Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej w walce z cukrzycą

źródło: informacja prasowa, dodano: 29 września 2022 r.

Atakuje podstępnie. I mimo, że pojawiają się niepokojące objawy choroby często pacjenci nie zwracają na nie uwagi. Tymczasem lekarze ostrzegają - cukrzyca to prawdziwa epidemia XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób. Zdecydowana większość ma cukrzycę typu 2. Sporo z nich nie jest w ogóle zdiagnozowana, a więc nie leczy się. Specjaliści medycyny rodzinnej od lat szkolą się, podnoszą swoje kwalifikacje i potrafią leczyć tę przewlekłą, nieuleczalną chorobę nowocześnie, zgodnie ze standardami europejskimi. Warunek jest tylko jeden - pacjent musi przyjść do lekarza.

Objawy cukrzycy są dość charakterystyczne - częste oddawanie moczu, nienaturalnie duże pragnienie, utrata wagi ciała, częste uczucie głodu, nietypowa suchość skóry, trudno gojące się rany. To podstawa do konsultacji lekarskiej i zlecenia pacjentowi badań - głównie poziomu cukru we krwi.

- Od tego zaczynamy, ale pacjenta czeka szereg badań, które możemy wykonać w poradniach POZ. Specjaliści medycyny rodzinnej potrafią skutecznie i nowocześnie leczyć cukrzycę. Każdy z nas ma w swojej praktyce wielu diabetyków, których wspieramy w procesie leczenia - mówi Anna Osowska, lekarz POZ, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców “Porozumienie Zielonogórskie".

Cukrzyca jest poważną, przewlekłą i nieuleczalną chorobą. Niezdiagnozowana, źle leczona, zaniedbana - niszczy organizm. To cukrzyca jest główną przyczyną utraty czy pogorszenia wzroku, niewydolności nerek, amputacji nóg, zawałów serca, udarów mózgu. Niszczy serce, nerwy i naczynia krwionośne. Powoduje niepełnosprawność, może prowadzić do śmierci. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, a potem właściwe leczenie i przestrzeganie zasad, które mogą uratować choremu życie.

- Pacjenci muszą stale kontrolować i obserwować swój organizm. Z cukrzycą trzeba nauczyć się żyć, ale niezbędna jest odpowiednia, regularna dieta, codzienna aktywność fizyczna, dobrze dobrane leki. Pacjent nie zostaje z ta chorobą sam. Specjaliści medycyny rodzinnej diagnozują, edukują, leczą - mówi dr Agata Sławin, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.

Chorzy na cukrzycę muszą się nauczyć odczytywać sygnały jakie wysyła organizm. Wzmożone pragnienie, nadmierna senność, pocenie się, zmęczenie, nudności, przyspieszone tętno - to mogą być objawy przecukrzenia lub wręcz przeciwnie - niedocukrzenia. A to może prowadzić do zapaści, ataku serca, utraty przytomności czy śpiączki.

Ważna jest ciągła kontrola poziomu cukru we krwi, częste wykonywanie badań, dbanie o właściwą dietę i kontrolowanie masy ciała.

W dobie pandemii szczególnie zagrożeni byli chorzy na cukrzycę. Lekarze mówią wprost - cukrzyca i covid to bardzo źle rokujące połączenie. Osoby z cukrzycą prawie dwukrotnie częściej umierają z powodu COVID-19 i prawie trzy razy częściej są w stanie krytycznym lub ciężkim w porównaniu z osobami, które nie chorują na cukrzycę.

Specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków od 2010 r., prowadzą także ogólnopolski program edukacyjny "Szkoła Cukrzycy". Spotkania edukacyjne prowadzone są przez lekarzy POZ oraz lekarzy współpracujących z Oddziałami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W ramach "Szkoły Cukrzycy" odbywa się 8 spotkań z diabetykami i ich rodzinami, zakończonych testem wiedzy. Celem tej inicjatywy jest edukacja nie tylko chorych, ale także członków ich rodzin, jak również wsparcie lekarzy rodzinnych w ich codziennej pracy.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej w walce z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line