Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zwolnienie lekarskie przy cukrzycy - kiedy je brać?

Artykuł partnera, dodano: 25 października 2022 r.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, której rozpowszechnienie wciąż rośnie. Niezdrowa dieta, siedzący tryby życia, palenie papierosów to tylko niektóre z czynników predysponujących do cukrzycy typu 2. Kiedy już zostanie u nas wykryta, czy automatycznie powinniśmy wziąć zwolnienie lekarskie?

Rozpoznanie cukrzycy

Oczywiście wykrycie cukrzycy nie jest wskazaniem do automatycznego przejścia na zwolnienie lekarskie, pod warunkiem, że lekarz prowadzący tak nie zadecyduje. W niektórych przypadkach endokrynolodzy mogą skierować pacjenta ze świeżo wykrytą cukrzycą na oddział diabetologiczny na okres kilku dni w celu poszerzenia diagnostyki, określenie dokładnego typu choroby, jej zaawansowania, a także zaplanowania prawidłowej farmakoterapii, która pozwoli na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. O hospitalizacji po wykryciu cukrzycy decyduje lekarz na podstawie wyników badań laboratoryjnych pacjenta.

Rozregulowana cukrzyca

Bez wątpienia zwolnienie lekarskie będzie przydatne w przypadku rozregulowanej cukrzycy. Jeżeli poziom cukru przez dłuższy czas jest znacznie podwyższony, istnieje obawa, że chory wpadanie w śpiączkę ketonową bądź osmotyczną. Jest to stan zagrożenia życia, dlatego też żaden lekarz nie pozwoli takiemu pacjentowi udać się do pracy. Co więcej, jeżeli poziom cukru zbyt długo utrzymuje się na niskich poziomach pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Może okazać się również konieczne udanie się na zwolnienie lekarskie. Hipoglikemia bowiem może powodować otępienie, złe samopoczucie, drżenie rąk, potliwość i zaburzenia pracy serca. Bez wątpienia osoba w takim stanie nie powinna wykonywać pracy.

Powikłania cukrzycowe

Niestety wraz z czasem trwania choroby może rosnąć ilość i natężenie jej powikłań. Dzielimy je na powikłania mikronaczyniowe oraz makronaczyniowe. Mikroangiopatie mogą prowadzić do uszkodzenia nerek i wzroku w wyniku czego często konieczna jest dłuższa rekonwalescencja wymagająca zwolnienia lekarskiego. Jeśli dojdzie do zaburzeń na tle okulistycznym pacjent będzie wymagać regularnych wizyt u okulisty, co także będzie przyczyną nieobecności w pracy. Makroangiopatie natomiast to zaburzenia dużych naczyń, mogące prowadzić do powikłań takich jak stopa cukrzycowa, czy też chromanie przestankowe. Jeżeli u chorego dojdzie do rozwoju stopy cukrzycowej, proces leczenia jest często długi, dlatego niezbędne jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Chromanie przestankowe objawia się jako ból u chorego podczas chodzenia. Jest więc niewątpliwie przeszkodą jeżeli pacjent wykonuje pracę fizyczną, dlatego też ten stan będzie wymagał przejścia na L4 do czasu unormowania stanu zdrowia.

Więcej o cukrzycy i jej powikłaniach dowiesz się w serwisie e-lekarz24h.pl


Niestabilny poziom cukru

Jeśli poziom cukru u cukrzyca wykazuje częste i duże fluktuacje nie powinien on udawać się do pracy, tylko przejść na zwolnienie lekarskie oraz skonsultować się z lekarzem. Zmiany te mogą powodować bowiem ciężkie powikłania łącznie z miażdżycą naczyń wieńcowych oraz prowadzić do wystąpienia stanów takich jak hipoglikemia, która grozi nawet zapaścią. Jeśli u pacjenta występuje zbyt wysoki cukier, także może prowadzić on do wystąpienia stanów zagrożenia życia takich jak śpiączki cukrzycowe. Pacjent, którego poziom cukru wykazuje znaczne fluktuacje powinien być skonsultowany przez lekarza, a jego leczenie farmakologiczne odpowiednio zmienione i dobrane tak, by utrzymywać stale prawidłowy poziom cukru we krwi. Do czasu unormowania stanu zdrowia taki pacjent powinien przebywać na zwolnieniu lekarskim. Niekiedy dobranie odpowiednich leków może potrwać dłuższy czas, szczególnie jeśli obserwowany jest znaczny postęp choroby.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zwolnienie lekarskie przy cukrzycy - kiedy je brać?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line