Preparat charakteryzuje się bardzo dobrym wchłanianiem z tkanki podskórnej, szybszym początkiem i krótszym czasem działania niż insulina ludzka. Początek jego aktywności następuje po 10-20 minutach, maksimum po 1-3 godzinach. Całkowity czas działania wynosi 3 do 5 godzin.
Tak jak w przypadku wszystkich insulin czas działania może różnić się w zależności od dawki, miejsca wstrzyknięcia, przepływu krwi, temperatury i stopnia aktywności fizycznej pacjenta. Tak jak w przypadku wszystkich insulin podskórne wstrzyknięcie w tkankę podskórną brzucha zapewnia szybsze wchłanianie niż w przypadku wstrzyknięć w inne miejsca.
Preparat można stosować w każdym przypadku cukrzycy, w którym niezbędne jest leczenie insuliną. Jest szczególnie przydatny w systemie podawania poposiłkowego, naśladującego naturalne wydzielanie insuliny. Preparat można także stosować w konwencjonalnym leczeniu insuliną jako dodatkową dawkę przed głównym posiłkiem.
Rodzaj przyjmowanej insuliny i sposób jej dawkowania powinien dobrać lekarz indywidualnie dla każdego chorego, uwzględniając jego potrzeby. Insulinę NovoRapid podaje się zwykle bezpośrednio przed posiłkiem podskórnie w udo, brzuch lub ramię. NovoRapid można podawać także w ciągłym wlewie, stosując pompy insulinowe. Nie wolno wstrzykiwać preparatu dożylnie.
Przechowywać w temperaturze 2 st. C - 8 st. C (w lodówce). Nie zamrażać. Fiolkę przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.
Aktualnie używane fiolki lub stanowiące doraźny zapas: nie zamrażać. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30 st. C. Zużyć w ciągu 4 tygodni po pierwszym użyciu.
Ogólnie o insulinie
Insulina wstrzykiwana jest w tkankę podskórną i zostaje tam tak długo, dopóki całość nie zostanie wchłonięta do krwi. Różne typy preparatów insulinowych różnią się szybkością, z jaką wstrzyknięta insulina pojawi się we krwi (początek działania) i czasem potrzebnym do wchłonięcia przez krew całej wstrzykniętej insuliny (czas działania).
Dawka insuliny powinna być podyktowana wynikami glikemii uzyskanymi podczas samokontroli oraz po konsultacji z lekarzem. Szybkość wchłaniania insuliny zależy również od: dawki leku, miejsca wstrzyknięcia insuliny (okolice ciała) oraz głębokości podania dawki (tkanka podskórna lub mięśniowa).
Insulina może być wstrzykiwana w różne okolice ciała. Najlepiej, gdy lekarz ustali technikę wstrzyknięcia i okolice podania insuliny. Dla insuliny krótkodziałającej najlepsza jest okolica brzuszna, gdyż z tego miejsca insulina wchłania się najszybciej.
Strona producenta: http://www.novonordisk.pl.
Pobierz charakterystykę produktu leczniczego