W diecie osób chorych na cukrzycę powinny się znaleźć wiśnie, cynamon i gryka, które obniżają poziom glukozy we krwi oraz herbata, która pobudza aktywność hormonu insuliny, regulującej metabolizm glukozy.
Cukrzyca jest poważnym zaburzeniem metabolizmu, które objawia się niebezpiecznym wzrostem poziomu glukozy we krwi. Obecnie najbardziej rozpowszechniona jest cukrzyca typu II, spowodowana nieprawidłowym wykorzystaniem insuliny w organizmie. Dotyka ona przede wszystkim osoby starsze lub osoby otyłe po 30. roku życia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie na ten rodzaj cukrzycy cierpi 171 mln osób na całym świecie.
Naukowcy i lekarze ciągle poszukują nowych metod przeciwdziałania chorobie lub jej leczenia. Specjalnym zainteresowaniem cieszą się tu produkty pochodzenia naturalnego, np. składniki codziennej diety, które mogłyby posłużyć do opracowania nowych, tanich leków na cukrzycę. Naukowcy prowadzący badania na gryzoniach przy amerykańskim ministerstwie rolnictwa wykazali, że herbata - zarówno zielona, jak i czarna - podnosi aktywność insuliny 15-krotnie. Składnikiem odpowiedzialnym za ten efekt był przede wszystkim gallan epigallokatechiny. Badacze z Uniwersytetu Scranton w stanie Pensylwania wykazali natomiast, że picie herbaty obniża ryzyko jednego z powikłań cukrzycy, tj. rozwoju zaćmy.
Doświadczenia trzech innych zespołów badawczych dowodzą z kolei, że w obniżaniu poziomu glukozy u chorych na cukrzycę ważną rolę mogą odegrać związki zawarte w cynamonie, wiśniach i gryce.
Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara zaobserwował u szczurów, że cynamon może obniżać poziom glukozy we krwi aż 20-krotnie. Pół łyżeczki cynamonu dziennie znacznie obniżało poziom glukozy u 60 ochotników z cukrzycą typu II.
Doświadczenia na komórkach beta trzustki hodowanych in vitro wykazały, że barwniki zawarte w wiśniach - tzw. antocyjany - pobudzają je do wzrostu produkcji insuliny o 50 procent. W ten sposób mogą przyczyniać się do spadku stężenia glukozy we krwi. Te same barwniki występują również w czereśniach. Wiśnie są jednak dla cukrzyków lepsze, bo zawierają mniej cukrów - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan.
Badania nad gryką, stosowaną m.in. do wyrobu kaszy gryczanej lub płatków, były z kolei prowadzone przez naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu Manitoba na szczurach z objawami cukrzycy. Okazało się, że ekstrakt z nasion tej rośliny obniżał poziom glukozy we krwi zwierząt od 12 do 19 procent.