Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Organizacja JDRF ogłasza powstanie światowego T1D Index

źródło: Europejska Klinika Cukrzycy, dodano: 22 września 2022 r.

JDRF, wiodąca światowa organizacja zajmująca się badaniami nad cukrzycą typu 1 (T1D) oraz wspieraniem osób z cukrzycą, ogłasza uruchomienie wyjątkowej platformy "T1D Index". T1D Index jest pierwszym w swoim rodzaju narzędziem służącym do prognozowania danych, które określa wpływ cukrzycy typu 1 na zdrowie ludzi i zdrowie publiczne w każdym kraju na świecie. Dotychczas brakowało wielu danych dotyczących zapadalności i wpływu cukrzycy typu 1. Wykorzystanie danych i obserwacji zawartych w T1D Index może pomóc w ulepszeniu życia osób z cukrzycą typu 1 poprzez zidentyfikowanie możliwych do wdrożenia działań, w poszczególnych krajach, takich jak: odpowiednio wczesna diagnoza, dostępna opieka i finansowanie badań, mogących prowadzić do wynalezienia sposobów na wyleczenie.

T1D Index oraz towarzyszące mu badanie naukowe zostały opublikowane w wiodącym czasopiśmie medycznym o tematyce cukrzycy i endokrynologii, The Lancet Diabetes & Endocrinology.


Cukrzyca typu 1 jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i jest obecnie jedną z najpowszechniej występujących chorób przewlekłych - dotyka ona prawie dziewięć milionów ludzi na świecie. Pewne czynniki, takie jak dodatni wywiad rodziny (czyli obecność cukrzycy typu 1 u krewnych), mogą zwiększyć ryzyko jej występowania, ale przyczyną cukrzycy typu 1 nie jest dieta ani styl życia. Cukrzyca typu 1 powoduje, że trzustka wytwarza bardzo mało insuliny lub nie wytwarza jej wcale - oznacza to, że organizm nie może przetwarzać pokarmu w energię, co może prowadzić do późniejszych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, oczu, włókien nerwowych, serca, a nawet do przedwczesnej śmierci. Obecnie nie ma sposobu na wyleczenie cukrzycy typu 1.

"Jako jeden z przedstawicieli grupy osób z cukrzycą typu 1 wiem, że wielu z nich nie ma tyle szczęścia co ja, aby mieć środki niezbędne do prowadzenia zdrowego i pełnowartościowego życia" - powiedział dr Aaron Kowalski, prezes JDRF. "Dlatego jestem niezmiernie dumny, że dzięki T1D Index dokonano znaczącego postępu w zrozumieniu ogólnoświatowego wpływu jaki ma cukrzyca typu 1. Apelujemy do decydentów i osób odpowiedzialnych za zdrowie publiczne na całym świecie o wykorzystanie tego narzędzia w celu zidentyfikowania i wdrożenia działań, które mogą zmienić trajektorię rozwoju cukrzycy typu 1."

JDRF współpracowała z kluczowymi partnerami i ekspertami z całego świata, aby opracować T1D Index. Wykorzystano wyniki ogólnoświatowej ankiety przeprowadzonej wśród ponad 500 endokrynologów oraz 400 publikacji. Wszystko po to, aby opracować wiarygodne modele danych dotyczących statusu cukrzycy typu 1 globalnie i na poziomie poszczególnych krajów.

T1D Index w unikalny sposób pokazuje skalę ludzkich trudności związanych z cukrzycą typu 1 poprzez wyróżnienie "brakujących osób", czyli liczby osób, które żyłyby jeszcze dzisiaj, gdyby nie zmarły przedwcześnie z powodu komplikacji związanych z cukrzycą typu 1, oraz "straconych lat w zdrowiu", które stanowią czas utracony z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub przedwczesnej śmierci z powodu cukrzycy typu 1.

Zaawansowane algorytmy T1D Index sugerują, iż w 2022 roku "brakujących osób" światowo jest ponad 3,86 miliona, a na 1 osobę, u której rozpoznanie cukrzycy typu 1 zostanie postawione w wieku 10 lat przypadają średnio 32 "stracone lata w zdrowiu".


