Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca - Jak leczenie marihuaną wpływa na cukrzycę?

Artykuł partnera, dodano: 9 maja 2023 r.

W dzisiejszych czasach cukrzyca stała się jednym z najczęściej występujących schorzeń metabolicznych. W Polsce choruje na nią ponad 3 miliony osób, a liczba ta ciągle rośnie. Jednym ze sposobów wspomagania leczenia cukrzycy jest stosowanie marihuany. Sprawdź, w jaki sposób medyczna marihuana może zmniejszyć objawy cukrzycy i poprawić jakość życia pacjentów.

Cukrzyca - charakterystyka choroby

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która jest związana z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Jest to wynik zaburzeń wytwarzania lub działania insuliny - hormonu odpowiedzialnego za regulację poziomu glukozy we krwi.

Przyczyny cukrzycy są różnorodne i złożone. W przypadku cukrzycy typu 1, choroba jest spowodowana autoimmunologicznym uszkodzeniem komórek trzustki, które produkują insulinę. Natomiast cukrzyca typu 2 jest związana z nadmierną wagą ciała, brakiem aktywności fizycznej oraz genetycznymi predyspozycjami.

Leczenie cukrzycy

Istnieją różne sposoby leczenia cukrzycy, które są zależne od jej dokładnego rodzaju. Cukrzyca typu 1 wymaga bezwzględnego korzystania z insuliny podawanej za pomocą penów lub pompy insulinowej. W cukrzycy typu 2 pacjent przyjmuje leki doustne lub inne nowoczesne leki (np. przyjmowane w formie zastrzyków). Można również skorzystać z dodatkowej formy terapii, jaką jest medyczna marihuana.

Badania naukowe wykazały, że kannabinoidy zawarte w marihuanie mogą pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi oraz zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą.

Jednak warto pamiętać, że medyczna marihuana nie jest jedynym sposobem leczenia cukrzycy i powinna być traktowana jako uzupełnienie innych form terapii oraz zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Cukrzyca typu 1 wymaga przyjmowania insuliny do końca życia - jest to choroba nieuleczalna.

Badania naukowe na temat wpływu marihuany na cukrzycę

Badania naukowe na temat wpływu medycznej marihuany na cukrzycę są coraz bardziej obiecujące. Wiele z nich wykazało, że kannabinoidy THC i CBD mogą pomóc zmniejszać poziom cukru we krwi i zapobiegać poważnym skutkom tej choroby, takim jak np. neuropatie.

Jednym z ważniejszych odkryć jest to, że kannabinoidy korzystnie wpływają na regulację poziomu insuliny we krwi, hormonu, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie glukozy na energię.

U osób z cukrzycą typu 1 trzustka nie produkuje wogóle insuliny, a u osób z cukrzycą typu 2 ciało nie reaguje prawidłowo na insulinę. U osób z cukrzycą typu 2 medyczna marihuana może pomóc w poprawie tej sytuacji poprzez stymulowanie receptorów kannabinoidowych w trzustce, co prowadzi do zwiększenia produkcji insuliny.

Ponadto badania wykazały, że marihuana może zmniejszać stany zapalne i stres oksydacyjny, czyli czynniki, które są często diagnozowane u osób z cukrzycą i mogą prowadzić do uszkodzenia komórek trzustki i pogorszenia funkcji insuliny.

Warto jednak pamiętać, że badania nad wpływem marihuany na cukrzycę są wciąż na wczesnym etapie i wymagają dalszych badań.

Dawkowanie i sposób stosowania marihuany w leczeniu cukrzycy

Wpływ marihuany na cukrzycę jest możliwy dzięki odpowiedniemu dawkowaniu i sposobie stosowania. Dawkowanie marihuany zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, stan zdrowia oraz stopień zaawansowania choroby.

Sposób stosowania marihuany również ma duże znaczenie. Najczęściej polecaną metodą przez lekarzy jest waporyzacja, polegająca na wdychaniu czystej pary zawierającej substancje aktywne poprzez specjalne urządzenie, jakim jest waporyzator.

Ważne jest również monitorowanie poziomu glukozy we krwi podczas stosowania marihuany w leczeniu cukrzycy. Pacjenci powinni regularnie kontrolować swoje wyniki i dostosowywać dawkę w razie potrzeby.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca - Jak leczenie marihuaną wpływa na cukrzycę?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line