13 marca 2023 roku w Wysokim odbyła się inauguracja projektu, w której udział wzięli m.in. rektor prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Załuski, minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia Piotr Bromber, wójt gminy Wysokie Dorota Dobrzyńska, lek. med. Tomasz Zieliński wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Szybsza diagnoza ratuje wzrok
W Polsce na cukrzycę chorują 3 mln osób - 1/3 z nich zagraża retinopatia cukrzycowa, która nie leczona może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Stąd bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Pilotażowy projekt realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych. Projekt Okobus skupia zespół specjalistów zarówno z dziedziny okulistyki, informatyki, łączności i specjalistów medycyny rodzinnej.- W Cyfryzacja KPRM dbamy o to, aby nowe technologie były zorientowane na człowieka - mówi Janusz Cieszyński sekretarz stanu w KPRM. - Skupiamy się na praktycznych obszarach zastosowania m.in. sztucznej inteligencji. Jednym z ważniejszych jest wykorzystywanie wiedzy z zakresu AI w medycynie, a projekt Okobus wpisuje się w ten obszar. Dlatego, w kolejnym etapie projektu ma powstać AI, która pozwoli na wychwycenie pacjentów wymagających pogłębionej diagnozy i leczenia. Ufam, że program umożliwi wykrywanie zaburzenia wzroku u osób cierpiących na cukrzycę na najwcześniejszym etapie dzięki synergii, jaką uzyskamy na styku współpracy maszyn i ludzi. To pozwoli przyspieszyć badania i skalować nowe rozwiązania.
Nowy model diagnostyki pozwoli dotrzeć do mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Pacjenci, wskazani przez lekarzy rodzinnych, będą wstępnie diagnozowani w wybranych miejscowościach w odpowiednio wyposażonym pojeździe. W Okobusie, dzięki zainstalowanej kamerze okulistycznej, będą wykonywane zdjęcia dna oka oraz badanie angio-OCT - badania konieczne i wystarczające, by zarejestrować nawet najwcześniejsze objawy cukrzycowego obrzęku plamki. Wyniki badań będą przesyłane zdalnie do oceny przez specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UML. Na tej podstawie wytypowani zostaną pacjenci potrzebujący leczenia, którzy trafią do dalszej diagnostyki w klinice.
- Cieszę się, że do projektu zostali zaproszeni specjaliści medycyny rodzinnej. Z uwagi na dużą populację, jaką się na co dzień opiekujemy, to my mamy najlepszą możliwość wychwycenia pacjentów wymagających pogłębionej diagnostyki - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Liczę także, że projekt Okobus będzie realizowany w innych województwach, bo już dziś są nim zainteresowani specjaliści medycyny rodzinnej z innych regionów.
Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy będzie odpowiadał za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych. Wytypuje również lokalizacje, w których przeprowadzane będą badania, pod kątem najlepszej łączności bezprzewodowej. Jego specjaliści opracują też model uczenia maszynowego i gotowe rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję dla potrzeb diagnostyki okulistycznej.
Instytut Łączności zrealizuje innowacyjne projekty telemedyczne
Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy zawarł w grudniu dwie umowy dofinansowania z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wsparcie pozwoli na realizację innowacyjnych projektów z zakresu telemedycyny. Prace będą finansowane również ze środków Ministerstwa Zdrowia. W ramach projektów Instytut zaprojektuje, zbuduje i wdroży system teleinformatyczny dla platformy zdalnych konsultacji medycznych e-KONSYLIUM, weźmie też udział w opracowaniu modelu telemedycznego zwiększającego wykrywanie retinopatii cukrzycowej i innych schorzeń okulistycznych u diabetyków.Platforma wirtualnych konsultacji
Platforma e-KONSYLIUM umożliwi zdalne spotkania lekarzy różnych specjalności konieczne do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjentów kardiologicznych i onkologicznych. Zapewni też gromadzenie, przesyłanie, udostępnianie i opracowywanie potrzebnej dokumentacji medycznej. Szybka i niezawodna dostępność do lekarzy pozwoli wirtualnie i zdalnie przenieść pacjenta do specjalistycznego szpitala kardiologicznego lub onkologicznego i podjąć odpowiednią decyzję bez zbędnej zwłoki.W pierwszym etapie, w projekcie weźmie udział co najmniej 48 szpitali specjalistycznych i 80 placówek POZ oraz 6000 pacjentów.
Szczegółowy harmonogram trasy okobusa w woj. lubelskim do sprawdzenia pod adresem:
Harmonogram - Okobus - Portal Gov.pl (www.gov.pl)