Cukrzyca typu 1 stanowi ogromne wyzwanie pod względem społecznym, emocjonalnym i finansowym dla osób, które z nią żyją, a jej zachorowalność stale rośnie. Dzięki T1D Index zidentyfikowano cztery kluczowe obszary działań, które mogłyby zmienić obecny kierunek rozwoju cukrzycy typu 1 i jej wpływu na ludzi na całym świecie:
 • Odpowiednio wczesna diagnoza: umożliwienie lepszej edukacji i szkoleń dla pracowników medycznych w celu dokładnego zdiagnozowania cukrzycy typu 1. Jeżeli od 2023 roku poprawi się wczesna wykrywalność cukrzycy typu 1, w 2040 roku będzie żyło 668 000 osób więcej.
 • Insulina i paski: stworzenie pozbawionego barier dostępu do insuliny i pasków do badania poziomu glukozy we krwi. Jeżeli od 2023 r. ludność świata będzie miała dostęp do insuliny i pasków testowych, a także do szkoleń w zakresie samokontroli cukrzycy, w 2040 r. będzie żyło o 1,98 mln osób więcej.
 • Pompy i systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM): zapewnienie każdemu choremu na cukrzycę typu 1 dostępu do technologii, która pozwala na automatyczne monitorowanie poziomu glukozy i podawanie insuliny. W 2040 roku mogłoby żyć o 673 000 osób więcej, gdyby wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1 mieli dostęp do technologii dostępnych w 2023 roku.
 • Zapobieganie i leczenie: zachęcanie do dalszych inwestycji i badań nad nowymi metodami zapobiegania, terapii i sposobów na wyleczenie cukrzycy typu 1. W 2040 roku może żyć o 890 000 osób więcej, jeśli zostanie wynalezione lekarstwo.
Po określeniu działań na poziomie światowym i krajowym T1D Index zachęca użytkowników do podjęcia działań poprzez dzielenie się danymi i wynikami ze swoimi środowiskami i lokalnymi osobami decyzyjnymi oraz nawiązywanie kontaktów z innymi przedstawicielami wspomagającymi działania na rzecz osób z cukrzycą typu 1 w swoich społecznościach.

Ponadto T1D Index rzuca światło na ważne statystyki dotyczące skali problemów związanych z cukrzycą typu 1 na świecie, w tym:
 • Od 2000 roku częstość występowania cukrzycy typu 1 wzrosła czterokrotnie szybciej niż tempo wzrostu liczby ludności na świecie.
 • Przewidywana liczba osób żyjących z cukrzycą typu 1 w 2040 roku wyniesie 17,43 miliona.
 • Przewidywana liczba "brakujących osób" w roku 2040 wyniesie 6,85 miliona.
Wyniki symulacji oraz prognozy danych T1D Index są najlepszymi i najdokładniejszymi dostępnymi obecnie danymi szacunkowymi - wersja 1.0 osiąga dokładność +/- 6 procent w stosunku do danych rzeczywistych. Jest to znacznie wyższa precyzja w porównaniu z wiodącymi istniejącymi dotychczas, wiodącymi prognozami, których testowana dokładność wynosi +/- 35% (w odniesieniu do tych samych danych, na których testowano T1D Index). To osiągnięcie wynika ze współpracy JDRF, Life for a Child, International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD), International Diabetes Federation (IDF) i Beyond Type 1. T1D Index jest wspierany przez sponsora założycielskiego, firmę Abbott, przy dodatkowym wsparciu ze strony Lilly, Vertex Pharmaceuticals oraz The Leona M. and Harry B. Helmsley Charitable Trust. W kolejnych wydaniach T1D Index zostanie rozszerzony o wskaźniki takie jak: wpływ cukrzycy typu 1 na koszty ekonomiczne, zdrowie psychiczne i jakość życia. Dane te zostaną również podzielone na poziomy regionalne i demograficzne.

Więcej informacji o T1D Index można znaleźć tutaj.

O JDRF

Misją JDRF jest przyspieszenie przełomowych odkryć zmieniających życie osób zmagających się z cukrzycą typu 1 w celu znalezienia sposobu na wyleczenie, zapobieganie i leczenie cukrzycy typu 1 i jej powikłań. Aby to osiągnąć, JDRF od momentu powstania zainwestowała w badania ponad 2,5 miliarda dolarów. Jest to organizacja zbudowana na modelu obywatelskim, w którym ludzie łączą się w swoich lokalnych społecznościach. Współpraca odbywa się zarówno na poziomie regionalnym, w celu zwiększenia efektywności i szerszego oddziaływania zbiórki pieniędzy, a także poziomie krajowym, aby połączyć zasoby, pasję i energię. JDRF współpracuje z instytucjami akademickimi, decydentami oraz partnerami korporacyjnymi i przemysłowymi w celu opracowania i dostarczenia innowacyjnych terapii osobom z cukrzycą typu 1. Pracownicy i wolontariusze JDRF w całych Stanach Zjednoczonych i w pięciu międzynarodowych oddziałach poświęcają się wspieraniu, angażowaniu społeczności i realizacji wizji świata bez cukrzycy typu 1. Aby uzyskać więcej informacji i śledzić na bieżąco działania organizacji, proszę odwiedzić stronę internetową jdrf.org lub Twitter(@JDRF), Facebook (@myjdrf) i Instagram (@jdrfhq).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~chory człek  IP: 31.0.63.xxx(2022-09-27 17:53:21)
i w kólko to samo badani badania i zero leczenia śmiech na sali


Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Artykuły: Organizacja JDRF ogłasza powstanie światowego T1D Index
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 2 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line