Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

E-Zwolnienie i teleporada cyfryzacja medycyny pierwszego kontaktu

Artykuł partnera, dodano: 10 marca 2023 r.

Medycyna to niewątpliwie branża, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Ostatnie lata przyniosły znaczną jej cyfryzację. Digitalizacja tego sektora to znaczne ułatwienie dla pacjentów i ich rodzin. Co zatem zmieniło się od roku 2020 w medycynie pierwszego kontaktu?

Rok 2020

Punktem zwrotnym cyfryzacji medycyny był roku 2020 i wszelkie ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa, która wówczas wybuchła na całym świecie. W obawie przed zakażeniem niemal cała polska służba zdrowia opierała się na nowym systemie opieki zdrowotnej, czyli teleporadach. Pomimo wszelkich ograniczeń, które wynikały z zakazu fizycznego kontaktu z lekarzem, okazuje się po czasie, że teleporady mają nadal rację bytu i są remedium na problemy z dostępem do opieki zdrowotnej.

Czym jest więc teleporada?

Teleporadą określić można rozmowę z lekarzem za pomocą video czatu, czatu lub telefonu na temat objawów i stanu zdrowia pacjenta. Podczas takiej porady lekarskiej pacjent może otrzymać czterocyfrowy kod do e-recepty, w razie potrzeby także e-zwolnienie lub skierowanie na potrzebne badania w celu dalszej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta. Wszystkie te czynności można z powodzeniem wykonywać online. Jest to o wiele wygodniejsza forma kontaktu z lekarzem, szczególnie dla ludzi młodych, którzy najczęściej w pogoni za karierą i lepszym życiem mają niewiele czasu na wizytę stacjonarne. Te często wiążą się z oczekiwaniem w poczekalni lub też oczekiwaniem na bardzo odległy termin wizyty. Telewizyta to także sposób na skrócenie kolejek do lekarzy.

Szczególnie często z teleporady korzystają osoby chorujące przewlekle. Takich osób jest coraz więcej, gdyż nieustannie wydłuża się średnia długość naszego życia, a także ilość osób które żyją z chorobami przewlekłymi. Obniża się także wiek, w którym najczęściej zapada się na choroby przewlekłe. Nikogo już nie dziwi, że na cukrzycę bądź schorzenia tarczycy chorują osoby o wiele młodsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Można przyjąć że wprowadzenie e-recept, e-zwolnień i e-skierowań to kamienie milowe w kierunku cyfryzacji medycyny, którą przyspieszyła pandemia. Obecnie Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie kolejnego projektu nazywanego e-zdrowie. Ma być to scentralizowana baza danych, zawierająca informacje medyczne o pacjentach. Zawierać ma historię chorób, wyniki badań, skierowania oraz recepty, które zostały przypisane na dany numer PESEL. Będzie to zatem rozszerzenie funkcjonującego już od kilku lat Internetowego Konta Pacjenta.

Serwisy recept

Nowością są także platformy cyfrowe świadczące usługi medyczne. Platformy te świadczą dostęp do podstawowej i rozszerzonej opieki zdrowotnej. Umożliwiają samodzielne zamówienie leków, których potrzebujesz. Jeśli jednak zachorowałeś i nie możesz dostać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, możesz skorzystać z teleporady, podczas której lekarz na podstawie bardzo wnikliwego wywiadu lekarskiego dopasuje leki do Twoich objawów wystawi e-receptę, a jeśli będziesz potrzebować także zwolnienie lub skierowanie celem dalszej konsultacji Twojego stanu zdrowia.

Platformy cyfrowe świadczące usługi medyczne także są kompatybilne z Internetowym Kontem Pacjenta. Dlatego też wszelkie przypisane dla Ciebie leki, skierowania i zwolnienia za pośrednictwem któregokolwiek z portali będą widoczne na twoim IKP.

Digitalizacja medycyny pierwszego kontaktu jest udoskonalana z roku na rok. Tworzone są kolejne aplikacje, programy informatyczne, a także nowoczesne usługi, które dopełniają multimedialną i stroną medycynę. Wszystko to ma usprawnić pracę personelu medycznego, który będzie miał szeroki dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta. To przełoży się na jakość, kompletność i czytelność świadczonych przez nich usług z zakresu ochrony zdrowia.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: E-Zwolnienie i teleporada cyfryzacja medycyny pierwszego kontaktu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line