Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Diabetyk w górach. Ciekawy eksperyment medyczny na AWF w Krakowie

źródło: Radio ZET, dodano: 20 lutego 2023 r.

Jak wzrasta zapotrzebowanie na insulinę u chorych na cukrzycę w górach? Tego chcą się dowiedzieć naukowcy i lekarze z Krakowa. Na Akademii Wychowania Fizycznego trwa eksperyment medyczny z udziałem siedmiu pacjentów. Zostali oni zamknięci na 48 godzin w tzw. komorze hipoksycznej, w której można odwzorować warunki wysokogórskie. O sprawie informuje Radio ZET.

Ochotnikom zamkniętym w komorze stopniowo zmniejszono zawartość tlenu do poziomu odpowiadającego wysokości 3500 m n.p.m. O swoim samopoczuciu opowiedział jeden z nich. - Wraz z mniejszą ilością tlenu odczuwam większą potrzebę głębszego oddechu, trochę zaczyna mnie boleć głowa - opowiedział jeden z badanych.

- Brak jest obecnie konkretnych zaleceń w konkretnych dyscyplinach sportu, są zalecenia bardzo ogólne. Wszyscy chorzy korzystają z automatycznych pomp insulinowych - wyjaśnia dr Bartłomiej Matejko, jeden z autorów badania, i dodaje: - Wraz ze wzrostem wysokości wzrasta zapotrzebowanie na insulinę i jest konieczność zwiększenia dawkowania insuliny przez pacjenta.

- Mam setki pacjentów, którzy po wstępne diagnozie cukrzycy mieli wrażenie, że teraz to będą tylko żyć od śniadania do obiadu i ich życie zostanie ograniczone - mówi dr Katarzyna Cyranka.

Lekarze i naukowcy chcą przebadać w komorze hipoksycznej w sumie około 30 osób, eksperyment zakończy się w przyszłym miesiącu, a wnioski z badań zostaną opublikowane w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wyniki tych badań pozwolą cukrzykom lepiej zaplanować dozowanie dawek insuliny, np. w trakcie wyjazdów na narty.

Więcej na stronie Radia ZET.

"Wydarzenia": Eksperyment AWF w Krakowie. Ma pomóc cukrzykom na INTERIA.TV.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Diabetyk w górach. Ciekawy eksperyment medyczny na AWF w Krakowie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line