Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Melatonina dla dziecka - jak działa i czy jest bezpieczna? Odpowiadamy

Artykuł sponsorowany, dodano: 3 stycznia 2023 r.

Dobry sen to podstawa produktywności i to od niego w dużej mierze zależą efektywność pracy, poziom koncentracji i ogólne samopoczucie. Co jednak sprawia, że sen nie zawsze jest tak samo głęboki i spokojny? Hormonem, który za to odpowiada i ma za zadanie regulować dobowy rytm i kontrolować procesy zasypiania jest właśnie melatonina.

Melatonina dla dziecka - sposób na zaśnięcie?

Ludzki organizm produkuje melatoninę na potrzeby regulacji rytmu dobowego oraz kontroli czuwania i snu. Hormon ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest często wykorzystywany w suplementach, które mają ułatwiać zasypianie i łagodzić zaburzenia snu. W przypadku preparatów dla dorosłych dylematów jest niewiele. Opinie są jednak różne, jeśli chodzi o to, jakie działanie ma melatonina dla dzieci.

Melatonina - czy jest bezpieczna dla dziecka?

Mogłoby się wydawać, że skoro jest to hormon produkowany przez organizm, to nie powinien negatywnie wpływać na funkcjonowanie. W praktyce wnioski nie są jednak tak oczywiste. Reakcje bywają różne - więcej o melatoninie dla dzieci przeczytasz na stronie mito-med.pl. Zgodnie z przytoczonymi tam badaniami, odnotowano przypadki zatruć wśród dzieci, które przyjmowały hormon. Warto jednak uściślić, że zatrucia te w większości były wynikiem przypadkowego spożycia, a przyczyną powstania niepożądanych dolegliwości mogła być po prostu nieodpowiednia, zbyt duża dawka.

Melatonina - podobnie jak wiele innych substancji - może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o jej przyjmowaniu zaleca się konsultację z pediatrą.

Melatonina dla dzieci - skutki uboczne i środki ostrożności

Organizm to skomplikowana maszyna, która w zależności od wielu czynników może różnie reagować. Podobnie wygląda sprawa reakcji na melatoninę u dzieci. Wiele czynników ma wpływ na to, czy skutki uboczne się w ogóle pojawią i jakie będzie ich nasilenie.

Wśród dolegliwości powiązanych z przyjmowaniem melatoniny wymienia się między innymi bóle głowy, senność i nudności. Przy stosowaniu tego hormonu mogą też pojawiać się zupełnie przeciwne reakcje, czyli między innymi pobudzenie i nerwowość. Żeby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, najlepiej przed podaniem środka dziecku skonsultować się z lekarzem i ustalić ze specjalistą dawkę oraz częstotliwość podawania melatoniny.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że substancja ta nie wykazuje potencjału uzależniającego i nawet regularne przyjmowanie nie doprowadza do wykształcenia się tolerancji - to w głównej mierze odróżnia ją od wielu leków nasennych. Ostrożnością należy natomiast wykazać się w kwestii dawki - przyjmowanie zbyt dużej ilości melatoniny może już być niekorzystne dla organizmu.

Prawidłowy sen dziecka a melatonina

Rytuał zasypiania dzieci dla wielu rodziców jest wyzwaniem. Statystyki podają, że nawet 25% dzieci może mieć problemy z zaśnięciem i zaburzenia snu. Oczywiście kluczową rolę w regulacji dobowego rytmu powinien odgrywać zdrowy tryb życia, ale czasem nawet odpowiednia dieta, ruch i sumienne dbanie o tzw. higienę snu nie przynoszą rezultatu. Jeśli mimo zdrowego trybu życia dziecko ma problemy z zasypianiem, warto rozważyć podawanie melatoniny.

Dawkowanie melatoniny u dzieci powinien ustalić pediatra. Podejmie on decyzję, biorąc pod uwagę szereg istotnych czynników, takich jak na przykład: choroby towarzyszące, przyjmowane na stałe leki, wiek i stan zdrowia dziecka. Melatonina u niemowlaka może bowiem wywołać inne reakcje niż u starszego dziecka czy nastolatka. Warto pamiętać, aby po podaniu dziecku leku przygasić światła i ograniczyć psychostymulujące bodźce.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Melatonina dla dziecka - jak działa i czy jest bezpieczna? Odpowiadamy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line