Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Recepta online - najważniejsze informacje w jednym miejscu

Artykuł partnera, dodano: 12 stycznia 2023 r.

Od 2020 roku recepty elektroniczne systematycznie zastępują tradycyjne recepty papierowe. Nic dziwnego - są rozwiązaniem wygodnym i praktycznym, coraz częściej docenianym nie tylko przez pacjentów, ale także farmaceutów i lekarzy. To zmiana warta odnotowania, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Medyczne teleporady

Telemedycyna to branża, która w ostatnich latach rozwija się szczególnie dynamicznie. Dzięki najnowszym technologiom lekarze mogą udzielać pacjentom pomocy medycznej nie tylko przez telefon, ale także internet. Teleporady obejmują nie tylko konsultacje, ale także przepisywanie niezbędnych leków oraz podejmowanie decyzji odnośnie dalszego procesu leczenia danego pacjenta. Telemedycyna często wykorzystywana jest także przez administratorów szpitalnych, ponieważ znacznie ułatwia opiekę nad hospitalizowanymi osobami.

Współczesne programy telemedyczne to bardzo zaawansowane oprogramowanie, które umożliwia lekarzom szybki i sprawny dostęp do informacji na temat pacjentów oraz śledzenie ich stanu zdrowia.

Pacjenci, którzy chcą uzyskać szybką pomoc specjalisty, mogą zdecydować się na umówienie zdalnej konsultacji medycznej. Portale, które w tym pośredniczą, pozwalają pacjentom zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Wystarczy umówić wizytę u wybranego specjalisty - nie trzeba czekać długich miesięcy, jak w przypadku wizyt w stacjonarnych gabinetach. Konsultacja zazwyczaj odbywa się tego samego dnia i to pacjent decyduje, o której godzinie będzie miała miejsce.

Uwaga - trzeba podkreślić, że telemedycyna i recepta online to rozwiązania, które doskonale się łączą. Warto dodać jedynie, że żaden lekarz nie wystawi recepty na dowolny lek bez upewnienia się, że faktycznie jest ona potrzebna. Portale wystawiające recepty online podkreślają, że to specjalista ostatecznie podejmuje decyzję o tym, czy w przypadku danego pacjenta wystawienie e-recepty będzie zasadne. Tego typu strony w internecie nie są miejscem, w którym można zamówić potrzebny lek - otrzymaną receptę pacjent może zrealizować w dowolnej aptece na terenie kraju - mowa tutaj także o aptekach internetowych.

Recepta - innowacyjne rozwiązanie

Nie ma co ukrywać, że postęp technologiczny to coś, czego nie da się zatrzymać. Zresztą, to bardzo dobra wiadomość - pozwala on na wprowadzenie mnóstwa ułatwień w różnych dziedzinach życia codziennego, także i w medycynie. Postępująca digitalizacja pozwoliła na wprowadzenie w 2020 roku recept online, które pozwalają pacjentom oszczędzać cenny czas i szybko uzyskać dostęp do potrzebnych im leków.

E recepta online to doskonała alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Wystawiana jest przez lekarzy w elektronicznym systemie. Pacjent może uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem sms-a, e-maila, aplikacji na telefon bądź też profilu w Internetowym Koncie Pacjenta. Osoba, która otrzymała e-receptę, powinna udać się z nią do apteki, gdzie poda farmaceucie czterocyfrowy kod PIN oraz swój numer PESEL. To wystarczy, by móc otrzymać potrzebny lek.

Co z pacjentami, które nie mają dostępu do Internetowego Konta Pacjenta? Otóż, w ich przypadku e-recepta zostanie wystawiona w postaci papierowego wydruku informacyjnego, na którym pojawi się kod kreskowy.

Zdalne konsultacje medyczne i recepta online - kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Z racji tego, że telemedycyna to branża, która w dzisiejszych czasach rozwija się wyjątkowo dynamicznie, zdalne konsultacje medyczne w dzisiejszych czasach cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Nic dziwnego, że w internecie pojawiają się portale, które umożliwiają nie tylko odbycie konsultacji z wybranym specjalistą, ale także otrzymanie recepty na potrzebny lek. Uwaga - żaden z tych portali nie gwarantuje, że recepta na 100% zostanie wystawiona po zakończeniu konsultacji - o tym, czy będzie to zasadne, zadecyduje lekarz na podstawie informacji uzyskanych od pacjenta. Aby recepta została wystawiona, niezbędne jest odbycie konsultacji ze specjalistą - to warunek konieczny.

Na zdalne konsultacje medyczne często decydują się osoby, które:
 • są tak chore, że nie są w stanie udać się samodzielnie do przychodni,
 • chorują na choroby zakaźne i nie chcą zarażać postronnych osób,
 • przyjmują leki na stałe,
 • są niepełnosprawne,
 • są w podeszłym wieku,
 • dużo pracują i nie dysponują wystarczającą ilością wolnego czasu, by umówić tradycyjną wizytę w gabinecie lekarza.

Kiedy warto skorzystać z e-recepty?

E-recepta jest idealna dla osób przewlekle chorych. Dzięki temu nie muszą umawiać wizyty w stacjonarnym gabinecie za każdym razem, kiedy kończy im się aktualne opakowanie leku. Dzięki konsultacji zdalnej pacjenci mogą utrzymać ciągłość terapii, co ma szczególne znaczenie dla jej efektywności.

Recepta online doskonale sprawdza się także w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Dla większości kobiet odwiedziny w gabinecie ginekologa w celu uzyskania kolejnej recepty na tabletki antykoncepcyjne, są mało praktycznym rozwiązaniem. Zdalne konsultacje medyczne to coś, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. Specjalista może wystawić także receptę na leki przeciwbólowe, antydepresyjne, alergiczne, na wysoki cholesterol bądź też nadciśnienie. Są to środki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Teleporada oraz e-recepta doskonale sprawdzają się także w przypadku chorób sezonowych, które potrafią dawać na tyle ostre objawy, że wizyta w gabinecie lekarza jest zwyczajnie niemożliwa. Ze zdalnych konsultacji oraz możliwości wystawienia elektronicznej recepty chętnie korzystają także osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci - czyli wszystkie te osoby, które powinny unikać ekspozycji na groźne patogeny.

Medycyna to kolejna dziedzina życia codziennego, która nie jest w stanie oprzeć się wszechobecnej cyfryzacji. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, którzy wcale nie muszą wychodzić z własnych domów, by uzyskać pomoc medyczną oraz receptę na potrzebny lek. Na koniec warto podkreślić, że portale umożliwiające otrzymanie recepty online nie są miejscami, gdzie można kupić leki. W tym celu trzeba odwiedzić aptekę stacjonarną lub internetową.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Recepta online - najważniejsze informacje w jednym miejscu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line