Oto listopadowy numer miesięcznika "Diabetyk". W tym miesiącu piszemy obszernie o problemie stopy cukrzycowej, czyli o objawach, leczeniu, profilaktyce tego groźnego powikłania cukrzycy oraz o tym, jak rozpoznać dobry gabinet pielęgnacji stóp. Poza tym w numerze: przegląd dostępnych na rynku insulin, opowieść chorego na cukrzycę radnego A. Jakubowskiego, ćwiczenia z olimpijczykiem, relacja z wyprawy osoby chorej na cukrzycę na Kilimandżaro, cukrzyca w programie Ministerstwa Zdrowia, zdrowe odchudzanie, zielna apteka, kącik zdrowych nóg i inne.
Okładka:
/ kliknij, aby powiększyć okładkę /
Oto fragmenty niektórych artykułów:
- Tryptyk o stopie cukrzycowej
- Źle leczony lub nieleczony zespół stopy cukrzycowej prowadzi do amputacji kończyny dolnej. Dane epidemiologiczne mówią, że 70% amputacji na świecie to amputacje u chorych na cukrzycę, że co 30 sekund na świecie wykonywana jest jakaś amputacja.
- Marzenie o śniegach Kilimandżaro
- Poranek 7 września przywitał nas mgłą i pochmurną pogodą. Marsz ścieżką wijącą się między karłowatą roślinnością stopniowo odkrywał pojawiające się zbocza Shiry – jednego ze szczytów Kilimandżaro. Widoki wyłaniających się skalnych zboczy napawały nas zachwytem. Do miejsca kolejnego postoju – Shira Camp (3840 m n.p.m.) dotarliśmy po ośmiu godzinach. Tutaj na sporej półce skalnej zobaczyliśmy rozbite namioty śmiałków, którzy przyjechali zmierzyć się ze Szczytem Wolności (tłumaczenie najwyższego szczytu Kilimandżaro – Uhuru Peak w języku swahili).
- Pomocna dłoń (opowiada radny A. Jakubowski)
- Ja się nie przejmuję, i jak przychodzi godzina mierzenia cukru, to wyjmuję glukometr i przy wszystkich mierzę. Traktuję to jak rzecz normalną, nie wstydliwą. Zastrzyki staram się robić na osobności, bo nie wszyscy dobrze znoszą taki widok. Spotkałem kilku chorych na cukrzycę, którzy mieli poważne kłopoty z pracodawcą. Znam przypadki zwalniania z pracy, na wieść o chorobie pracownika.
- Niezdrowe tłuszcze w zdrowym odchudzaniu
- Nasycone kwasy tłuszczowe - to składniki żywności, które najbardziej zwiększają stężenie cholesterolu we krwi. W zdrowej diecie z nasyconych kwasów tłuszczowych nie powinno pochodzić więcej niż 10% całkowitej kaloryczności diety, co oznacza, że w diecie na 1500 kcal polecanej dla osób odchudzających się, ilość nasyconych kwasów tłuszczowych nie powinna przekraczać 17g.
- Cukrzyca w programie Ministerstwa Zdrowia
- "Chcielibyśmy, by był to program poświęcony diagnostyce, profilaktyce i prewencji cukrzycy oraz żeby wspomagał organizację leczenia. W programie chcemy też aktualizować standardy opieki nad chorymi na cukrzycę i skutecznie je popularyzować. Podnoszenie jakości leczenia jest jednym z nadrzędnych celów, jakie nam przyświecają. Czyli prewencja, wczesne wykrywanie i leczenie – trzy główne filary programu."
- Odżywianie u pacjentów z cukrzycą
- Są jednak sytuacje, w których zarysowane powyżej proste zasady dietetyki praktycznej nie wystarczają. Klasycznym przykładem są tu otyli chorzy z cukrzycą typu 2., którzy bardzo często zaniżają raportowanie spożywanych przez siebie kalorii. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem wydaje się być przynajmniej okresowe stosowanie racjonowania żywienia, gdy lekarz ma pewność, że w zalecanej przez niego diecie jest ściśle wyliczona ilość kalorii i poszczególnych składników odżywczych (dieta zbilansowana).
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl