POZ lekarze prowadzą diabetyków w ramach opieki koordynowanej, zauważyli, że pacjenci zmienili podejście do leczenia. Są bardziej zdyscyplinowani i zaangażowani w proces leczenia.

Cukrzyca jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakim zgłaszają się pacjenci do lekarza POZ. I bardzo słusznie, bo specjalista medycyny rodzinnej ma w ręku od kilku miesięcy niezbędne narzędzia do wczesnej diagnostyki, ale i do leczenia. Pomocne są także programy profilaktyczne - 40 PLUS i CHUK.

Współczesna opieka specjalistyczna nad diabetykami wymaga podejścia kompleksowego. I takie umożliwia opieka koordynowana. Dlatego większość pacjentów z cukrzycą typu 2 powinna być leczona w ramach POZ.

- Opieka koordynowana w POZ ma bardzo wiele do zaoferowania. Diabetycy traktowani są w ramach OK w sposób szczególny i oni to czują - mówi lek. Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Efekt jest taki, że bardziej angażują się w sam proces leczenia. W ramach przychodni POZ w Radomiu regularnie spotykam się z chorymi na cukrzycę. Na początku co miesiąc. Rezerwuję więcej czasu na rozmowę, konsultację. Mam dobry kontakt z tymi pacjentami, bo z wieloma znam się od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. W ramach POZ oferuję im także konsultacje dietetyka.

Ten wyższy standard opieki nad diabetykami zauważają też inni lekarze rodzinni. I widzą, jak procentuje.

Lekarz Anna Osowska od ponad 30 lat edukuje w Sępopolu swoich pacjentów chorych na cukrzycę. Uczy, wyjaśnia, namawia. Prowadzi wykłady, szkolenia. Powtarza niezmiennie - podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych, ruch na co dzień i stosowanie się do zaleceń lekarza.

- W ramach opieki koordynowanej proponuję pacjentom poradę dietetyka, ale jedynie nieliczni z tego korzystają. Wielu twierdzi, że zna zasady diety cukrzycowej. Obiecują większe zaangażowanie i faktycznie na efekty nie trzeba długo czekać. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach pomiaru cukru w ciągu dnia, spadku masy ciała. Pacjenci analizują swoje wyniki, interpretują je, wyciągają wnioski. Fakt, w ramach opieki koordynowanej spotykam się z diabetykami częściej, ale są tego wymierne efekty, to daje mi dużą satysfakcję. Chorzy objęci opieką koordynowaną, angażują się w proces leczenia, ale jest to proces, zauważam to podczas kolejnych porad edukacyjnych - mówi lek. Anna Osowska, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Opieka koordynowana umożliwiła podniesienie standardu opieki nad pacjentem cukrzycowym. Najważniejsze - chory ma szybszy i łatwiejszy dostęp do lekarza POZ niż do specjalisty w AOS. Sprawniejsza jest komunikacja, prowadzenie chorego. Wizyty odbywają się częściej, gdy jest to potrzebne. Z poziomu POZ pacjent ma dostęp do nowoczesnej diagnostyki, terapii i leków, w tym do najnowszego systemu Libre. Pacjenci to wiedzą i bardziej sami angażują się w proces leczenia: więcej czytają na temat leczenia, bardziej dbają o siebie i pilnują zaleceń lekarskich.

- My możemy być drogowskazem dla chorego na cukrzycę, ale w niczym pacjenta nie wyręczymy. Sam musi zrozumieć, co w tej chorobie jest ważne. I opieka koordynowana mu to uświadamia. POZ to jest to miejsce, gdzie możemy skutecznie leczyć chorych, dobrać im leki i nowoczesne terapie i najważniejsze - edukować ich. To do nas chorzy na cukrzycę powinni się zgłaszać. Gwarantujemy profesjonalne leczenie w gabinetach POZ - mówi Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej.

A pacjenci? Zmienili podejście do leczenia. Są zaangażowani i ciekawi. Bardziej zdyscyplinowani i konsekwentni. Uczą się, chcą zdobywać rzetelną wiedzę o cukrzycy. Zmieniają swój styl życia, dietę, wprowadzają ruch, aktywność. Lepiej się czują, mają lepsze wyniki i to dodatkowo ich motywuje. Wszystko w ramach opieki koordynowanej w POZ.


Image by pressfoto on Freepik


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nowoczesne leczenie cukrzycy w POZ. Opieka koordynowana dedykowana diabetykom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line