Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 11 (121)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktuOto listopadowy numer miesięcznika "Diabetyk". W tym miesiącu piszemy obszernie o problemie stopy cukrzycowej, czyli o objawach, leczeniu, profilaktyce tego groźnego powikłania cukrzycy oraz o tym, jak rozpoznać dobry gabinet pielęgnacji stóp. Poza tym w numerze: przegląd dostępnych na rynku insulin, opowieść chorego na cukrzycę radnego A. Jakubowskiego, ćwiczenia z olimpijczykiem, relacja z wyprawy osoby chorej na cukrzycę na Kilimandżaro, cukrzyca w programie Ministerstwa Zdrowia, zdrowe odchudzanie, zielna apteka, kącik zdrowych nóg i inne.

Okładka:


/ kliknij, aby powiększyć okładkę /


Oto fragmenty niektórych artykułów:
Tryptyk o stopie cukrzycowej
Źle leczony lub nieleczony zespół stopy cukrzycowej prowadzi do amputacji kończyny dolnej. Dane epidemiologiczne mówią, że 70% amputacji na świecie to amputacje u chorych na cukrzycę, że co 30 sekund na świecie wykonywana jest jakaś amputacja.

Marzenie o śniegach Kilimandżaro
Poranek 7 września przywitał nas mgłą i pochmurną pogodą. Marsz ścieżką wijącą się między karłowatą roślinnością stopniowo odkrywał pojawiające się zbocza Shiry – jednego ze szczytów Kilimandżaro. Widoki wyłaniających się skalnych zboczy napawały nas zachwytem. Do miejsca kolejnego postoju – Shira Camp (3840 m n.p.m.) dotarliśmy po ośmiu godzinach. Tutaj na sporej półce skalnej zobaczyliśmy rozbite namioty śmiałków, którzy przyjechali zmierzyć się ze Szczytem Wolności (tłumaczenie najwyższego szczytu Kilimandżaro – Uhuru Peak w języku swahili).

Pomocna dłoń (opowiada radny A. Jakubowski)
Ja się nie przejmuję, i jak przychodzi godzina mierzenia cukru, to wyjmuję glukometr i przy wszystkich mierzę. Traktuję to jak rzecz normalną, nie wstydliwą. Zastrzyki staram się robić na osobności, bo nie wszyscy dobrze znoszą taki widok. Spotkałem kilku chorych na cukrzycę, którzy mieli poważne kłopoty z pracodawcą. Znam przypadki zwalniania z pracy, na wieść o chorobie pracownika.

Niezdrowe tłuszcze w zdrowym odchudzaniu
Nasycone kwasy tłuszczowe - to składniki żywności, które najbardziej zwiększają stężenie cholesterolu we krwi. W zdrowej diecie z nasyconych kwasów tłuszczowych nie powinno pochodzić więcej niż 10% całkowitej kaloryczności diety, co oznacza, że w diecie na 1500 kcal polecanej dla osób odchudzających się, ilość nasyconych kwasów tłuszczowych nie powinna przekraczać 17g.

Cukrzyca w programie Ministerstwa Zdrowia
"Chcielibyśmy, by był to program poświęcony diagnostyce, profilaktyce i prewencji cukrzycy oraz żeby wspomagał organizację leczenia. W programie chcemy też aktualizować standardy opieki nad chorymi na cukrzycę i skutecznie je popularyzować. Podnoszenie jakości leczenia jest jednym z nadrzędnych celów, jakie nam przyświecają. Czyli prewencja, wczesne wykrywanie i leczenie – trzy główne filary programu."

Odżywianie u pacjentów z cukrzycą
Są jednak sytuacje, w których zarysowane powyżej proste zasady dietetyki praktycznej nie wystarczają. Klasycznym przykładem są tu otyli chorzy z cukrzycą typu 2., którzy bardzo często zaniżają raportowanie spożywanych przez siebie kalorii. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem wydaje się być przynajmniej okresowe stosowanie racjonowania żywienia, gdy lekarz ma pewność, że w zalecanej przez niego diecie jest ściśle wyliczona ilość kalorii i poszczególnych składników odżywczych (dieta zbilansowana).

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 11 (121)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line