Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Podsumowanie IV Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą

dodano: 5 września 2022 r.

IV Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą przeszły do historii. Powróciliśmy do klasycznej formuły po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. 28 sierpnia 2022 r. w Kościerzynie na Kaszubach osoby z cukrzycą walczyły o tytuł Mistrza Polski w kolarstwie górskim. Mistrzostwa odbyły się w łączności z wyścigiem kolarskim Bike'owym Maratonem MTB POMAGANIE PRZEZ ROWEROWANIE wieńczącym obchody 30-lecia osady Wspólnoty Burego Misia. Celem tego charytatywnego maratonu organizowanego przez Fundację Wspólnoty Burego Misia we współorganizacji z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wielkopolskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i sekcją kolarską - Kosox Bike Team Koziegłowskiego Klubu Sportowego Jurand Koziegłowy było m.in. promowanie zdrowej aktywności ruchowej wśród osób z cukrzycą.

Wydarzeniu tradycyjnie patronuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Partnerami i Sponsorami wydarzenia są począwszy od I edycji firmy Lilly, NovoNordisk, Roche i Sanofi oraz Diabetyk24. Partnerem medialnym jest Portal www.mojacukrzyca.org

Mistrzostwa rozegrane zostały na dystansie Sportowym, wynoszącym 19 km dla zawodników niepełnoletnich oraz dystansie Mistrzowskim wynoszącym 40 km dla dorosłych.

Trasa przebiegała przez urokliwe tereny Kaszub. Szybkie fragmenty dróg gruntowych i szutrowych, podjazdy i zjazdy wymagające siły i koncentracji, nie pozwoliły na zapatrzenie na piękny krajobraz malowniczej trasy. W wydarzeniu wzięło udział 126 osób. Dystans sportowy ukończyło 52 zawodników. Najszybciej z młodych kolarzy z cukrzycą pokonał trasę 19 km Marcin Chojnacki 16-latek z Poznania trenujący w KS Stomil Poznań, z czasem netto 43:15 min, i średnią prędkością 26.36 km/h. Marcin zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej i zdobył tytuł i koszulkę Mistrza Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą w kategorii poniżej 18 r.ż. 5 miejsce w klasyfikacji generalnej, pierwsze w kategorii M0 na dystansie sportowym i drugie wśród zawodników z cukrzycą i tytuł vice Mistrza Polski z czasem 45:40 min. zdobył 14-letni Maciej Stefański z Józefowa (klub ZTS Glinnik). Na dystansie Mistrzowskim tytuł Mistrza Polski Kolarzy z Cukrzycą wywalczyli: w kategorii do 40 r.ż. Mateusz Czubak z czasem 1:44:29 z Leszna oraz w kategorii >40 r.ż. Grzegorz Przybysz z Rumii z czasem 1:44:18 min. W tej edycji zabrakło zawodniczek z cukrzycą wśród rywalizujących kobiet. Honoru broniłam osobiście rywalizując na dystansie Mistrzowskim.

Fot. 1. Mistrzowie Polski MTB IV edycji Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą; kategoria powyżej 40 roku życia Grzegorz Przybysz; kategoria 18-40 lat: Mateusz Czubak i kategoria do 18 r.ż. Marcin Chojnacki

My nie tylko o zdrowym ruchu mówimy my jazdą na rowerze przykład dajemy. Trening fizyczny jest integralną składową kompleksowego leczenia cukrzycy, a korzyści płynące z aktywności fizycznej są ogromne.

Niezależnie od typu cukrzycy systematyczna aktywność fizyczna, szczególnie "zdrowa metabolicznie" tj. trening wytrzymałościowy o umiarkowanej intensywności i dużej objętości tj. np. jazda na rowerze, poprawia kondycję i wydolność fizyczną, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji przewlekłych powikłań cukrzycy, poprawia samopoczucie, wyrównanie metaboliczne cukrzycy, zwiększa wrażliwość na działanie insuliny zmniejszając zapotrzebowanie organizmu na ten hormon, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. Dlatego warto RUSZAĆ się dla ZDROWIA. Aktywność fizyczna jest fundamentalnym elementem recepty na "zdrowsze" życie z cukrzycą.

IV Mistrzostwa Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą to wyjątkowe wydarzenie, które jest manifestacją Pacjentów i Zespołów terapeutycznych Zdrowego Stylu Życia. Głównym celem IV Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą było propagowanie aktywności fizycznej wśród chorych na cukrzycę oraz osób zagrożonych tą chorobą, a także wśród społeczeństwa. Chcieliśmy pokazać, że nie tylko Słowem, ale przede wszystkim Czynem Edukujemy i Motywujemy. Robimy to bo wiemy, jak ważne jest indywidualnie, lokalnie i globalnie Ściganie się z Cukrzycą.

28 sierpnia 2022 r. w Kościerzynie w ramach IV Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą odjeżdżaliśmy cukrzycy.

W imieniu Organizatorów Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie, a szczególnie Jego Uczestnikom składamy serdeczne Podziękowania

Prof. dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w PoznaniuFot. 2. Dopisała piękna pogoda w rywalizacji bike'owego maratonu i IV Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą. Wyjątkowe puchary zostały rozdane zwycięzcom w poszczególnych kategoriach. Rywalizacja na dystansach dla dzieci, sportowym i mistrzowskim była zacięta.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Podsumowanie IV Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line