Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego we współpracy z Konsultantem Krajowym w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztofem Strojkiem w odpowiedzi na prośbę środowiska diabetologicznego poniżej przedstawia opinie podsumowujące liczne dyskusje w temacie interpretacji zapisów rozporządzenia.
Stanowisko Ministerstwa Zdrowia skutkuje tym, że obecnie zmieniła się interpretacja dla jednej z grup objętych refundacją i aktualnie przyjmuje się następujące kryterium: "Osoby powyżej 18. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 (niezależnie od modelu leczenia) oraz dorośli pacjenci z cukrzycą typu 2 wymagający min. 3 wstrzyknięć insuliny w ciągu doby (intensywna insulinoterapia w momencie rozpoczęcia refundacji)." (P.137A)
Zgodnie z zapisem rozporządzenia refundacja systemu możliwa jest u wszystkich dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1 i typu 3 oraz u pacjentów z cukrzycą typu 2 u których stosowany jest model insulinoterapii oparty o m in. 3 wstrzyknięcia insuliny (np. baza-bolus, insulina bazowa plus 2 okołoposiłkowe iniekcje insuliny, 2 iniekcje mieszanki insuliny plus insulina doposiłkowa). Kryterium refundacyjne spełnione jest również w przypadku leczenia z wykorzystaniem osobistej pompy insulinowej.
Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia z 11 maja 2023 "Ocena kryteriów refundacyjnych dokonana w momencie rozpoczynania refundacji jest podstawą do kontynuacji stosowania systemu; zmiana intensywności insulinoterapii, która nastąpi po włączeniu systemu monitorowania glikemii nie jest czynnikiem wykluczającym możliwość kontynuacji refundacji."
Przeczytaj stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Konsultanta Krajowego i Ministerstwa Zdrowia (PDF) z dnia 11 maja 2023 roku.