Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Zdrowe Nogi

Pielęgnacja stóp małego diabetyka

dodano: 24 listopada 2005 r.

Zdrowe Nogi

Rodzi się małe dziecko i zachwycamy się jego pięknymi, małymi stópkami. Niektórzy ortopedzi nazywają te stopy cudem natury. Nasze dziecko rośnie i rosną jego stopy.

Stopy dziecka należy również pielęgnować. Jeżeli nasze dziecko ma cukrzycę, należy pamiętać, że jakikolwiek błąd lub zaniedbanie może mieć później przykre konsekwencje.

Podstawową sprawą jest dbanie o właściwe obuwie. Stopy dziecka rosną szybko i co trzy miesiące należy dokładnie przejrzeć buty, obuwie sportowe i domowe naszej pociechy. Często się zdarza, że buty są za małe, a rodzice tego nie zauważają. Buty powinny pozwalać na swobodne poruszanie palcami, mieć szerokie przodostopie i odpowiednią wysokość. Niebagatelną sprawą jest materiał, z którego obuwie jest wykonane. Powinien być dobrej jakości, pozwalać na odpowiednią cyrkulację powietrza i wzmożoną potliwość.

Rodzice proszą o poradę zmartwieni tym, że dziecko ma stale spocone nóżki. Jest to normalne zjawisko spowodowane dużą aktywnością dziecka. Naszym pociechom jest cieplej, niż dorosłym, dlatego nie należy ubierać dzieciom butów za ciepłych oraz dbać, aby w pomieszczeniach zmieniały obuwie na lżejsze (pamiętajmy o pobycie w szkole).

Paznokcie u dzieci rosną szybciej. Należy pamiętać o systematycznym ich obcinaniu i zapobieganiu ich wrastaniu. Jeżeli zauważymy, że paznokcie zaczynają rosnąć niekorzystnie lepiej pójść zawczasu do gabinetu pielęgnacji stóp, gdzie kosmetyczka spróbuje nadać paznokciom kształt zapobiegający wrastaniu.

Dziecko jest bardziej odporne na grzybicę paznokci, ale o profilaktyce trzeba pamiętać. Na basenach, kąpieliskach i w szatniach sportowych należy przyzwyczajać małego człowieka do noszenia klapek.

Pamiętajmy również o wizycie u ortopedy lub lekarza rodzinnego w przypadku stwierdzenia zmian w budowie stopy. Nierzadkie są u dzieci brodawki pospolite, które skutecznie zlikwiduje lekarz dermatolog.

Pamiętajmy - jeżeli u Jasia zaczną zapobiegać rodzice, będzie miał Jan mniej problemów.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Zdrowe Nogi: Pielęgnacja stóp małego diabetyka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line