Problem prawdziwy czy wyolbrzymiony?
Większość osób z problemami natury psychicznej próbowała sobie z nimi poradzić samodzielnie. Niekiedy też takie osoby dzielą się swoimi obawami i odczuciami z najbliższymi, co często spotyka się z niezrozumieniem, wykpieniem lub zarzutem wyolbrzymiania. Zazwyczaj pojawiają się wtedy porady takie, jak propozycja skupienia się na pracy, obowiązkach lub cieszenie się z tego, co jest, bo inni mają gorzej.Niestety w wielu przypadkach uczucie nieszczęśliwości, ciągłego smutku, niezadowolenia, przygnębienia i obojętności jest znacznie poważniejszym problemem, gdzie weekend w SPA czy wzięcie wolnego dnia w pracy zdecydowanie nie wystarczą. Wówczas niezbędna jest wizyta u specjalisty, który rozpozna problem, zaproponuje właściwą terapię czy zastosuje środki farmakologiczne, które pozwolą danej osobie uporać się z dolegliwościami i przywrócić utraconą radość życia.
Kiedy udać się do psychiatry?
Odczuwanie smutku, przygnębienia czy bezradności jest naturalne. Jeżeli jednak stan ten nie ma wyraźnej przyczyny i trwa co najmniej dwa tygodnie, należy udać się do specjalisty. W sytuacji, gdy przez co najmniej dwa tygodnie w sposób ciągły odczuwany jest smutek, apatia, cierpienie, poczucie winy i bezradności, pesymizm, ciągłe zmęczenie czy pojawiają się myśli samobójcze, niezbędny jest psychiatra. Katowice to miasto, gdzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy w komfortowych, dyskretnych warunkach i nieodległych terminach.Wskazaniem do skorzystania z pomocy psychiatry są również wszelkie zaburzenia snu, w tym bezsenność, ciągłe uczucie lęku i niepokoju, napięcia oraz występowanie epizodów lęku napadowego. Konsultacji wymagają także takie objawy jak nadaktywność, natłok myśli, ciągle podwyższony nastrój i zjawiska odwrotne, czyli pustka myślowa, rozkojarzenie i problem z koncentracją, zaburzenia pamięci czy spowolnienie myślenia.
Do psychiatry warto udać się również w przypadku, gdy dochodzi do unikania kontaktów z innymi ludźmi, wycofywania się z życia społecznego czy strachu przed spotkaniami. Bezwzględnej i natychmiastowej konsultacji wymagają natomiast takie przypadłości jak halucynacje, objawy katatoniczne, urojenia i wyraźne zaburzenia w myśleniu i zachowaniu. Zdiagnozowanie problemu pozwoli przynieść ulgę w dolegliwościach i powrócić do pełni zdrowia w możliwie w najkrótszym czasie.
