Melatonina dla dziecka - sposób na zaśnięcie?
Ludzki organizm produkuje melatoninę na potrzeby regulacji rytmu dobowego oraz kontroli czuwania i snu. Hormon ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest często wykorzystywany w suplementach, które mają ułatwiać zasypianie i łagodzić zaburzenia snu. W przypadku preparatów dla dorosłych dylematów jest niewiele. Opinie są jednak różne, jeśli chodzi o to, jakie działanie ma melatonina dla dzieci.Melatonina - czy jest bezpieczna dla dziecka?
Mogłoby się wydawać, że skoro jest to hormon produkowany przez organizm, to nie powinien negatywnie wpływać na funkcjonowanie. W praktyce wnioski nie są jednak tak oczywiste. Reakcje bywają różne - więcej o melatoninie dla dzieci przeczytasz na stronie mito-med.pl. Zgodnie z przytoczonymi tam badaniami, odnotowano przypadki zatruć wśród dzieci, które przyjmowały hormon. Warto jednak uściślić, że zatrucia te w większości były wynikiem przypadkowego spożycia, a przyczyną powstania niepożądanych dolegliwości mogła być po prostu nieodpowiednia, zbyt duża dawka.Melatonina - podobnie jak wiele innych substancji - może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o jej przyjmowaniu zaleca się konsultację z pediatrą.
Melatonina dla dzieci - skutki uboczne i środki ostrożności
Organizm to skomplikowana maszyna, która w zależności od wielu czynników może różnie reagować. Podobnie wygląda sprawa reakcji na melatoninę u dzieci. Wiele czynników ma wpływ na to, czy skutki uboczne się w ogóle pojawią i jakie będzie ich nasilenie.Wśród dolegliwości powiązanych z przyjmowaniem melatoniny wymienia się między innymi bóle głowy, senność i nudności. Przy stosowaniu tego hormonu mogą też pojawiać się zupełnie przeciwne reakcje, czyli między innymi pobudzenie i nerwowość. Żeby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, najlepiej przed podaniem środka dziecku skonsultować się z lekarzem i ustalić ze specjalistą dawkę oraz częstotliwość podawania melatoniny.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że substancja ta nie wykazuje potencjału uzależniającego i nawet regularne przyjmowanie nie doprowadza do wykształcenia się tolerancji - to w głównej mierze odróżnia ją od wielu leków nasennych. Ostrożnością należy natomiast wykazać się w kwestii dawki - przyjmowanie zbyt dużej ilości melatoniny może już być niekorzystne dla organizmu.
Prawidłowy sen dziecka a melatonina
Rytuał zasypiania dzieci dla wielu rodziców jest wyzwaniem. Statystyki podają, że nawet 25% dzieci może mieć problemy z zaśnięciem i zaburzenia snu. Oczywiście kluczową rolę w regulacji dobowego rytmu powinien odgrywać zdrowy tryb życia, ale czasem nawet odpowiednia dieta, ruch i sumienne dbanie o tzw. higienę snu nie przynoszą rezultatu. Jeśli mimo zdrowego trybu życia dziecko ma problemy z zasypianiem, warto rozważyć podawanie melatoniny.Dawkowanie melatoniny u dzieci powinien ustalić pediatra. Podejmie on decyzję, biorąc pod uwagę szereg istotnych czynników, takich jak na przykład: choroby towarzyszące, przyjmowane na stałe leki, wiek i stan zdrowia dziecka. Melatonina u niemowlaka może bowiem wywołać inne reakcje niż u starszego dziecka czy nastolatka. Warto pamiętać, aby po podaniu dziecku leku przygasić światła i ograniczyć psychostymulujące bodźce.