Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Organizacje apelują o dostęp do refundowanego FreeStyle Libre w aptekach

źródło: oprac. własne, dodano: 18 maja 2023 r.

Środowisko diabetologiczne apeluje do Ministra Zdrowia o to, aby umożliwić pacjentom zakup refundowanego systemu FreeStyle Libre w aptekach - w formie stacjonarnej, a nie tylko, tak jak dotychczas, przez Internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministra Macieja Miłkowskiego, podpisali je przedstawiciele organizacji pacjenckich, a także prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii oraz prezes Prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, Konsultant Krajowa w Dziedzinie Pielęgniarstwa Diabetologicznego.

Obecny sposób dystrybucji refundowanego systemu FreeStyle Libre wyłącznie przez Internet znacznie utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia dokonanie zakupu. Pacjenci zgłaszają do organizacji, że nie mogą zrealizować wszystkich swoich potrzeb w aptece, do której odruchowo kierują się wychodząc od lekarza z receptami na leki i zleceniami na czujniki FGM.

"Nawet jeśli pacjentom uda się zamówić system przez Internet, kolejnym problemem jest często rozpoczęcie użytkowania urządzenia. Pacjenci nie są praktycznie przeszkoleni z wiedzy o systemie, nierzadko nie mają w pobliżu nikogo, kto wytłumaczyłby, co zrobić z tym sprzętem, aby działał właściwie, nie odklejał się i dobrze pokazywał wyniki, a raczej nie będą umawiać się w tym celu na kolejną wizytę lekarską." - czytamy w piśmie.

Organizacje zwracają się z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o pomoc w skierowaniu systemów FGM do sprzedaży także w aptekach. Wsparcie ze strony Ministerstwa jest na to jedyną szansą, ponieważ tylko Ministerstwo Zdrowia może zmienić aktualny model dystrybucji produktu. Jak zaznaczono w piśmie taka zmiana nie generuje wydatków dla budżetu Państwa, bowiem nie ma różnicy, gdzie pacjent zrealizuje swoje zlecenie – czy przez Internet, czy w aptece, czy w sklepie medycznym, ponieważ refundacja będzie taka sama.

Pismo podpisali Anna Śliwińska - prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Jerzy Magiera - redaktor naczelny portalu mojacukrzyca.org, Mariusz Masiarek - prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Dagmara Staniszewska - prezes Zarządu Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, Monika Zamarlik - prezes Federacji Diabetyków, Dorota Głowacka - prezes Zarządu Fundacji Diabeciaki oraz Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz - prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Prof. Krzysztof Strojek - konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii, Mgr Alicja Szewczyk - Prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, Konsultant Krajowa w Dziedzinie Pielęgniarstwa Diabetologicznego.

Pełna treść pisma w PDF
Image by ArtPhoto_studio on Freepik


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Informacje: Organizacje apelują o dostęp do refundowanego FreeStyle Libre w aptekach
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 2 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line