Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

Zimne stopy

źródło: Magazyn PEN lipiec/sierpień 2005 (4)

Problemy krążenia znacznie częściej zagrażają osobom chorym na cukrzycę niż niediabetykom.

Sporadyczne marznięcia w stopy i również sporadyczne skurcze mięśni łydek nie oznaczają koniecznie, iż masz problem ze swym krążeniem. Ale jeśli któryś z tych symptomów staje się regularnym objawem oraz uporczywie dokuczliwym - jest to sygnał, że musisz skonsultować się ze swoim lekarzem.

Skurcze w mięśniach łydek mogą ustąpić, jeśli trochę odpoczniesz, ale jeśli trwają dłuższy czas a przyczyna powodująca je nie została zdiagnozowana i nie jest leczona, wówczas odległość, jaką będziesz mógł przejść bez skurczy będzie coraz krótsza. Problem stanie się bardziej dotkliwy, gdy bóle skurczowe pojawią się nawet wówczas gdy leżysz lub siedzisz.

Nie leczone tętnice mogą zostać całkowicie zablokowane, powodując w rezultacie rozwój martwicy, na skutek której kończyna może wymagać amputacji. Jeśli dokucza ci ból w nogach lub zimno w stopach, to ważne jest, by ustalić czy ich przyczyna tkwi w zaburzeniach układu nerwowego (neuropatia), czy też spowodowane one są ograniczonym, słabym krążeniem krwi.

Ból neuropatyczny jest inny od bólu, który powstaje na wskutek wadliwego krążenia krwi. Ból neuropatyczny to uczucie zimna, kłucia i pieczenia. Ból ten przychodzi nieoczekiwanie, mija (odchodzi), jest trudny do przewidzenia. Ból związany z wadliwym krążeniem jest bardziej przewidywalny - pojawia się, gdy idziesz, leżysz, podnosisz nogi. Nieszczęśliwie się składa, że neuropatia może powodować utratę czucia w stopach i w rezultacie skrywać ból spowodowany słabym krążeniem (może w dużym stopniu osłabiać to uczucie bólu). Słabe krążenie może także spowodować i inne problemy, takie jak gojenie. Ciało potrzebuje dobrego dopływu krwi, aby tkanki, które uległy zranieniu, mogły się goić. Jeśli krążenie krwi jest słabe, gojenie się małej rany albo np. wrastającego paznokcia u palca stopy może być bardzo powolne. Ta powolność gojenia się jest nie tylko dokuczliwa, ale może również zwiększyć ryzyko rozszerzenia się infekcji poza zranione miejsce.

Wprawdzie nie istnieje lek, który rozwiązałby skutecznie problemy krążenia krwi (są to bowiem najczęściej problemy, które dziedziczymy), sam możesz zrobić dużo aby twoje ryzyko było mniejsze. Pierwszą sprawą jest stała kontrola cukru we krwi. Następna sprawa to utrzymanie właściwej wagi ciała i związane z nią odżywianie, które pomoże ci także, pozbyć się nadwagi; regularne ćwiczenia, przyjmowanie leku zaleconego przez lekarza specjalistę. Odpowiednia dieta może wpłynąć nie tylko na poziom cukru we krwi, ale także zapobiega odkładaniu się złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych stop i nóg. To samo dotyczy naczyń doprowadzających krew do serca i tych, które ją stamtąd odprowadzają.

Twój program ćwiczeń powinien obejmować także spacery. Regularne spacery pomagają utrzymać stały dopływ krwi do stóp.

Inną sprawą, którą możesz zrobić - to przestać palić, jeśli to twój nałóg. Palenie powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych, za każdym razem gdy wciągasz dym.

Tłum. TL
Tekst zamieszczono za zgodą Redakcji Magazynu "PEN".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Andrzej  IP: 213.108.153.xxx(2013-02-25 22:24:35)
Od kilku miesięcy mam podwyższony poziom cukru , rano 140' po dwóch godz po jedz. 150 i wiecej. Mysle, ze z tego powodu marzna mi stopy. Szczególnie gdy siedzę i to nawet gdy oglądam stopy kocykiem. Jak wstane i spacureju zimno ustaje. Na cukrzycę typu 2 choruje od kilku lat ale do tej pory cukier był pod kontrola i nie cierpialem na zimne stopy, ale zawsze odczuwalem chłodne plecy, podczas gdy innym było ciepło. Jestem emerytem. W kwietniu mam wizytę u diabetologa, napisze co powie.?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: Zimne stopy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 27 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line