Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Interpretacja zapisów rozporządzenia - stanowisko PTD, Konsultanta Krajowego i Ministerstwa Zdrowia - aktualizacja

źródło: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, dodano: 24 kwietnia 2023 r., aktualizacja: 12 czerwca 2023 r.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dniem 1 stycznia 2023 roku zmieniły się zasady refundacji systemów do ciągłego monitorowania glikemii. Niektóre z zapisów zarządzenia budzą wątpliwości i rodzą pytania. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego we współpracy z Konsultantem Krajowym w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztofem Strojkiem w odpowiedzi na prośbę środowiska diabetologicznego przedstawia opinie podsumowujące liczne dyskusje w temacie interpretacji zapisów rozporządzenia. Dokument pojawił się pod koniec stycznia, teraz dokonano aktualizacji pisma, które zostało wzbogacono o odpowiedzi z Ministerstwa Zdrowia.

W uaktualnionej wersji uwzględniono stanowisko Ministerstwa Zdrowia do przedmiotowych punktów dotyczących Stanowiska w sprawie Zarządzenia dotyczącego Refundacji FreeStyle Libre 2. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, w odniesieniu do oceny aktywności sensora i parametrów glikemicznych sugerowało, że okres reprezentatywny w ocenie lekarza do postawienia wniosków dotyczących procesu leczenia, zgodnie z przyjętą praktyką, optymalnie za okres ma wynieść co najmniej 28 dni. Ministerstwo nie zgadza się z taką interpretacją.

Stanowisko Ministerstwa: "W rozporządzeniu wprowadzony został zapis: "aktywność czujnika przez co najmniej 75% czasu w przedziale wynikającym z okresu użytkowania zrefundowanych czujników". W ocenie ministerstwa położenie nacisku na aktywność czujnika przez 75% czasu, wynikającego z liczby zleconych sensorów służy pacjentowi, bo ponownie mobilizuje go do autentycznego ciągłego monitoringu jak i pozwala na uniknięcie sytuacji, że czujnik zostanie zrefundowany, a pacjent nie będzie z niego korzystał. Przyjęcie interpretacji, że ocena aktywności sensora może wynieść 28 dni jest interpretacją trudną do pogodzenia z zapisami rozporządzenia."

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne sugerowało również, aby do czasu wdrożenia dedykowanego rozwiązania technologicznego, w związku z ograniczeniami systemowymi dotyczącymi możliwości kontroli w codziennej praktyce ilości refundowanych pasków zakupionych przez pacjenta, uzyskiwać od pacjenta oświadczenie o ilości wykupionych pasków, jednocześnie informując o limicie refundacyjnym.

Stanowisko Ministerstwa: "Ministerstwo Zdrowia we współpracy z NFZ podjął działania systemowe, które mają blokować możliwość zlecania systemów monitorowania w momencie przekroczenia liczby pasków określonych w rozporządzenia. Nie ma więc potrzeby, żeby to osoba uprawniona musiała kontrolować dokumentację pacjenta lub pacjent składał oświadczenie w zakresie liczby pasków. Takie rozwiązanie zbytnio obciążałoby osoby uprawnione oraz generowały konieczność składania oświadczenia."

Przeczytaj stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Konsultanta Krajowego i Ministerstwa Zdrowia (PDF) - wersja z kwietnia 2023 r.

WAŻNE! W dniu 11 maja 2023 roku opublikowano kolejną ważna aktualizację stanowiska Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Michał  IP: 185.146.97.xxx(2023-04-24 17:28:35)
A czy w planie jest nowelizacja, która umożliwi zakup dexcom g6 z refundacja dla osób do 26 roku życia bez pompy insulinowej? Myśle ze wielu rodziców czeka na takie rozwiązanie dla swoich dzieci.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Interpretacja zapisów rozporządzenia - stanowisko PTD, Konsultanta Krajowego i Ministerstwa Zdrowia - aktualizacja
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line