Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nadzieja na rozszerzenie refundacji systemu monitorowania glikemii

źródło: info. własne, dodano: 21 kwietnia 2023 r.

W Ministerstwie Zdrowia złożono wniosek o refundacje nowoczesnego monitorowania glikemii dla kobiet z cukrzycą ciążową nie przyjmujących insuliny. Jest to ważny krok w polepszeniu opieki nad kobietami w okresie ciąży. To szczególny okres w życiu kobiety, więc trzeba zrobić wszystko, aby umożliwić przyszłej mamie urodzenie zdrowego dziecka. Kontrola glikemii jest tutaj kluczowa. Przypominamy, że od stycznia system monitorowania glikemii typu flash jest refundowany dla kobiet w okresie ciąży i połogu z cukrzycą wymagające insulinoterapii, tj. przynajmniej jeden zastrzyk na dobę.

Dostęp do innowacji w cukrzycy jest coraz lepszy - w ostatnich miesiącach wiele nowych grup chorych zyskało dostęp do nowoczesnego monitorowania i leczenia. To ważne, bo cukrzyca jest wielkim wyzwaniem medycznym i społecznym - dotyka coraz młodszych osób, coraz częściej jest to problem kobiet w ciąży. Dlatego działania, które mogą podnieść jakość i skuteczność opieki nad kobietą w ciąży zagrożonej cukrzycą ciążową, są bardzo ważne.

I właśnie mając na uwadze dobro tych kobiet eksperci medyczni z prof. Krzysztofem Czajkowskim, konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz prof. Krzysztofem Strojkiem, konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii na czele, złożyli do Ministerstwa Zdrowia wniosek o refundacje nowoczesnego monitorowania glikemii dla kobiet z cukrzycą ciążową nie przyjmujących insuliny (od stycznia systemy są refundowane dla kobiet w okresie ciąży i połogu z cukrzycą wymagające insulinoterapii).

Liczymy, że objęcie refundacją tej grupy będzie możliwe, bo wyniki polskiego randomizowanego badania, które opublikowane zostało w lutym 2023 na międzynarodowym kongresie diabetologicznym ATTD, wskazują, że w grupie kobiet stosujących nowoczesny system monitorowania glikemii nastąpiła znamienna redukcja odsetka płodów, u których wystąpiła makrosomia. Przełożyć się to może w praktyce na zmniejszenie liczby cięć cesarskich, a w przyszłości redukcję występowania otyłości oraz cukrzycy typu II.

Cukrzyca ciążowa to coraz częściej pojawiający się problem zdrowotny wśród przyszłych mam. O tym, jaka jest skala problemu i dlaczego warto dbać o właściwy poziom glikemii w ciąży, w rozmowie z prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Czajkowskim, kierownikiem II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, krajowym konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Czytaj całość na cowzdrowiu.pl

Będziemy Was informować o dalszych krokach procesu!


Obraz autorstwa senivpetro na Freepik


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nadzieja na rozszerzenie refundacji systemu monitorowania glikemii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line