Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2022 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 31 października 2022 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2022 roku. Obwieszczenie wprowadza kosmetyczne zmiany w cenach pasków do glukometrów i igieł do wstrzykiwaczy, ale przede wszystkim rozszerza refundację empagliflozyny oraz wprowadza tańsze odpowiedniki gliptyn. Tradycyjnie już, sprawdzamy zmiany cen i podajemy aktualne ceny leków!

Paski do glukometrów

Z listy refundacyjne zostały usunięte paski testowe D+. Tak naprawdę nikt nie wiedział co to za paski i do jakiego glukometru były przeznaczone, więc dobrze, że nie są już refundowane. Przy cukrzycy typu 1 i pozostałych typach cukrzycy wymagające co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz terapii cukrzycy za pomocą pompy insulinowej nastąpiła podwyżka odpłatności pacjenta, o 22 grosze, dla 8 opakowań pasków: Abra, Accu-Chek Active, Accu-Chek Performa, Contour Plus, Contour TS, Diagnostic Gold, Glucomaxx oraz iXell. W przypadku One Touch Select Plus cena zmalała o 16 groszy.

W przypadku pozostałych "cukrzyc" podwyżka o 15 groszy w przypadku pasków wymienionych powyżej (8 rodzajów). Paski do One Touch Select Plus tanieją o 39 groszy. Przy dużej ilości opakowań pasków dokonano kosmetycznej zmiany odpłatności o 1 grosz mniej. Szczegóły i nowe ceny w tabeli.

Insuliny

Brak zmian w cenach insulin na listopadowej liście leków refundowanych. Nie pojawił się też żaden nowy preparat. Z listy refundacyjnej zniknęła insulina Liprolog 100 j.m./ml, ale uwaga w fiolce o pojemności 10 ml (to inna fiolka niż ta, co stosuje się w penach). Producent nie zdecydował się na składanie wniosku o przedłużenie refundacji dla tego preparatu. Wszystkie pozostałe pojemności insuliny Liprolog, tj. 10 wkładów po 3 ml, Liprolog KwikPen 5 wtryskiwaczy po 3 ml oraz Liprolog KwikPen 200 j.m./ml cały czas pozostają w refundacji w niezmienionej cenie.

Igły do penów

W dalszym ciągu mamy refundowane 10 różnych opakowań igieł do penów. Refundacja przysługuje pacjentom z cukrzycą wymagającą podawania insuliny z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta. W przypadku 4 rodzajów igieł cena uległa podwyższeniu o 11 groszy, natomiast cena wszystkich rodzajów Iglessów spadła o 1 grosz.

Leki przeciwcukrzycowe

Nowe wskazanie refundacyjne dla leku Jardiance (empagliflozyna). Aktualnie brzmi ono tak:
Cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,5% oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:
 1. potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub
 2. uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub
 3. obecność 3 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej:
  • wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet,
  • dyslipidemia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • palenie tytoniu,
  • otyłość.
Zmiana dotyczyła rozszerzenia aktualnego wskazania refundacyjnego, tj.:
 • zmniejszenie wymogu z HbA1c ≥ 8,0% na HbA1c ≥ 7,5%
 • usunięcie ograniczenia w zakresie braku stosowania insuliny przez pacjenta przed zastosowaniem leków flozynowych
 • usunięcie konieczności 6 miesięcznego okresu stosowania dwóch leków przed włączeniem do leczenia lekami flozynowymi
Do refundacji od 1 listopada wejdą również tańsze odpowiedniki gliptyn (inhibitorów DPP-4) we wskazaniu doustnej terapii, w skojarzeniu z metforminą: cukrzyca typu 2 u pacjentów u których zastosowanie metforminy w maksymalnie tolerowanej dawce w monoterapii nie pozwala osiągnąć dobrej kontroli glikemii, wartość HbA1c>7% (przez co najmniej 3 miesiące).

Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków pierwsza refundacja dla gliptyn (sitagliptyna, wildagliptyna) pojawiła się we wrześniu tego roku, za miesięczną refundowaną terapię pacjent płacił wówczas około 50 zł. Po wejściu do refundacji leków generycznych z tej grupy, koszt terapii obniży się do około 12 zł. Obniżenie kosztów terapii dotyczy zarówno preparatów zawierających samą sitagliptynę, jak i połączenie sitagliptyny z metforminą.

Ceny obowiązujące od 1 listopada 2022 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2022 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2022 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line