Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Podsumowanie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy

opracowanie: Karolina Piątek, Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy, dodano: 6 sierpnia 2022 r.

W dniu 3 sierpnia 2022 r. w sali im. Tadeusza Mazowieckiego odbyło się 11 posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy przeprowadzone przez Przewodniczącą Zespołu, panią poseł Ewę Kołodziej. Tematem spotkania była debata dotycząca priorytetów w diabetologii. W posiedzeniu brali udział posłowie zespołu, eksperci ds. diabetologii, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz reprezentanci organizacji działających na rzecz pacjentów.

Posiedzenie rozpoczęło wystąpienie Pani Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anny Śliwińskiej. Pani Prezes przedstawiła tematykę dotyczącą różnic w dostępie do nowoczesnych terapii w cukrzycy. Podczas jej przemówienia wybrzmiało jak ważnym lekiem jest wynaleziona 100 lat temu insulina, która zmieniła cukrzycę z choroby śmiertelnej na chorobę przewlekłą oraz jak ważny jest dostęp wszystkich pacjentów do najnowocześniejszych metod leczenia - zarówno nowości technologicznych, jak i terapii farmakologicznych. Stąd też musimy się skupić na poszerzaniu leków refundowanych dla pacjentów z cukrzycą.

Następnym prelegentem był Profesor Leszek Czupryniak. Profesor przedstawił sytuację dostępu do nowoczesnej farmakoterapii w cukrzycy oraz nowoczesnego monitorowania cukrzycy. Dużą uwagę poświęcono tematowi projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Projekt ten przewiduje wiele pozytywnych zmian dla osób z cukrzycą m.in. rozszerzenie wskazań do zlecania czujników do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash o:
  • kobiety w okresie ciąży i połogu, z cukrzycą wymagające intensywnej insulinoterapii,
  • osoby niewidome z cukrzycą, leczone insuliną
  • osoby powyżej 18 roku życia z cukrzycą wymagającą intensywnej insulinoterapii.
Wprowadzono również zmiany odnośnie rozszerzenia refundacji zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej (OPP) dla cukrzycy typu 3 oraz zapis umożliwiający refundację zestawów do pomp bezdrenowych. Dla cukrzycy typu 3 rozszerzono dostęp do refundacji zbiorników na insulinę do OPP. Do 8 sierpnia 2022 roku możliwe jest zgłaszanie ewentualnych uwag do przedmiotowego projektu na adres: dep-pl@mz.gov.pl Jeśli projekt zostanie zaakceptowany zmiany najwcześniej wejdą w życie 1 grudnia 2022 roku.

Profesor Czupryniak wypowiedział się również na temat opłaty cukrowej jako nowej możliwości finansowania diabetologii uznając, iż pieniądze z podatku cukrowego mogłyby być przeznaczone na programy zapobiegające otyłości, czy też na pokrycie kosztów refundacji leków i technologii do leczenia cukrzycy.

Kolejnym tematem były trudno gojące się rany i zespół stopy cukrzycowej przedstawionym przez Profesora Krzysztofa Strojka - konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii. Niestety, temat ten wzbudza wiele kontrowersji i jest ogromnym problemem. W roku 2022 roku było już ok. 7300 amputacji spowodowanych powikłaniami cukrzycowymi. W Polsce temat ten wymaga jeszcze dużej ilości pracy i zmian w rozporządzeniach. Głównym problemem jest brak specjalistycznych ośrodków, gdzie podjęto by leczenie stopy cukrzycowej. Jako dobry przykład postępowania przedstawiono Niemcy, gdzie w trzech landach wprowadzono program edukacyjny odnośnie pielęgnacji stóp cukrzycowych w celu zapobiegania amputacji. Liczba amputacji zmalała tam o 90%!

Ostatnią prelegentką była mgr Alicja Szewczyk - konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego oraz prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii. Pani Alicja poruszyła niezwykle istotny temat dostępu do edukacji diabetologicznej od samego początku zdiagnozowania choroby. Porównała ona cukrzycę do zdobycia góry K2, która znana jest ze swojej podstępności, a wyniki terapeutyczne to wierzchołka góry lodowej u którego podłoża leży m.in. ciężka praca pacjenta oraz praca zespołu diabetologicznego. Podkreślona została rola pielęgniarki diabetologicznej jako bardzo ważnego ogniwa w kierunku poprawnej edukacji osób z cukrzycą.

Podczas dyskusji po wystąpieniach prelegentów bardzo ważny głos należał do Mateusza Oczkowskiego - Naczelnika Wydziału Refundacyjnego, Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwo Zdrowia. Przypomniał on o projekcie ustawy i zgłaszaniu poprawek, jednakże wyraził swoje zaniepokojenie tym, iż tylko 10% jakichkolwiek uwag może zostać wzięte pod uwagę ze względu na swoją zawartość merytoryczną - zaznaczył, że większość wypowiedzi nie nadaje się do publikacji.

Głos zabrała również przedstawicielka NFZ, dr Melania Brzozowska. Przedstawiła statystki, które wskazują na znaczny wzrost środków przeznaczanych na refundację leków cukrzycowych. W ubiegłym roku zostało przekazane szacunkowo 600 mln zł na refundację insuliny, a 400 mln zł na refundację leków doustnych. Odnotowano wzrost finansów przeznaczanych na flozyny (z 40 mln zł w 2020 r. na 70 mln zł w 2021 r.) oraz leki inkretynowe (11 mln zł w 2020 r na 34 mln zł w 2021r.).

Dyrektor Departamentu Lecznictwa, Michał Dzięgielewski zapewnił, iż Ministerstwo Zdrowia przewiduje rozszerzenie wskazań do stosowania najnowocześniejszych leków oraz sposobów finansowania porad POZ.

W dyskusji wzięła również udział Prezes Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, Dagmara Staniszewska oraz Prezes Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy, Karolina Piątek. Pani Dagmara wyraziła podziękowania za to, że tak dużo pozytywnych zmian jest wprowadzane dla osób z cukrzycą oraz zaznaczyło, że przyszłościowo trzeba myśleć o refundacji sprzętu dla wszystkich z rozszerzeniem wskazań. Pani Karolina zaznaczyła, jak ważna jest rola edukacji w cukrzycy oraz chęć pracy nad projektami edukacyjnymi, które nauczyłyby ludzi, jak żyć z cukrzycą nie doprowadzając do późniejszych powikłań. Posiedzenie odbyło się w trybie hybrydowym. Głos zabrała również prezes Fundacji Diabeciaki, Barbara Kucharska, która prosiła o współpracę zespołów i podkreśliła ważność edukatorów społecznych w leczeniu chorób przewlekłych.

Było to 11 posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Miejmy nadzieję, że wspólne działania, krok po kroku, będą przynosić coraz większe możliwości korzystania z nowoczesnych technologii dla wszystkich osób z cukrzycą.

Opracowanie: Karolina Piątek, Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy

Link do nagrania posiedzenia:
https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp#AA4FBD222860C221C125887700465EDCJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Podsumowanie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line