Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Zalecenia PTD dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę w pandemii COVID-19 i innych pandemiach wirusowych

źródło: PTD, dodano: 11 stycznia 2023 r.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przygotowało i opublikowało zalecenia dotyczące postępowania terapeutycznego oraz monitorowania glikemii u chorych na cukrzycę w pandemii COVID-19 i innych pandemiach wirusowych. Korzystając ze zdobytego w trakcie ostatniej pandemii doświadczenia, konieczne jest przygotowanie strategii postępowania w przypadku pojawienia się nowych epidemii wirusowych o podobnym do COVID-19 obrazie klinicznym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym między innymi z cukrzycą, zagrożonych ciężkim przebiegiem tego typu zakażeń.

Pojawienie się w grudniu 2019 roku nowego koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za wybuch światowej pandemii, będącej jednym z największych wyzwań w zakresie zdrowia publicznego w ostatnich dekadach, wskazuje na znaczenie zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi. Zachodzące we współczesnym świecie zmiany takie, jak globalizacja, urbanizacja, zmiany klimatu, a także działania wojenne i kryzysy humanitarne w znaczącym stopniu zwiększają ryzyko pojawienia się znanych i nowych chorób zakaźnych, w tym tych wywołujących ciężkie infekcje wirusowe z dominującymi objawami klinicznymi w drogach oddechowych.

Wyciagnięcie wniosków z najważniejszych minionych epidemii i pandemii wywołanych przez wirusy grypy i koronawirusy, prowadzących przede wszystkim do zakażenia dróg oddechowych, w tym do rozwoju śródmiąższowego zapalenia płuc, powinno być podstawą do tworzenia rekomendacji klinicznych odnośnie przyszłych podobnych wyzwań.

Korzystając ze zdobytego w trakcie ostatniej pandemii doświadczenia, konieczne jest przygotowanie strategii postępowania w przypadku pojawienia się nowych epidemii wirusowych o podobnym do COVID-19 obrazie klinicznym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym między innymi z cukrzycą, zagrożonych ciężkim przebiegiem tego typu zakażeń.

W składzie Zespołu ds. Zaleceń znaleźli się: prof. Maciej T. Małecki, prof. Tomasz Klupa, prof. Monika Bociąga-Jasik, prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska, prof. dr hab. n. med. Janusz Gumprecht, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, dr med. Jerzy Hohendorff oraz lek. med. Michał Kania.

Publikacja została sfinansowana przez Narodowe Centrum Badań I Rozwoju jako część projektu CRACoV-HHS (Model wielospecjalistycznej opieki szpitalnej i pozaszpitalnej nad pacjentami z zakażeniem SARS-CoV-2) w ramach inicjatywy "Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19" (numer umowy - SZPITALE-JEDNOIMIENNE/18/2020). Projekt został zrealizowany przez konsorcjum Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Zalecenia PTD dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę w pandemii COVID-19 i innych pandemiach wirusowych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line