Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

Funkcjonalna insulinoterapia

źródło: Magazyn PEN lipiec/sierpień 2005 (4)

Cukrzyca typu 1. jest chorobą komórek wysp Langerhansa trzustki - jedynego producenta cząstek insulinowych. A insulina to jeden z najważniejszych hormonów, nazywany hormonem życia.

Jedno z zadań cząstek insulinowych, to udział w metabolizowaniu glukozy - cukru, który stale jest obecny w naszej krwi, a jest "ekologicznym" paliwem dla komórek naszego ciała. Nieustające czerpanie z krwi i spalanie glukozy, jest dla nas źródłem ciepła (utrzymujemy stałą temperaturę ciała 36,6 st. C) i energii do prawidłowej pracy wszystkich narządów. Stała możliwość czerpania glukozy z krwi, przez większość komórek naszego ciała, odbywa się przy udziale cząstek insulinowych - to właśnie jest ten podstawowy proces życia. Ponadto insulina jest niezbędna w prawidłowym przyswajaniu białek i tłuszczów, w procesach wzrastania, dojrzewania, naprawy. Jeżeli komórki przestają produkować i swobodnie na żądanie - podawać do krwi cząstki insulinowe - dochodzi do katastrofy w całym organizmie. Komórki ciała nie mogą korzystać z glukozy - najlepszego dla nas paliwa, przyswajanie białek i tłuszczów także nie przebiega prawidłowo.

Nie podanie insuliny z zewnątrz
- prowadzi do ogromnych zaburzeń wielonarządowych i śmierci. Jest wiele rodzajów preparatów insuliny do podawania podskórnego i kilka metod leczenia. Jedną z nich jest zastosowanie ciągłego, podskórnego wlewu insuliny - przy pomocy osobistej pompy. Metoda ta znajduje coraz większe uznanie - zarówno wśród lekarzy, jak i wśród chorych. Przy pomocy tego miniaturowego urządzenia możemy naśladować fizjologiczne rytmy wydzielania insuliny - z bardzo dużą dokładnością (do 0,05 j na godzinę). Aby możliwe było tak precyzyjne leczenie, konieczne jest zaznajomienie pacjenta i jego rodziny (gdy choruje dziecko) z fizjologią napływu glukozy do krwi i wprost zależną od tego, a bardzo precyzyjną fizjologią napływu cząstek insuliny ze zdrowych komórek. Uczymy pacjenta - jak to naśladować. W ten sposób możemy, bezpiecznie dla pacjenta, osiągnąć dobre leczenie cukrzycy - tzn. zbliżyć stężenia glukozy we krwi do ideału, jakim są wartości człowieka zdrowego (70 mg% do 120 mg%) i zapewnić prawidłowy metabolizm. Pompa osobista do podawania insuliny zawiera: zbiornik napełniony analogiem insuliny bardzo szybko działającym; dren doprowadzający do miejsca podskórnej podaży; stałe (zmieniane co 3 doby) wkłucie podskórne umocowane plastrem oraz program elektroniczny - umożliwiający sterowanie napływem insuliny. Możemy podawać dowolną ilość cząstek insuliny, napływającą w dowolnym rytmie i czasie. O tym kiedy?, ile?, przez jaki czas? ma napływać insulina - decyduje pacjent (lub rodzice). Decyzja zależy od: aktualnego stężenia glukozy we krwi; tego co i ile? zamierzamy zjeść. Pompa daje też pełną swobodę planowania dużych wysiłków fizycznych (np. trening). Pacjent osiąga pełną swobodę życia. Tylko ta metoda - zwana funkcjonalną (naśladuje funkcję zdrowych komórek) jest zbliżona do tego, co dzieje się w zdrowym organizmie. (Inne metody insulinoterapii wymagają sztucznego i sztywnego dopasowania godzin i zawartości posiłków do podanych wcześniej insulin). Szczególnie dzieci i dorastająca młodzież - mają duże trudności w dyscyplinowaniu posiłków i trybu życia.

Właśnie dlatego ta grupa chorych była i jest największą grupą leczoną ciągłym - podskórnym wlewem - z bardzo dobrymi rezultatami.

Podsumowując - jeżeli pacjent zrozumie: skąd?, ile?, kiedy? i jak długo? napływa glukoza do krwi, i jak dopasować do tego napływy insuliny? jak sterować napływami insuliny przy pomocy programu pompy? (nie trudniej niż obsługa telefonu komórkowego), jak dobrze zakładać i mocować wkłucie, możemy rozpocząć terapię ciągłym, podskórnym wlewem insuliny.

Czy każdy pacjent może być tak leczony?
Oczywiście są przeciwwskazania - oto one: trudności w zrozumieniu metody i obsługi pompy (różnego rodzaju dysfunkcje umysłowe), alergia na analog insuliny, alergia na plastry mocujące wkłucie, brak środków finansowych na zakup urządzenia, insuliny i osprzętu do używania pompy.

W Polsce i na całym świecie, metoda pompowa jest coraz powszechniejsza. Dzięki WOŚP Jurka Owsiaka i akcji zakupu pomp dla najmłodszych (do 10 r.ż.) - należymy do światowej czołówki leczenia ciągłym podskórnym wlewem insuliny w grupie małych dzieci - z bardzo dobrymi rezultatami wyrównania metabolicznego i komfortu psychicznego samych dzieci i ich rodziców.

Dzieci prowadzą swobodny tryb życia, chodzą do przedszkoli i szkół. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy bardzo dobrze nauczymy rodzinę, pacjenta, nauczyciela. Ale o tym, co należy wiedzieć, aby bezpiecznie leczyć się tą metodą - w następnym odcinku.

Maria Lipka – pediatra
Klinika Diabetologii, Patologii Noworodka
i Wad Wrodzonych Akademii Medycznej w Warszawie,
ul. Działdowska 1
Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: Funkcjonalna insulinoterapia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 27 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line