Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czym się różni aparat ortodontyczny stały, a aparat ruchomy

Artykuł sponsorowany, dodano: 12 kwietnia 2023 r.

W dzisiejszym artykule poruszymy temat różnic między aparatem ortodontycznym stałym, a aparatem ruchomym. Wybór odpowiedniego aparatu może być kluczowy dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów leczenia ortodontycznego.

Budowa i sposób działania

Aparat ortodontyczny stały
Aparat ortodontyczny stały składa się z zamków umieszczonych na powierzchni zębów, drutów przewodzących siłę oraz ligatur (elastycznych lub metalowych), które utrzymują druty na zamkach. Jego głównym celem jest korekcja zgryzu poprzez stałe oddziaływanie na zęby.

Aparat ortodontyczny ruchomy
Aparat ortodontyczny ruchomy składa się z akrylowej podstawy oraz drutów i klamer, które przekazują siłę na zęby. W przeciwieństwie do stałego aparatu, ruchomy aparat może być samodzielnie zakładany i zdejmowany przez pacjenta.

Wskazania do stosowania

Aparat stały
 1. U pacjentów z dużymi wadami zgryzu, wymagającymi precyzyjnej kontroli ruchów zębów.
 2. W przypadku korekcji ustawienia koron i korzeni zębów.
 3. Gdy konieczne jest stosowanie różnych sił i kierunków nacisku na poszczególne zęby.
Aparat ruchomy
 1. U pacjentów z łagodnymi wadami zgryzu, nie wymagającymi skomplikowanego leczenia.
 2. W przypadku korekcji zgryzu u dzieci, których zęby i szczęki są jeszcze w fazie wzrostu.
 3. Gdy konieczne jest utrzymanie efektów leczenia po zdjęciu aparatu stałego.

Czas leczenia

Czas leczenia aparatem ortodontycznym stałym jest zwykle dłuższy niż w przypadku aparatu ruchomego, gdyż proces korekcji zgryzu jest bardziej precyzyjny i kontrolowany. Leczenie aparatem stałym może trwać od kilkunastu miesięcy do kilku lat, natomiast leczenie aparatem ruchomym zazwyczaj kończy się w ciągu kilku miesięcy do roku.

Higiena jamy ustnej

Stosowanie aparatu ortodontycznego stałego może utrudniać utrzymanie higieny jamy ustnej, ponieważ zameczki i druty utrudniają dostęp do zębów podczas mycia. Aparat ruchomy jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości, ponieważ można go zdjąć podczas czyszczenia zębów.

Komfort noszenia

Aparat stały
Noszenie aparatu stałego może być na początku leczenia nieco niewygodne, gdyż zameczki oraz druty mogą powodować podrażnienia błony śluzowej policzków oraz języka. Z czasem jednak pacjenci przyzwyczajają się do aparatu, a dyskomfort znacznie maleje.

Aparat ruchomy
Aparat ruchomy jest zwykle bardziej komfortowy w noszeniu, gdyż nie posiada ostrych elementów, które mogłyby podrażniać jamę ustną. Dodatkowo, pacjent może zdjąć aparat na krótko, na przykład podczas posiłku, co zwiększa komfort użytkowania.

Kontrole ortodontyczne

Aparat stały
Podczas leczenia aparatem stałym pacjent musi regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne u ortodonty, co 4-6 tygodni. Lekarz sprawdza postęp leczenia, wymienia druty i dokonuje niezbędnych regulacji aparatu.

Aparat ruchomy
W przypadku aparatu ruchomego, kontrole ortodontyczne odbywają się zazwyczaj rzadziej, co 6-8 tygodni. Podczas wizyt lekarz dokonuje ewentualnych regulacji aparatu oraz sprawdza postępy leczenia.

Koszt leczenia
Leczenie aparatem ortodontycznym stałym jest zazwyczaj droższe niż leczenie aparatem ruchomym, ze względu na większą precyzję i kontrolę ruchów zębów oraz konieczność częstszych wizyt kontrolnych.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz od rodzaju i nasilenia wady zgryzu. Aparat stały jest zwykle wykorzystywany w przypadku bardziej skomplikowanych wad, gdyż pozwala na precyzyjną kontrolę ruchów zębów. Aparat ruchomy jest natomiast polecany w przypadku łagodniejszych wad zgryzu oraz u dzieci, u których szczęki są jeszcze w fazie wzrostu.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu ortodontycznym warto skonsultować się z doświadczonym ortodonta Warszawa, który dokładnie zbada zgryz pacjenta i przedstawi możliwe opcje leczeniaJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czym się różni aparat ortodontyczny stały, a aparat ruchomy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line